Dobré noviny
Končia v prírode, v oceánoch, na skládkach. Vedci navrhli, ako dať miliardám jednorazových rúšok ďalší zmysel
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Končia v prírode, v oceánoch, na skládkach. Vedci navrhli, ako dať miliardám jednorazových rúšok ďalší zmysel

— Foto: TASR/AP

Denne sa vo svete použije podľa odhadov až 6 miliárd jednorazových rúšok. Vytvárajú enormný odpad, ktorý by chceli vedci zúročiť. A zdá sa, že prišli na skvelý nápad.

MELBOURNE 8. februára - Vedci si mesiace lámali hlavu nad tým, ako bezpečne, ekonomicky výhodne a ekologicky recyklovať použité jednorazové rúška. Státisíce zdravotníkov a lekárov po celom svete ich použije počas jednej služby niekoľkokrát, rovnako ako sanitári, hasiči, policajti a ostatné profesie, ktoré prichádzajú do úzkeho a častého kontaktu s ľuďmi aj počas lockdownov. Nielen v moriach a oceánoch ale i na skládkach či lesoch sa hromadia ochranné pomôcky zväčša vyrobené z plastu. Čo s nimi, kým nám zamoria planétu?

Užitočná štúdia

S veľmi zaujímavým nápadom na využitie tohto odpadu prišli austrálski vedci. Tí tvrdia, že pridaním vyradených a použitých rúšok napríklad do cestnej zmesi užitočne spevní hmotu, výrazne ušetrí náklady na stavbu ciest a účelovo využijú odpad. Na jeden kilometer ciest by boli potrebné tri milióny rúšok, skládky a príroda by sa tak výrazne odbremenila. Štúdia popisuje presné postupy, ako pri procesoch postupovať.

Vedci z austrálskeho inštitútu si za nápadom stoja a prezentovali ho už aj niektorým krajinám. Materiál, ktorý viac-menej vyvinuli, obsahuje aj sutiny zo zrútených či zbúraných budov, materiál z odpadového betónu, rôzne minerály a časti kamenia, a, už spomínané zrecyklované časti masiek.

Takto spracovaná zmes je podľa štúdie ideálna na tvorbu ciest či ulíc, bezpečná a nesmierne výhodná. Problém s kopiacim sa odpadom z masiek graduje a možno je len otázkou času, kedy krajiny skutočne začnú túto zmes využívať.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?