Dobré noviny
Vyčistite si matrace i vankúše efektívne a jednoducho vďaka správnym tipom
Inzercia
Inzercia

Vyčistite si matrace i vankúše efektívne a jednoducho vďaka správnym tipom

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok — Foto: Zdroj obrázka: kitzcorner / Shutterstock.com

Niekoľko užitočných tipov, ktoré ušetria váš čas, aj peniaze.

Nenadarmo sa hovorí, že čistota je polovica nášho života. A každá správna gazdinka vie o tom svoje. Hoci sa nám nie vždy chce do upratovania, hlavne po náročnom pracovnom týždni, ale keď sa už doň pustíme, tak nech to stojí naozaj za to. Ponúkame vám zopár tipov, ako si môžete doma vyčistiť matrace, vankúše, prikrývky či obliečky. Ak im budete venovať maximálnu a pravidelnú starostlivosť, určite sa vám odmenia dobrou službou.

Ako na čistenie lôžkovín a posteľnej bielizne

Je samozrejmosťou, že pravidelne meníme a perieme posteľné obliečky napríklad každé dva týždne alebo raz za mesiac. Aj v prípade posteľnej bielizne by sme mali vedieť, ako vyprať posteľné obliečky tak, aby boli nielen voňavé, ale sa nám aj v nich dobre spalo.

Nové obliečky by sme mali určite vyprať minimálne na 40 stupňov ešte pred ich prvým použitím, aby zmäkli a zbavili sme ich prípadných nečistôt. Dôležitú úlohu zohráva aj kvalitný prací prášok alebo gél, nebojte sa používať ani aviváž, vďaka ktorej vaša posteľná bielizeň bude príjemne voňavá.

Nemali by sme zabúdať ani na čistenie vankúša a prikrývky, ktoré sú tiež veľmi dôležité. Odporúča sa prať ich aspoň 2x do roka, aby sa z nich odstránili roztoče a prepotenie. Po opraní je potrebné ich dôkladne vysušiť najlepšie v sušičke, ak ju však nemáte, tak na čerstvom vzduchu na sušiaku. Okrem prania lôžkovín je vhodné ich pravidelne vetrať a každé ráno aj pretrepať. Zbavíme ich tak roztočí a predĺžime životnosť.

Foto: Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Vyčistite si matrac doma hravo a efektívne

Či sme si kúpili nový matrac, alebo ten, ktorý máme, používame už nejakú dobu, mali by sme myslieť na to, že ho treba pravidelne čistiť alebo aspoň podľa potreby. Samozrejme, nie vždy máme chuť púšťať sa do čistenia matraca, nakoľko je rozmernejší a ťažší, ale rozhodne by sme mu pozornosť venovať mali. Možno si niekedy povieme, že matrac nie je špinavý, ale dôležité v jeho prípade nie je to, čo vidíme, ale práve to, čo nevidíme ako napríklad roztoče. Tie dokážu narobiť neraz šarapatu, hoci si to vôbec neuvedomujeme. Samozrejme, každodenným používaním matraca zanechávame na ňom aj svoj pot, a najmä v prípade detí neraz aj rôzne škvrny a nečistoty.

Čistenie matracov doma nám dá možno poriadne zabrať, ale nemali by sme sa tejto činnosti vyhýbať, ak chceme predĺžiť životnosť matracachrániť aj svoje zdravie. Toto môžeme dosiahnuť jedine pravidelnou údržbou a dôkladným vyčistením matraca. Určite by sme ho mali vysávať najlepšie raz za 14 dní, pretrieť vlhkou handričkou, občas vyprášiť, vytepovať a hlavne pravidelne vetrať.

Foto: Zdroj obrázka: Daniel Jedzura / Shutterstock.com

Na rôzne baktérie, roztoče a zápachy je dobré použiť napríklad parný čistič, ktorého para dosahuje niečo viac ako 100 °C. Jednotlivé typy škvŕn vyčistite vhodným čistiacim prostriedkom tak, aby matrac nebol príliš premočený. Môžete použiť napríklad obyčajnú sódu bikarbónu, ktorá je na čistenie škvŕn ako stvorená. Na odolnejšie škvrny zasa perfektne zaberá peroxid vodíka. Škvrny od potu môžete zasa veľmi dobre vyčistiť čpavkom alebo jednoducho použite jedlú sódu, ktorou posypete matrac a povysávate ho.

Ak si kúpite nový matrac, najideálnejšie je spolu s ním hneď zakúpiť aj chránič matraca, ktorý bude váš matrac od počiatku udržiavať v dobrom stave a vďaka nemu predĺžite aj životnosť matraca. V prípade nového matraca tiež platí, že by bolo vhodné čistiť ho pravidelne už vyššie spomínaným spôsobom, aby čo najdlhšie poslúžil a splnil svoj účel.

Jedine pravidelným čistením matracaposteľnej bielizne dosiahnete nielen pokojný a zdravý spánok, ale aj predĺžite ich životnosť a nebudete musieť v krátkom čase riešiť kúpu nového matraca alebo posteľných obliečok. Nezabúdajte však aj na celkovú čistotu v spálni, pravidelne treba vysávať, umývať podlahy aj utierať prach.

Foto: Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Už ste čítali?