Dobré noviny
Rodičia prezradili kľúč k výchove sebavedomých detí. Praktizujete to aj vy?
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Rodičia prezradili kľúč k výchove sebavedomých detí. Praktizujete to aj vy?

— Foto: TASR/AP

Ruku na srdce – ktorý rodič nechce zo svojho potomka vychovať hrdé a sebavedomé dieťa? Väčšia sa zhoduje, že toto je cesta.

BRATISLAVA 30. januára - Podľa štúdie dbá až 82% rodičov denne na to, aby sa ich deti cítili sebavedome, aby tak vystupovali v kolektíve a na verejnosti, a aby také skutočne boli. Je to každodenná práca, občas úmorná.  Výskum robili na vzorke 1000 rodičov, a tí sa podelili o svoje „knowhow“, čo im pomáha pri výchove.

Až 47% z opýtaných sa snaží ísť priamo príkladom, 57% rodičov sa každý deň uisťujú, aby si ich sebavedomé správanie deti všímali a napodobňovali ich príklad. Väčšina z opýtaných dbá najmä na dodržiavanie samotného príkladu. „Ak poľavíme my v správaní, prejavujeme často slabosti alebo lenivosť, všímame si na deťoch, že to na nich nesmierne vplýva a nasledujú aj tieto zlé príklady,“ tvrdia rodičia. Práve preto sa zhodujú, že základ je nepoľaviť v každodennom správaní sa či už voči svojmu okoliu či rodine zodpovedne, sebavedome a rozhodne. Zlyhania vysvetľovať, vedieť sa za ne ospravedlniť a ďalej na sebe pracovať.

Pomáhať si

74% opýtaných rodičov považujú veľmi blízky vzťah so svojimi deťmi, rovnako tak časté konverzácie aj o nepríjemných či zložitých veciach za vlastnosti, ktoré prispievajú k detskému sebavedomiu. Prekvapivo – až 78% rodičov tvrdí, že pomáha „oslavovať ich poprvé,“ a vysvetľujú, že chváliť deti za dobrý výkon v škôlke, tešiť sa z toho, že sa naučili viazať si šnúrky, či oslavovať dobré výsledky v škole.

Sebavedomie je vlastnosť, ktorú treba ustriehnuť, nepestovať ju prehnaným obdarúvaním hmotnými darmi, ale tešiť sa z priateľstva detí, z toho, že sa naučili podeliť sa alebo pomôcť si navzájom v kolektíve. Práve tieto vlastnosti pestuje väčšina rodičov, ktorí tvrdia, že ich deti sú sebavedomejšie.

Už ste čítali?