Dobré noviny
Klinická farmakologička radí: Ktorý liek na covid-19 funguje a aké výživové doplnky imunitu naozaj posilnia?
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Klinická farmakologička radí: Ktorý liek na covid-19 funguje a aké výživové doplnky imunitu naozaj posilnia?

Všeobecná lekárka, internistka a klinická farmakologička MUDr. Etela Janeková
Všeobecná lekárka, internistka a klinická farmakologička MUDr. Etela Janeková — Foto: Archív MUDr. E. Janekovej

Odborníčka na klinickú farmakológiu, všeobecná lekárka a internistka v jednej osobe prezrádza, či na koronavírus skutočne zaberá ivermektín a kolchicín. Tiež, ako sa liečiť doma a čo pridať do stravy, ak sa chceme vyhnúť infekcii covid-19.

BRATISLAVA, 13. februára - MUDr. Etela Janeková je všeobecná lekárka, internistka a klinická farmakologička zároveň. O svojich pacientov vo všeobecnej ambulancii sa stará nepretržite od vypuknutia prvej vlny pandémie covid-19. V minulosti predsedala krajskej aj nemocničnej Komisii pre racionálnu farmakoterapiu a liekovú politiku, Etickej komisii SÚSCH, Antibiotickej komisii a Nozokomiálnej komisii SÚSCH. Pôsobila ako ústavná klinická farmakologička v Slovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb.

V rozhovore sa dozviete

  • či pri silných príznakoch covid-19 skutočne fungujú lieky ivermektín (Ivermectine) a kolchicín (Colchicine)
  • aké lieky užívať v prípade domáceho liečenia
  • aké ovocie, zeleninu a doplnky výživy pridať do stravy, ak chceme zabrániť infekcii covid-19

IZRAELSKÝ LIEK, IVERMEKTÍN A KOLCHICÍN

Pred pár dňami obletela svet správa o úspechu izraelských vedcov. Ich liek s látkou EXO-CD24 sa inhaluje a v prvej fáze klinických testov sa do piatich dní uzdravilo 29 z 30 pacientov. Je šanca, že Izrael skutočne objavil liek na covid-19?

Čokoľvek, čo zlepší situáciu pacientov, je obrovským prínosom pre ľudstvo. Ak liek vyzerá sľubne, vždy je veľkou nádejou pre chorých. Potrebujeme však počkať, ako sa vyvinú ďalšie fázy klinického testovania. Niekedy sa môže stať, že v prvej fáze testov vyzerá liek veľmi dobre, no keď sa podá väčšej vzorke pacientov, objaví sa nečakaný nežiaduci účinok a ďalšie testovanie sa musí zastaviť.

Stále sa u nás živo diskutuje o účinkoch lieku ivermektín. Skupina odborníkov ho spochybňuje, druhá upozorňuje na jeho výborné výsledky...

Viaceré svetové štúdie na tisíckach pacientov potvrdili, že ivermektín skutočne účinkuje v prípade miernych a stredne silných príznakov. Covid-19 však nemôžeme vnímať len ako vírusové ochorenie. Prebieha veľmi rýchlo. Pacient je najskôr „iba“ pozitívny. Veľmi rýchlo sa však pridružia prvé príznaky a rovnako bleskovo aj ďalšie bakteriálne ochorenia. V tomto prípade už nastávajú zmeny v štruktúrach pľúcneho tkaniva. Preto nestačí užívať len liek proti covid-19, pacienta je nutné liečiť celého komplexne, so všetkými príznakmi.

Ivermektín aj kolchicín sa podľa MUDr. Janekovej ukazujú ako účinné lieky v prípade stredne silných príznakov covid-19.
Ivermektín aj kolchicín sa podľa MUDr. Janekovej ukazujú ako účinné lieky v prípade stredne silných príznakov covid-19. Foto: Pexels / P. Tankilevitch

Aká liečba funguje, ak už vírus zasiahne pľúcne tkanivo?  

Mal by ju stanoviť obvodný lekár, použiť multidisciplinárny prístup a správne diagnostikovať pacienta. Poslať ho na röntgen pľúc, znížiť teplotu, liečiť symptómy ako kašeľ či zlepšiť prísun kyslíka u ľudí, ktorí majú problémy s dýchaním. Keď už pozorujeme zápalové  prejavy celého organizmu, pridávame kortikosteroidy. Ak sa pridruží aj bakteriálna infekcia, predpíšeme antibiotiká.

Hovorí sa aj o protizápalovom lieku kolchicín (Colchicine), ktorý môže byť účinný pri liečbe ochorenia covid-19. Je to reálne?

Tento liek nie je pre nás nový, poznáme ho už z minulosti. Používa sa na liečbu akútnych záchvatov dny. Okrem toho sa prišlo na to, že v rámci jeho vedľajšieho účinku môže pomáhať aj v liečbe infekcie covid-19. U viacerých liekov sa už v minulosti praxou zistilo, že ich vedľajší účinok je priaznivejší a má širšie použitie ako hlavný účinok, na ktorý bol pôvodne vyvinutý. Rovnaký osud mal v minulosti napríklad Aspirín. Podával sa pôvodne len proti stavom horúčky. Až o roky neskôr sa potvrdilo, že pôsobí preventívne aj na ochorenia srdca a ciev. V prípade kolchicínu musíme počkať, ako sa situácia s jeho povolením vyvinie.

V prípade miernych príznakov odporúča klinická farmakologička dopĺňať vitamín C, D, zinok a kyselinu acetylsalicilovú, ktorá má protizápalový účinok.
V prípade miernych príznakov odporúča klinická farmakologička dopĺňať vitamín C, D, zinok a kyselinu acetylsalicilovú, ktorá má protizápalový účinok. Foto: Pexels / A. Piacquadio

LIEČBA MIERNYCH PRÍZNAKOV

Čo užívať, ak mám bezpríznakový covid-19, prípadne pozorujem iba mierne príznaky?  

Odporúčam dopĺňať vitamín C, D, zinok a kyselinu acetylsalicylovú. Má protizápalový účinok, pôsobí preventívne ako ochrana pred ochoreniami ciev. Keď sa už začínajú prejavovať príznaky vrátane teploty, po konzultácii so svojim lekárom je potrebné pridať paracetamol v kombinácii s nesteroidnými antireumatikami.

Pokračovať v užívaní vitamínov v podobe doplnkov výživy, aj keď príznaky odznejú?

Dlhodobé skúsenosti na veľkej vzorke pacientov nám ešte chýbajú. Nevieme, čo nám ochorenie do budúcnosti prinesie a aké budú jeho následky. Z racionálneho hľadiska je však dobré pokračovať s preventívnymi opatreniami a dopĺňaním vitamínov čo najdlhšie.

VITAMÍNY ZO STRAVY

Čo radíte v rámci prevencie ľuďom, ktorí ešte covid-19 nemali? Čo doplniť do stravy tak, aby nás aj jedlo svojim spôsobom chránilo?  

Ovocie a zeleninu z našich zemepisných šírok. Neodporúčam exotické druhy z trópov, na Slovensku máme dobrých zdrojov viac než dosť. Najviac vitamínu C obsahujú naše jablká, hrušky, červená repa, kyslá kapusta, koreňová zelenina ako mrkva, zeler, petržlen. Podceňovať by sme nemali ani naše sušené ovocie. Napríklad také sušené slivky sú bohaté na vlákninu, vitamín C a minerály. Najmä zinok, ktorý chráni telo pred vírusmi. Obsahuje ho aj väčšina orechov. Preto je ideálne, ak denne zjete zhruba desať vlašských orechov. Pokryjú vám väčšinu z potrebnej dávky zinku každý deň.

Platí, že ovocie a zeleninu máme konzumovať čerstvé, inak prídeme o časť výživy?

Áno, najlepšie vždy v surovom stave. Tepelnou úpravou zeleniny prichádzame o časť vitamínov. Minerály a stopové prvky v nej však, našťastie, aj po prevarení zostanú.  

Tropické alebo slovenské? V prípade ovocia odporúča lekárka uprednostniť slovenské odrody. Bohaté na céčko sú jablká, hrušky, koreňová zelenina a špeciálne červená repa a kyslá kapusta.
Tropické alebo slovenské? V prípade ovocia odporúča lekárka uprednostniť slovenské odrody. Bohaté na céčko sú jablká, hrušky, koreňová zelenina a špeciálne červená repa a kyslá kapusta. Foto: Pexels / P. Kovaleva

VITAMÍN C

Hovorí sa, že čím viac vitamínu C, tým lepšia ochrana proti covid-19. Naozaj?  

Je to veľmi populárny názor. Telo však v priebehu dvadsaťštyri hodín dokáže spotrebovať maximálne 250 miligramov vitamínu C. Pokiaľ netrpíte ochorením skorbut, teda absolútnym nedostatkom vitamínu C, platí toto množstvo. Vyššie dávky telo obličkami vylúči. Navyše, vysoké množstvá môžu byť u niektorých pacientov spúšťačom tvorby obličkových kameňov. Za vysokú, až rizikovú dávku, môžeme považovať dvetisíc miligramov vitamínu C.

Veľa sa hovorí o tzv. lipozomálnom vitamíne C, ktorý sa predáva vo vyšších dávkach a v tele sa uvoľňuje postupne...

Jeho výrobcovia tvrdia, že sa udržiava v organizme dlhšie, uvoľňuje sa postupne a lepšie sa vstrebe do čreva. Nechcem spochybňovať názor výrobcov. Keď z poznatkov o látkovej premene vieme, že telo dokáže denne prijať maximálne 250 miligramov, tak to nebude 1000, ale vždy len 250. Nadbytok z výživových doplnkov aj z čerstvého ovocia organizmus močom z tela vylúči.  

ĎALŠIE VITAMÍNY A MINERÁLY

Aké ďalšie vitamíny a minerály odporúčate pridať do starvy aj vo forme výživových doplnkov?

Vitamín B, ideálne v podobe B-komplexového prípravku. V zimných mesiacoch na nás číhajú ochorenia horných dýchacích ciest. Tie sú pokryté sliznicami a práve vitamíny skupiny B zabezpečujú slizniciam dostatočnú ochranu. Z minerálov je to sodík, draslík, vápnik, zinok a selén. Zinok má ochrannú funkciu proti vírusom, selén chráni kožu, nechty, vlasy. Zlepšuje elasticitu kože, zabraňuje lámavosti nechtov, ale zároveň ničí aj škodlivé voľné radikály.

Radšej v surovom stave. Zeleninu je vhodnejšie konzumovať bez tepelnej úpravy, varením stratí časť vitamínov.
Radšej v surovom stave. Zeleninu je vhodnejšie konzumovať bez tepelnej úpravy, varením o časť vitamínov prichádza. Foto: Pexels / M. Maeder

Kupovať jednotlivé vitamíny samostatne alebo v podobe multivitamínového prípravku?

Vhodné sú aj komplexné prípravky, vitamín D by som však kupovala vždy zvlášť, v zime ho potrebujeme viac.

VITAMÍN D: KVAPKY ČI TOBOLKY?

Veľa sa hovorí aj o pridávaní vitamínu D, v akej forme je pre telo najlepší?

Slováci majú veľmi nízke hladiny vitamínu D. Nestačí nám len pobyt vonku a na slnku, déčko je potrebné dopĺňať vo forme doplnku výživy, bez ohľadu na vek. U seniorov je dávku potrebné ešte posilniť. Každý výrobca o sebe samozrejme tvrdí, že má najkvalitnejší doplnok. Ľudia sa aj tak väčšinou rozhodnú na základe ceny. V prípade, že si kúpite vitamín D v kvapkách, nedávkujte si ho na lyžičku, kvapky môžu inak ostať nalepené na ploche. Lepšie je nakvapkať si ich priamo do jedla, napríklad do jogurtu alebo do chleba.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?