Dobré noviny
7 pozitívnych noviniek o pandémii. Rok 2021 môže byť lepší ako si myslíme
Martina Bednárová
Martina Bednárová

7 pozitívnych noviniek o pandémii. Rok 2021 môže byť lepší ako si myslíme

Ľudia sa nevedia dočkať, kedy sa život dostane do normálu. Máme nádej.
Ľudia sa nevedia dočkať, kedy sa život dostane do normálu. Máme nádej. — Foto: TASR/AP

Naprieč svetom ale i na Slovensku sa dejú chvályhodné veci a pozitívne pokroky v spojitosti s covidom-19. Prinášame vám niektoré z nich.

BRATISLAVA 7. februára - V čase, kedy sedíme už takmer rok doma, prišli sme o blízkych a priateľov, s kolegami v práci a susedmi sa stretávať nemôžeme, vám prinášame zopár povzbudivých správ. Pandémia si vyvíja, v niektorých krajinách s ňou boj vyhrávajú, niektoré stále strádajú. Celosvetovo je však niekoľko skutočne dobrých správ v súvislosti s koronavírusom, vďaka ktorým môžeme nad ním tento rok vyhrať.

Klesá úmrtnosť

Úmrtnosť pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) znížila zo závratných 60% zo začiatku pandémie na 36%. To znamená, že celosvetovo zomrie približne každý tretí pacient, ktorého pripoja na pľúcnu ventiláciu alebo mu podávajú kyslík. Oproti viac ako každému druhému pacientovi, ktorý ťažkému priebehu podľahol na začiatku, to je viditeľné zlepšenie.

Menej nádchy a chrípky

Zo všetkých kútov sveta hlásia lekári – okrem covidu máme oveľa menej respiračných chorôb, ako je chrípka či nádcha. Konkrétne dáta o výskyte nádchy sa napríklad zbierajú 130 rokov. Minulý rok boli na svojich minimám. Podľa časopisu Sunday Times klesol počet infikovaných až o 95%!

Účinné lieky

Objavujú lieky, ktoré skutočne pomáhajú zmierňovať chorobu, na ktorú sme mesiace nevedeli nájsť účinnú liečbu. Britská Národná zdravotnícka služba (NHS) začala s podávaním lieku s účinnou látkou tocilizumab v piatok po tom, čo výsledky potvrdili, že pomohla približne 800 pacientom a riziko smrti znížila o takmer 24%. Pomáha aj ďalšia účinná látka, sarilumab, ktorá taktiež znižuje čas, ktorí pacienti strávia na Jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Štedré firmy

Farmaceutické firmy vyhlásili, že nechcú profitovať na vakcínach. Astra Zeneca a Johnsons&Johsons (ktorá vakcínu ešte len vyvíja) avizovali, že jednu dávku vakcíny budú štátom predávať za 3-4 doláre (približne 2,50 eur), čiže len za výrobnú cenu. Nechcú tak zarábať na vakcínach, bez ktorých sa svet do normálneho chodu nedostane.

Solidárne krajiny

India a Nový Zéland nakupujú účinné vakcíny zo svojho rozpočtu aj pre okolité chudobné štáty. Väčšinou ide o malé obývané ostrovy, kde ľudia žijú skutočne chudobne a pomerne izolovane od sveta. Už aj tam sa dostal koronavírus. Práve tieto malé ostrovné krajiny sú podľa Indie a Nového Zélandu ohrozené a svojou troškou ekonomickej prosperity im chcú pomôcť.

Vakcíny

Doteraz známe vakcíny sú účinné aj proti novým variantom koronavírusu, napríklad proti britskému či tomu z Južnej Afriky. Malo by ísť o nákazlivejšie typy vírusov. Nádej je v spomínaných vakcínach, ktoré proti nim účinné majú byť.

Pomerne dlhá imunita

Lekári a vedci z Brna vyskúmali, že imunita po prekonaní covidu by mala trvať minimálne pol roka. Mesiace po nákaze a vyliečení sa z covidu má človek imunitu, ktorá ho chráni pred opätovnou nákazou a pri prípadnom druhom nakazení pomáha telu, aby sa s nákazou rýchlejšie a ľahšie vyrovnala. To je skvelá správa, keďže ľudí, ktorí prekonali covid pribúda. Je to nádej minimálne psychická pre už nakazených. Pri niektorých ľuďoch to môže byť trištvrte roka či dokonca aj rok.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?