Dobré noviny
Vírus v lete prežije len pár minút, v chlade hodiny. Český vedec radí, na čo si dávať pri nosení respirátora pozor
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Vírus v lete prežije len pár minút, v chlade hodiny. Český vedec radí, na čo si dávať pri nosení respirátora pozor

— Foto: TASR/AP

Zima je pre obávaný koronavírus vskutku pohostinná. To sa môže už v jarných mesiacoch zmeniť.

PRAHA 9. feburára - Často oslovovaný český odborník na pandémiu vedec Vladimír Ždímal pre aktuálně.cz odpovedal na pálčivé otázky, ktoré nás takto pred jarou trápia. Mnoho ľudí si kladie otázky ohľadom oteplenia, ktoré netrpezlivo čakáme. Minulý rok sa totiž pomerne často spomínala neschopnosť vírusu prežiť vyššie teploty. „Je to pravda, ak sa oteplí na 25 stupňov, napríklad, a aj vďaka UV žiareniu sa nanočastice vírusu udržia vo vzduchu pár minút. Teraz, keď je počasie chladné a vzduch má vlhkosť akú má, to môže byť v niektorých prípadoch aj 16 hodín,“ potvrdil Ždímal.

Správne nasadenie

Podotýka, že rúška a najmä respirátory môžu teraz ale i v teplejšom období výrazne znížiť prenos vírusu. „Ak majú masku (rúško alebo respirátor) nasadenú obaja rozprávajúci sa, možnosť nákazy sa ešte o to viac znižuje,“ tvrdí vedec. Upozorňuje na jeden dôležitý fakt – rúška a respirátory sú účinné len vtedy, ak sú správne nasadené.

„Najdôležitejšie to všetkého je, aby respirátor dokonale priliehal k tvári. Nemôžeme mať pocit, že máme niekde voľnejšie miesto, cez ktoré by sa čiastočky vírusu mohli dostať,“ dvíha varovný prst vedec. Pásky alebo gumičky, ktoré držia respirátor na tvári, by mali byť pevne napnuté.

Správna starostlivosť

Nie veľmi pozitívna správa ohľadom respirátorov je, že podľa Ždímala dezinfekciou povrchu stráca na svojej účinnosti. Vyskúmali, že po použití liehu alebo inej dezinfekcie na čistenie povrchu sa filtračná časť respirátora sa poškodila a nefungovala už potom tak ako pred tým. Hovorí však, že účinnosť pri látkových šitých respirátoroch sa praním neznižuje a takéto rúška sa môžu používať opakovane. Respirátory odporúča používať podľa návodu – zväčša to je pár hodín na jeden kus.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…