Medzi respirátorom FFP2 a KN95 je zásadný rozdiel. Ako sa nenechať zmiasť predajcami?
Vyzerajú takmer rovnako, ale odborníci tvrdia, že je medzi nimi rozdiel.
BRATISLAVA 7. februára - Britská mutácia nového koronavírusu už nejaký čas sužuje európske krajiny. V Bratislave sa minulý týždeň potvrdila výrazná prítomnosť tohto variantu, po tom, čo po víkendovom testovaní dalo mesto preveriť všetky pozitívne vzorky na COVID-19. Ide o 85 % zo všetkých vzoriek.
S objavením sa nákazlivejšej britskej mutácie koronavírusu na Slovensku, minister zdravotníctva Marek Krajčí odporúča vymeniť rúška za respirátory, a to najmä v priestoroch ako sú obchody či MHD.
Krajčí pritom hovorí hlavne o respirátoroch triedy FFP2. „Keď ste v interiérových priestoroch, kde je veľká hustota ľudí a kde sa nedajú dodržať predpísané rozostupy, tak respirátor je veľmi užitočný,“ ozrejmil. Po jeho odporučení respirátoroch prirodzene stúpol dopyt. V jednom z obchodných reťazcov sa na druhý deň po jeho oznámení po nich rozpútalo doslova šialenstvo. Vypredané boli už po otvorení predajní.
KN95 a N95 nemajú s FFP2 nič spoločné
Okrem klasických obchodov či lekární, sa čoraz viac ponúk objavuje na internete. „Tu sa často objavujú inzeráty na respirátory, ktoré sú „ako FFP2“ a majú označenie KN95, či N95,“ upozorňujú Hospodárske noviny.
Respirátory s označením KN 95 (čínska norma) alebo N95 (americká norma) predajcovia označujú za rovnocennú alternatívu. Nemajú však európsku atestáciu a s odporúčaným FFP2 nemajú okrem výzoru nič spoločné. Podľa Vladimíra Ždímala z českej akadémie vied je chybou, hovoriť že oba výrobky za rovnako kvalitné. Píšu Lidovky. cz.
„Pre laika vyzerajú veľmi podobne, ale sú tam výrazné odlišnosti napríklad pri testovaní,“ vysvetlil Ždímal, ktorý sa dlhodobo zaoberá filtračnými vlastnosťami materiálov. „V januári som vydal dokument, ktorý vyvracia, že by KN95 bol rovnaký ako európsky FFP2 na základe odborných argumentov. Tie európske respirátory majú vyššiu kvalitu ochrany z hľadiska nositeľa ako tie ázijské,“ vysvetľuje Ždímal s tým, že by bolo nesprávne tieto respirátory prijímať ako rovnako kvalitné.
Rozdiel
Zásadný rozdiel je v tom, že kým čínska norma GB 2626 túto filtračnú účinnosť pre KN95 predpisuje len pre bežnú kuchynskú soľ v aerosóle tvoriacu miniatúrne kocôčky, európska norma EN 149 predpisuje test nielen aerosólom pevných častíc, ale tiež parafínovým olejom. Ten tvorí v aerosóle miniatúrne guľové kvapôčky, ktoré konkrétne v prípade pandémie koronavírusu podstatne lepšie simulujú situáciu záchytu mikroskopických kvapôčok.
Kritika
Asociácia nanotechnologického priemyslu Českej republiky predaj respirátorov FFP2 a KN95 s mimoeuróspkym certifikátom ostro kritizuje. „Tolerancia a podpora nelegálneho predaja výrobkov bez európskeho certifikátu deklarovaná vo výstupoch českej vlády je hanebná. Je to otázka zdravia,“ povedal pre Lidovky.cz predseda výkonnej rady asociácie Jiří Kůs.
Kde sa stala chyba, že respirátory s čínskym certifikátom sa dostali na slovenský a český trh? Európska únia vydala ešte v marci odporúčanie, podľa ktorého mohli členské krajiny udeľovať dočasnú výnimku pre vstup na trh Únie respirátorom, ktoré nemali európsky certifikát alebo nesplnili normu FFP2. Vďaka tomu sa na trh dostali aj výrobky s certifikátom KN95.
Dodatočnú európsku certifikáciu môžu dostať po kontrolách v európskych laboratóriách „Ak ste si teda kúpili respirátor KN95, stále môže spĺňať európske kritériá, pokiaľ sú na ňom údaje uvedené nižšie,“ píšu Hospodárske noviny.
Ako rozpoznať kvalitný respirátor?
Na respirátoroch hľadajte označenie CE so štvormiestnym číslom. Ide o označenie konkrétnej skúšobne, v ktorej bol certifikovaný. Pod tým by mala byť norma EN 149 s dodatkom. Nápis by mal byť na vrchnej strane respirátora nezmazateľne vytlačený. „Celý rad online predajcov označuje respirátory ako FFP2/NK95. Podľa toho by sa však spotrebiteľ nemal riadiť a vždy by si mal overiť, čo je napísané na konkrétnom produkte. Cena respirátora KN95 sa pohybuje okolo desať českých korún za kus, ten s európskou certifikáciou môže stáť okolo 50 korún (takmer dve eurá),“ vysvetlil Kůs.
Zdroj: Hospodárske noviny, Lidovky.cz