Rozhodnuté. Návrat detí do škôl má zelenú, podmienky sa však sprísnia
Vláda sa rozhodla, že sprísni kritéria na čiernu zónu v COVID automate, čím povolí návrat detí do škôl už 8. februára.
BRATISLAVA 3. februára - Vláda sa rozhodla, že sprísni kritéria na čiernu zónu v COVID automate, čím povolí návrat detí do škôl už v pondelok 8. februára. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí a minister školstva Branislav Gröhling.
Otvoriť by sa mali materské školy a prvý stupeň základných škôl. Podmienkou by malo byť pretestovanie rodičov takýchto detí. S podmienkou pretestovania žiakov by sa mohli do škôl vrátiť končiace ročníky stredných škôl, stredných odborných škôl a odborných učilíšť.
Sprísnenie COVID automatu
Krajčí zopakoval, že situácia na Slovensku sa ani po niekoľkých týždňoch zákazu vychádzania nezlepšila, dôvodom je aj britská mutácia nového koronavírusu. Pripustil, že takéto rozhodnutie vlády by sa mohlo zdať ako „nezodpovedné“. „Rozhodli sme sa, že sprísnime kritériá na čiernu zónu, ktorú momentálne máme v COVID automate, a tým dovolíme deťom chodiť do škôl,“ informoval.
Vláda schválila aj návrh pandemickej komisie aj sprísnenie COVID automatu. Slovensko nebude môcť prejsť z čiernej do miernejšej - bordovej fázy - v prípade, ak počet hospitalizovaných s novým koronavírusom neklesne v nemocniciach pod 3000. Priemerný počet pozitívne testovaných osôb na území Slovenska a reprodukčné číslo sa sprísnili o 20 percent.
Zmeny pri návrate zo zahraničia
Vzhľadom na britskú mutáciu nového koronavírusu bude potrebná 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Na ôsmy deň môžu absolvovať RTC-PCR test na ochorenie COVID-19. Test bude uhrádzaný zdravotnými poisťovňami, dodal Krajčí.
Vláda zvažuje aj úpravu režimu na hraniciach. Ako skonštatoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), výhodou Slovenska je, že okolité krajiny, ako sú Česká republika, Rakúsko a Maďarsko, už prijali opatrenia.
Zároveň upozornil na leteckú dopravu z Veľkej Británie či iných krajín. „Budeme musieť rozmýšľať, ako zabrániť prílevu mutácií, ja osobne si myslím, že by sme mali prejsť na prísnejší režim,“ vyhlásil. Poukázal na to, ako v čase prísnych opatrení prítomnosť nového typu vírusu negatívne vplývala na situáciu v niektorých častiach Veľkej Británie.