Dobré noviny
Opice tajne načúvajú cudzie rozhovory a potom ich šíria ďalej. Pripomína vám to niečo?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Opice tajne načúvajú cudzie rozhovory a potom ich šíria ďalej. Pripomína vám to niečo?

Kosmáč.
Kosmáč. — Foto: Pixabay/Hans

Primáty tajne odpočúvajú rozhovory druhých opíc. Následne,keď majú ďalšie sociálne interakcie, tieto informácie šíria ďalej.

BRATISLAVA 6. februára - Sedíte v autobuse a zrazu si uvedomíte, že počúvate cudziu konverzáciu. Potom prídete domov a svojmu partnerovi poviete, že neuverí, čo si to dnes tí spolucestujúci hovorili a začnete mu rozprávať detaily z cudzej konverzácie. Zaiste, ľudia sú v klebetení a v robení drámy na prvom mieste v rámci živočíšnej ríše. Ale pozor, máme konkurenciu.

Ako ukazuje nová štúdia publikovaná v časopise Science Advances, naši najbližší príbuzní - primáty - majú veľmi podobné návyky. Medzi opicami v špionáži vynikajú najmä drobné kosmáče. V skutočnosti sú tak dobré, že si vytvorili schopnosť používať informácie, ktoré získali pri odpočúvaní, na plánovanie interakcií s inými opicami.

Čo si to tam hovoria?
Čo si to tam hovoria? Foto: Pixabay/jggrz

Pozorovali ich teplotu

 Vedci skúmali emocionálny vplyv opíc pomocou snímacieho termozariadenia, kým boli v strehu a počúvali rozhovory iných opíc. „Túto techniku ​​sme mohli použiť na to, aby sme ukázali, že kosmáči nevnímali hlasové interakcie medzi svojim druhom iba ako súhrn jednotlivých volacích prvkov, ale skôr ich vnímali celostne ako rozhovor,“ uviedla Rahel Brügger, autorka štúdie.

Keď začnú byť opice emotívne, ich telesná teplota sa v rôznych častiach tela výrazne mení. Vedci pozorne sledovali najmä nosy opíc, aby spozorovali zmeny teploty na ich tvárach počas toho, ako kosmáčom púšťali nahrávky konverzácie medzi opicami, ale aj náhodné zvolania.

Odlišné reakcie

Tím zistil, že opice reagovali odlišnejšie, keď počuli komunikáciu medzi dvoma opicami, na rozdiel od toho, keď počuli náhodné volania. Podľa vedcov to bol dôkaz, že hlasové interakcie medzi primátmi sú skutočne ekvivalentom rozhovoru a že opice, ktoré ich počúvajú, to robia pre spoločenské účely. 

Táto štúdia podľa vedcov prispieva k narastajúcim dôkazom, že mnohé zvieratá nie sú iba pasívnymi pozorovateľmi interakcií ďalších zvierat, ale že ich aj interpretujú.

Zdroj: Bgr

Už ste čítali?