Dobré noviny
Šéf školstva chce stopnúť enormné prijímanie vysokoškolákov
SITA
SITA

Šéf školstva chce stopnúť enormné prijímanie vysokoškolákov

Obmedzenie sa bude týkať len verejných vysokých škôl. Slovenská rektorská konferencia sa plánuje k Čaplovičovmu návrhu novely vysokoškolského zákona vyjadriť do konca júla.

BRATISLAVA 13. júla - Minister školstva Dušan Čaplovič chystá páky aj na obmedzenie počtu novoprijatých študentov na vysokých školách.

Viac peňazí chce od januára 2013 posielať na tie študijné odbory, ktorých absolventov je na trhu práce nedostatok.

Navrhuje to v novele vysokoškolského zákona, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Pôjde o rozhodovanie s ohľadom na potreby trhu práce, pričom pred rozhodnutím bude vyžiadané vyjadrenie reprezentácie vysokých škôl," odôvodňuje minister Čaplovič v návrhu novely. Vychádzať chce z prognózy vývoja trhu práce Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.

Súkromné školy si môžu vydýchnuť

Obmedzenie sa bude týkať len verejných vysokých škôl, keďže štátnym a súkromným ministerstvo dotáciu neposkytuje. Rezort upozorňuje, že sa nechystá znevýhodňovať konkrétne vysoké školy.

"Obmedzenie sa bude vzťahovať na konkrétny študijný odbor, a teda na všetky vysoké školy, prijímajúce na štúdium študijných programov v danom študijnom odbore," vysvetľuje Čaplovič.

Poslucháčov na žiadaných študijných odboroch navrhuje uprednostňovať aj pri priznávaní motivačných štipendií. Stále však bude platiť, že musia spĺňať i kritérium výborného prospechu.

Stop chrleniu vysokoškolákov

Slovenská rektorská konferencia sa plánuje k Čaplovičovmu návrhu novely vysokoškolského zákona vyjadriť do konca júla. Predseda Rady vysokých škôl SR Viktor Smieško proti opatreniu nenamieta.

"Štát uvoľňuje peniaze, takže má nárok ich nasmerovať. Ak usúdi, že je veľa študentov v oblasti humanitného vzdelávania a cíti potrebu podporiť prírodné a technické vedy, môže to urobiť cieleným usmernením dotácií," povedal agentúre SITA Smieško.

Podobná prax je podľa neho známa aj zo zahraničia. "Nemá význam, aby sme chrlili ľudí, ktorí idú rovno zo škôl na úrady práce," dodal Smieško.

Regulačné opatrenia schválila vláda koncom júna aj pre stredné školy v novele zákona o financovaní škôl.

Ak ju odobrí parlament, od januára 2013 budú môcť VÚC rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých, aj neštátnych stredných školách.

Likvidačné opatrenie

O otvorení prvých ročníkov by mali samosprávy rozhodovať na základe regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania v stredných školách a analýz a prognóz o vývoji na trhu práce. V súčasnosti však prognózy vývoja pracovného trhu neexistujú, no VÚC ich majú začať využívať už od budúceho roka.

Prognózy by mal vypracovať rezort práce. Zriaďovatelia súkromných a cirkevných škôl si budú môcť otvárať triedy aj nad rámec povolenia VÚC, no ich prevádzku si budú musieť zafinancovať z vlastného vrecka. Čaplovič priznal, že pre neperspektívne školy môže byť toto opatrenie likvidačné.

„Ak vieme napríklad v regióne Turiec, že nám končí 792 žiakov v základných školách a ponuka stredných škôl v tomto regióne je 1420, tak sa pýtam – je to ekonomické, je to rentabilné, alebo treba robiť veľmi vážne kroky, aby bola sieť kvalitná a efektívna?“ pýtal sa koncom júna Čaplovič.

Už ste čítali?