Únava a horúčka po očkovaní? Je to dobré znamenie, hovorí odborník
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Únava a horúčka po očkovaní? Je to dobré znamenie, hovorí odborník

Po čoraz vyššom počte ľudí, ktorí dostali vakcínu proti covidu, vedci zisťujú, že druhá dávka vyvoláva viac fyzických reakcií ako tá prvá.

Vakcinovať pomáhal aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

PRAHA 10. februára - V Česku zaočkovali vakcínami proti novému koronavírusu už takmer 400-tisíc ľudí. Niektorí z nich hlásia reakcie na vakcínu. Zväčša ide o začervenanie miesta vpichu, malátnosť, bolesti kĺbov a svalov, či zimnica a horúčka. Reakcie na látky hlási zo spomínaných státisícov len 300 ľudí, drvivá väčšina nemusí kvôli tomu ani len kontaktovať svojho lekára.

Silnejšia imunita

K pribúdajúcemu počtu preočkovaných ľudí – teda tých, ktorí prijali už aj druhú dávku vakcíny lekári zistili, že práve po podaní druhej dávky sú kontraindikácie po podaní liečiva častejšie a mierne výraznejšie. Zaujímavosťou je, že najvýraznejšie reakcie na vakcínu majú práve mladí ľudia. Podľa imunológa Václava Hořejšího to je viac než pochopiteľné, a je to spojené práve s ich silnejším imunitným systémom.

V Česku očkujú podobne ako na Slovensku, najprv rizikové skupiny, starých ľudí a zdravotníkov z prvej línie – práve medzi nimi sa v Česku objavujú spomínané silnejšie reakcie na vakcínu. „Mladí majú silnejší imunitný systém. Ten s pribúdajúcimi rokmi slabne, a vo veku 65 rokov už je priemerne asi o 50% slabší ako v mladosti. Tým pádom je logické, že práve u mladých ľudí je reakcia systému na vakcínu silnejšia. Je to vlastne znak toho, že majú dobrú imunitu,“ potvrdzuje imunológ.

Všetko v norme

Najčastejšou reakciou na vakcínu (hlavne druhú dávku) je horúčka. Tento druh reakcie bol spozorovaný už aj počas klinických testov, keď vakcínu vyvíjali. Nejde vôbec o nezvyčajnú reakciu – podobne môže zareagovať telo aj na vakcínu proti obyčajnej chrípke. Medzi menej časté ale vyskytujúce sa reakcie patrí triaška, nevoľnosť, problémy s tráviacim traktom, únava. Všetky tieto prípady sú v súlade s varovaním výrobcu a po pár hodinách či dňoch pominú.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…