Známky nie sú meradlom vedomostí. Detský psychológ aj vojvodkyňa Kate vyzývajú rodičov, aby sa o deti zaujímali ako nikdy predtým
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Známky nie sú meradlom vedomostí. Detský psychológ aj vojvodkyňa Kate vyzývajú rodičov, aby sa o deti zaujímali ako nikdy predtým

Známy český psychológ Peter Pöethe upozorňuje na zhoršujúce sa psychické zdravie detí. Čo to spôsobuje?

— Foto: TASR/AP

PRAHA/LONDÝN 1. februára - Našťastie sa čoraz častejšie hovorí o duševnom zdraví ako takom. Určite to spustila aj pandémia, ktorá do našich životov priviedla mnoho negatívnych vplyvov. Duševné zdravie bolo tabu, taktiež samotné duševné ochorenia, aj keď pravdou je, že väčšia ľudí prišla do stretu s nejakou psychickou disfunkciou – či už sami prežívali úzkosť, depresiu, letargiu, alebo sa s tým stretli u svojich blízkych. Nemôžeme však zabúdať na samotné deti. Citlivé povahy, ktoré sa často stretávajú s rovnako ťažkými životnými skúškami, no nie sú ešte rozumovo uspôsobené niektoré veci pochopiť.

Zdeptané a letargické

Psychológ Peter Pöethe, ktorý desiatky rokov pracuje na terapiách s deťmi upozorňuje, že ich duševné zdravie sa zhoršuje. „Niektoré deti, ktoré ku mne chodia na terapie, sa cítia horšie ako kedykoľvek pred tým. Majú depresie, sú úzkostné. Situácia sa zhoršila najmä teraz – pred vysvedčením,“ hovorí psychológ. Deti majú podľa neho strach z vysvedčenia a zo známok, dištančná výučba deti demotivuje, nezaujme ich natoľko, aby sa veci naučili, pritom rodičia na známky dbajú stále rovnako. To u detí vyvoláva nesmierny stres.

Starostlivosť

„Odporučil by som školám a rodičom, aby známky v terajšej situácii vôbec nebrali vážne. Nie je to skutočné a plnohodnotné merítko, ktoré by odzrkadľovalo detské vedomosti a snahu. Cez počítač sa to naozaj nedá,“ dodáva. Deťom nechýba len samotné učivo, ale najmä učiteľka ako autorita, spolužiaci, čas strávený mimo domu, ktorý dáva priestor na vyžitie sa a sebarealizáciu.

Na to, že duševné zdravie u detí je rovnako (ak nie viac) dôležité a hodné povšimnutia ako u dospelých, upozorňuje dlhodobo aj vojvodkyňa Kate Middleton. Tá nedávno uverejnila krátke video, v ktorom sa prihovára aj deťom aj kompetentným – či už rodičom a učiteľom, aby si deti vo svojom okolí všímali a starali sa o ne viac ako kedykoľvek pred tým. Aj keď nás často svojou silou a odolnosťou prekvapia, pandémia vplýva neblaho aj na nich.

V rámci týždňa detského duševného zdravia Kate upozorňuje, že tlak na žiakov a študentov je v dnešnej dobe veľký a kompetentní by pandémii mali prispôsobiť očakávanie, aké na deti kladú.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.