Dobré noviny
Šéfka infekčnej kliniky upokojuje: Britská mutácia ochorenie nezhoršuje
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Šéfka infekčnej kliniky upokojuje: Britská mutácia ochorenie nezhoršuje

Primárka infekčnej kliniky pražskej nemocnice Bulovka Hana Roháčová.
Primárka infekčnej kliniky pražskej nemocnice Bulovka Hana Roháčová. — Foto: Facebook/Fakultní nemocnice Bulovka

Variant koronavírusu z Južnej Afriky a mutácie z Veľkej Británie a Brazílie vzbudzujú znepokojenie nielen u odbornej verejnosti, ale v populácii všeobecne. Tieto verzie sú infekčnejšie ako ich predchodcovia a mohli by ovplyvniť priebeh pandémie. 

PRAHA 5. februára -  V Bratislave sa potvrdila výrazná prítomnosť britskej mutácie koronavírusu, po tom, čo po víkendovom testovaní dalo mesto preveriť všetky pozitívne vzorky na COVID-19. Ide o 85 % zo všetkých vzoriek.

Britský variant sužuje aj Českú republiku. Český minister zdravotníctva Jan Blatný vo štvrtok vyhlásil, že opatrenia, ktoré sa v ČR zaviedli v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu, prestali fungovať. Píše spravodajský portál iDNES.cz. Vidí za tým práve prítomnosť britského variantu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa šíri minimálne o 35 - 70 percent rýchlejšie ako bežný variant, a taktiež nedodržiavanie vládnych opatrení.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/bulovka/videos/690256721563074

Mutácia vírus nezhoršuje

Na druhej strane, hoci je britská mutácia infekčnejšia, podľa šéfky infekčnej kliniky pražskej nemocnice Bulovka Hany Roháčovej táto mutácia vírus nezhoršuje. „Diskutovalo sa o rýchlejšom šírení infekcie britskej mutácie, ktorá je zrejme nákazlivejšia než bežný variant. Tá by teoreticky mohla viesť k zvýšeniu čísel, zatiaľ to ale určite nepozorujeme,“ opísala situáciu v nemocnici pre český denník Právo.

Dodala, že každý vírus sa premieňa. „Britská mutácia, ak je naozaj nákazlivejšia, to pole zrejme ovládne. Zatiaľ to ale nevyzerá, že by bol jej priebeh horší. Stále počítame s tým, že viac ako 80 percent ľudí má ľahký priebeh. Chcelo by to veľmi rýchlo preočkovať veľkú časť rizikovej populácie, aby sa zmiernili obavy,“ tvrdí.

Hoci sa o brazílskej a juhoafrickej mutácii hovorí, že by mali byť nebezpečnejšie, Roháčová zdôrazňuje, že dnes zatiaľ nikto nevie, či naozaj budú. „Ako som hovorila, koronavírusy sa premieňajú. Tento typ nie je adaptovaný na ľudskú populáciu, a ak rýchlo premoruje veľkú časť ľudí, tak je väčšia možnosť, že pri ňom dôjde k mutáciám,“ hovorí s tým, že úmrtnosť sa nedá predvídať.

Väčší tlak na nemocnice

Pripúšťa však, že väčšia nákazlivosť môže znamenať väčší tlak na nemocnice: „Keď bude denne namiesto piatich tisíc nakazených desať tisíc ľudí, tak pomerné číslo ľudí, ktorí budú potrebovať hospitalizáciu, bude vyššie. Ale opakujem, zatiaľ to nepozorujeme.“

Okrem toho  na záver pripomína, že infekčné choroby prirodzenou cestou nezanijkajú: „Všetky štáty si mysleli, že opatreniami ten vírus zlikvidujú, ale toto je záležitosť, ktorá sa zlikvidovať nedá, aspoň nie skokovo. Žiadne infekčné choroby prirodzenou cestou nezanikli, okrem niekoľkých úplne zvláštnych výnimiek, napríklad pravé kiahne. To je jediná choroba, ktorá bola zlikvidovaná, inak si každé infekčné ochorenie svoje uplatnenie nájde.“

Zdroj: Novinky.cz

 

Už ste čítali?