Dobré noviny
„Z lesa chceme nielen brať, ale aj vrátiť,“ tvrdí riaditeľ nábytkárskej firmy spod Tatier. Za každého zákazníka vysadia dub
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

„Z lesa chceme nielen brať, ale aj vrátiť,“ tvrdí riaditeľ nábytkárskej firmy spod Tatier. Za každého zákazníka vysadia dub

Javorina má neuveriteľnú 74. ročnú tradíciu. Od výroby črpákov postupne prešla k výrobe dizajnovému nábytku, ktorý stojí na princípoch prírodnosti, trvanlivosti, ale aj obnoviteľnosti. Drevo, ktoré spracúvajú, pochádza zo slovenských lesov.

SPIŠSKÁ BELÁ 7. februára - „Drevo rastie dlhé desaťročia, nedá sa to urýchliť a nič ho nedokáže plne nahradiť. Je originálne a svoj príbeh má zapísané v tom, čo ako strom prežilo, čím si prešlo a ako sa s tým vysporiadalo,“ hovorí riaditeľ výrobného družstvo Javorina, Slavomír Alžbetkin. V podtatranskej nábytkárskej firme je cítiť vzťah k drevu nie len v samotnom nábytku, ale aj v ľuďoch. 

V Javorine myslia aj na obnoviteľnosť. V mene každého zákazníka vysadia mladý dubový stromček v novozaloženom poraste na východnom Slovensku. „My to vážne robíme preto, lebo chceme z lesa nielen brať, ale aj vrátiť,“​ tvrdí, Alžbetkin, ktorý okrem iného pre Dobré noviny hovorí, ako sa Javorine, ako jedinému vyrobenému družstvu so zameraním na výrobu nábytku, podarilo prežiť neľahké obdobie ekonomickej transformácie po páde železnej opony a aké sú ich hodnoty, ktoré robia z ich nábytku jedinečné kúsky.

Riaditeľ Javoriny, Slavomír Alžbetkin.
Riaditeľ Javoriny, Slavomír Alžbetkin. Foto: Archív/Javorina

Od črpákov k dizajnovému nábytku

Máte 70-ročnú úctyhodnú tradíciu. Aká bola Javorina pred 70. rokmi a aká je dnes?

Javorina prešla celkom zaujímavým vývojom a už 74 rokov existencie svedčí o tom, že niečo jednoducho ‚pasuje“. Z môjho pohľadu je to blízkosť materiálu, jeho pôvodu, krásy a originality k tomu, čo tvorí aj ľudskú podstatu. Znie to možno ako klišé, no drevo žije, dýcha, pracuje a verte mi – je ho v našich priestoroch výroby cítiť nielen vôňou. Ja verím, že dôvodom, prečo Javorina prosperuje, sú ľudia a ich vzťah k drevu. Chémia funguje.

Má nejaká nábytkárska firma na Slovensku dlhšiu históriu?

Takých firiem, predpokladám, už veľa nebude, ale myslím, že áno, aj keď už asi nenesie pôvodný názov či formu tak, ako bola založená. Javorina je dnes ešte stále výrobným družstvom, nemá to však žiadnu spojitosť s niekdajším systémom, alebo prepojením na družstevné združenia. Jednoducho ako subjekt nemá akcionárov, ale podielnikov. Niekedy si na tom ľudia zakladali a budovali niečo spoločné. Dnes, naopak, je veľmi jednoduché niečo zbúrať a postaviť nanovo. 

Čo všetko sa kedysi v Javorine vyrábalo?

Portfólio výrobkov je veľmi široké. Výrobky však vždy mali spoločného menovateľa a tým bolo masívne drevo. Sprvu to boli ľudové umelecké predmety, ktoré mali skôr umeleckú ako úžitkovú hodnotu. Vyrezávané výtvory umelcov často aplikované na dekoratívne predmety zariadení (črpáky, svietniky, naberačky, misy, stojany...) alebo i reliéfy a plastiky z vidieckych, folklórnych alebo ideologistických témach, ktoré vtedajší režim podporoval. Neskôr sa do portfólia dostali úžitkové predmety ako krosná, nástenné kukučkové hodiny a, samozrejme, i zariadenia tradičných „slovenských“ izieb. A napokon je tu i súčasná, veľmi trendovo orientovaná kolekcia nábytku, ktorý by sme radi prezentovali i ako „dizajnový“

Základný  Závod V.D. JAVORINA v Spišskej Belej
Základný Závod V.D. JAVORINA v Spišskej Belej Foto: Archív/Javorina
 Obývací kút do haly, 1976.
Obývací kút do haly, 1976. Foto: Archív/Javorina

Ostali ešte v dnešnej výrobe nejaké prvky tradície a folklóru?

Ani veľmi nie. Navonok ich je badať veľmi málo a snáď sú to už len veci, ktoré sú stelesnené v konštrukcii nábytku, kde know-how našich majstrov je stále veľmi cenným atribútom. Posledné výtvory našich dizajnérov zakomponovali do návrhov i niečo rýdzo slovenské a myslím, že z toho vznikli veľmi vydarené výrobky, ktoré nesú odkaz na naše tradície v modernom spracovaní.

Kedy boli pre Javorinu najťažšie časy a ako sa jej podarilo prežiť?

Ekonomicky bol asi najťažší prechod cez obdobie 90. tých rokov. Už nefungoval režim plánovaného dopytu a spotreby, padli dlhodobé dohody a partnerstvá a nastal čas transformácie priemyslu a spoločnosti, ktoré na to neboli pripravené. Javorina nebola výnimkou a v určitom čase už len „prežívala. Našťastie, našlo sa riešenie a vstupom nového podielnika sa našiel i nový trh a obchodné cesty. To nakoniec bolo i podnetom pre vznik súčasnej Javoriny tak, ako ju poznáme. Takže i tu platí, že všetko zlé je na niečo dobré.

Malý dub.
Malý dub. Foto: Archív/javorina

Drevo z obnoviteľných lesov

Na Slovensku máme relatívne vysoký podiel exportu kvalitnejšieho domáceho dreva, ktoré sa vyváža bez ďalšieho spracovania v tuzemsku. Pridaná hodnota sa tak tvorí v zahraničí, kde spracovanie dreva vytvára pracovné príležitosti. Pracujete so slovenským drevom?

V Javorine vyrábame nábytok a výrobky z dubového a orechového masívu. Pri takomto materiáli je jeho pôvod a deklarácia o to jasnejšia. Spracovávame drevo, ktoré k nám príde priamo od ťažbára, resp. piliara. Máme veľký záujem, aby používaný materiál bol nielen kvalitný, ale i ekonomicky dostupný. Preto sú pre nás slovenské zdroje logickou voľbou.
V zmysle našej orientácie a hlavne preferenciách na trhu však používame aj orechový masív, špecifický „čierny orech“, a ten, žiaľ, v požadovanej kvalite na Slovensku nerastie. Takže odpoveďou je, áno, slovenské drevo používame všade a vždy, ak sa dá. Len pre obraz – slovenské drevo tvorí 96%, iné zdroje 4%.

Ako vznikla myšlienka za každého zákazníka zasadiť malý dubový stromček?

Myslím, že v čase, keď sme u nás v Javorine zaviedli ‚GPS Forest‘ sa už podobné veci diali všade okolo nás a otázka ekológie a udržateľnosti bola oprávnene podstatnou témou, ktorú nemôžme pri svojej orientácii prehliadať. Nemyslím si, že sme v Javorine zaviedli niečo výnimočné, no úprimne – teraz si uvedomujem, že dôležitejšie, ako myšlienka samotná je to, že to robíme už relatívne dlho, že v tom mame systém a že to nebol len nejaký fiktívny jednorazový marketingový ťah. My to vážne robíme preto, lebo chceme z lesa nielen brať, ale aj vrátiť. 

Nábytok v Javorine vyrábajú z prírodných surovín – z masívneho dreva pochádzajúceho z obnoviteľných lesov, lepidiel a olejov na prírodnej báze.
Nábytok v Javorine vyrábajú z prírodných surovín – z masívneho dreva pochádzajúceho z obnoviteľných lesov, lepidiel a olejov na prírodnej báze. Foto: Archív/Javorina

Stretávate sa u ľudí s rastúcim trendom ekologických požiadaviek na Vaše produkty?

Ten trend je určite znateľný. Vidíme to všade okolo nás, je to právom téma, ktorej sa nedá vyhnúť. Pravidelne si robíme prieskumy trhu a na dennej báze sa stretávame s ľuďmi, ktorí tlmočia svoje názory i preferencie. Keď sa už k nám klient dostane, tak veríme, že je to i preto, že zvážil alternatívy a na záver sa priklonil k hodnotám, ktoré máme i my v Javorine.

Prečo každý jeden kus nábytku ručne opracujete? Nebola by efektívnejšia iba „pasová“ výroba?

Ručný podiel práce je súčasťou výroby, ktorú je pri drevených výrobkoch našej kvality ťažké, možno až nemožné vylúčiť. Myslím, že je to hlavne našim interným nastavením a priznávaním hodnôt, v ktoré veríme. Nemôžme a ani si nechceme dovoliť, aby stroje za nás urobili niečo, čo má aj emocionálnu hodnotu. A tu stroj, žiaľ, zaručiť nedokáže. 

Drevo nás vracia tam, odkiaľ sami pochádzame

Aká je životnosť vášho nábytku?

Bohužiaľ (úsmev) veľmi dlhá, možno v našom ponímaní až ‚„neobmedzená“. Je to fantasticky predajný argument, ale nielen to - je to fakt. A preto je nám aj trochu ľúto, že klientov máme zväčša len raz. Už málokedy si u nás ten istý klient kúpi ďalšiu posteľ alebo komodu. Veď tie sú naveky. V tomto ohľade by sa dalo teda povedať, že náš nábytok je ideálny pre dlhodobé aj záťažové užívanie.


Kde je Váš hlavný trh? Vaše výrobky sú kvalitné a originálne, čo prirodzene stojí peniaze. Je dostatočná kúpna sila na Slovensku?

Náš hlavný trh je dnes práve na Slovensku. Dosiahli sme (myslím) celkom vysokú úroveň povedomia na trhu a verím, že aj dobre skúsenosti klientov nám dávajú dobré referencie. Zároveň je to náš dosiahnutý cieľ, ktorým sme chceli dosiahnuť efektivitu nielen výroby z domácich zdrojov, ale i na strane služieb, ktoré realizujeme sami vo vlastnej réžii. Sme veľmi vďační za našich domácich klientov, ktorých si veľmi vážime, aj keď mame celkom slušné zastúpenie zahraničnej klientely. Produkty, ktoré navrhujeme, tvoríme so zreteľom na nášho domáceho klienta v kvalite, prevedení i dizajne. Cena našich výrobkov je určite nemalá a v porovnaní s inými materiálmi často veľkou nevýhodou, no ešte stále s čistým svedomím dokážeme povedať, že aj cena je slovenská. 

Čo vás na dreve najviac fascinuje?

Drevo je krásny, zdravý a unikátny materiál. Fascinujúce je to, že aj v dnešnej dobe je ozajstné a pravdivé. Rastie dlhé desaťročia, nedá sa to urýchliť a nič ho nedokáže plne nahradiť. Je originálne a svoj príbeh má zapísané v tom, čo ako strom prežilo, čím si prešlo a ako sa s tým vysporiadalo. Drevo je teple na dotyk, i ako nábytok stále dýcha, prispôsobuje sa okoliu a žije svoj druhý život. Drevo nás vracia tam, odkiaľ sami pochádzame a v jeho spoločnosti sme stále doma.

Súčasný dizajn. — Foto: Archív/Javorina
Súčasný dizajn. — Foto: Archív/Javorina
Súčasný dizajn. — Foto: Archív/Javorina
Súčasný dizajn. — Foto: Archív/Javorina

 

Už ste čítali?