Jánovi bolo ľúto osamelých dôchodcov a začal im počas pandémie posielať dobro. Do krásnej myšlienky sa môžete zapojiť aj vy
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Jánovi bolo ľúto osamelých dôchodcov a začal im počas pandémie posielať dobro. Do krásnej myšlienky sa môžete zapojiť aj vy

Seniori práve v týchto ťažkých časoch potrebujú cítiť, že nie sú osamelí. Ján prišiel s krásnou myšlienkou, ktorá sa šíri celým Slovenskom. 

Myšlienka projektu Pošli dobro vznikla v čase, keď Ján Cipár čítal o smútku a osamelých senioroch. Dobrovoľníci z celého Slovenska šíria pozitívnu energiu a osamelým seniorom v domovoch sociálnych služieb posielajú listy. Na druhej snímke je iniciátor myšlienky. — Foto: archív Pošli dobro

BRATISLAVA 3. februára - Ján Cipár sa pred vypuknutím pandémie venoval viacerým dobrovoľníckym aktivitám.  Koronavírus mu však skrížil plány, a práve preto v septembri minulého roka uvažoval o tom, komu by mohol pomôcť. Myšlienka projektu Pošli dobro vznikla v čase, keď čítal o smútku a osamelých senioroch. Dobrovoľníci z celého Slovenska šíria pozitívnu energiu a osamelým seniorom v domovoch sociálnych služieb posielajú listy. 

Listy dostávajú všetci seniori 

Do projektu sa môže zapojiť ktokoľvek. Úlohou dobrovoľníka je napísať list do konkrétneho dátumu a poslať ho koordinátorovi. Ten zbiera všetky dopisy a posiela ich seniorom vo vybranom domove sociálnych služieb. „Naším cieľom je potešiť všetkých seniorov, nie len niektorých,“ prezradil pre Dobré noviny Ján Cipár. 

Ján spolu s ďalšími pomocníkmi hľadajú domovy sociálnych služieb aj na internete. Následne ich kontaktujú a oboznámia s myšlienkou projektu. Stáva sa, že odpoveď niekedy vôbec nedostanú, no to ich nedokáže odradiť. Na druhej strane, domovy, ktoré už dostali listy pre seniorov, odporúčajú projekt aj ostatným. Veď predsa nič nie je krajšie ako úsmev na tvári seniorov. 

Medzi dobrovoľníkom a seniorom môže vzniknúť silné puto 

Do projektu sa doposiaľ zapojilo okolo 500 dobrovoľníkov, pričom približne polovica z nich píše listy na pravidelnej báze. Milé a povzbudivé slová píšu aj žiaci šiestich základných škôl. 

Milé a povzbudivé slová píšu aj žiaci šiestich základných škôl. Úlohou dobrovoľníka je napísať list do konkrétneho dátumu a poslať ho koordinátorovi. Ten zbiera všetky dopisy a posiela ich seniorom vo vybranom domove sociálnych služieb.  — Foto: archív Pošli dobro
Do projektu sa doposiaľ zapojilo okolo 500 dobrovoľníkov, pričom približne polovica z nich píše listy na pravidelnej báze. — Foto: archív Pošli dobro

Zatiaľ čo niektorí odoslali len jeden list, nájdu sa aj takí, ktorí už potešili niekoľko seniorov a poslali im aj nejakú drobnosť. K dispozícii majú väčšinou iba ich krstné mená, pričom ostatné údaje ostávajú anonymné.

Ak senior chce, môže odpovedať na list a povedať o sebe viac. Tak môže vzniknúť silné puto medzi mladšou a staršou generáciou. Listy však putujú nielen seniorom, ale aj zdravotne postihnutým.

Snažia sa im vyčariť úsmev na tvári 

Aj jeden list dokáže spríjemniť osamelým ľuďom nasledujúce dni. „Snažíme sa povzbudiť seniorov, aby zvládli toto náročné obdobie,“ objasnil iniciátor projektu s tým, že list do včerajšieho dňa dostalo 995 dôchodcov. 

Aj napriek tomu, že mladí ľudia si so seniormi vymieňajú zatiaľ len listy, Ján verí, že v čase, keď sa uvoľnia opatrenia, budú mať príležitosť stretnúť sa s nimi osobne. „Vedel som, že seniori sa počas pandémie ocitli vo veľmi ťažkej situácii, no mnohí z nich sú už dlhé roky osamelí, pretože nikto z rodiny sa im neozýva. Verím, že aspoň takýmto spôsobom im spríjemnime dni,“ uzavrel Ján Cipár. 

Ak by ste sa chceli stať dobrovoľníkom a potešiť seniorov, stačí sa obrátiť na projekt Pošli dobro na sociálnych sieťach.

Aj jeden list dokáže spríjemniť osamelým seniorom nasledujúce dni.  — Foto: archív Pošli dobro
Ak senior chce, môže odpovedať na list a povedať o sebe viac. — Foto: archív Pošli dobro
Ján spolu s ďalšími pomocníkmi hľadajú domovy sociálnych služieb aj na internete. Následne ich kontaktujú a oboznámia s myšlienkou projektu. — Foto: archív Pošli dobro
Nič nie je krajšie ako úsmev na tvári seniora. — Foto: archív Pošli dobro

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.