Vodiči už môžu využívať južný obchvat Žiliny. Ušetrí im kopu času
TASR
TASR

Vodiči už môžu využívať južný obchvat Žiliny. Ušetrí im kopu času

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v piatok spustila do prevádzky úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka.

Na snímke novootvorený úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka spolu s diaľničným privádzačom Lietavská Lúčka – Žilina a križovatkou Lietavská Lúčka — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Lietavská Lúčka 29. januára (TASR) - Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v piatok spustila do prevádzky úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Motoristom to skráti čas jazdy o 15 minút. Novootvorený úsek bude zároveň slúžiť ako južný obchvat Žiliny. TASR o tom informovala vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie spoločnosti Eva Žgravčáková.

Sprevádzkovanie viac ako 11-kilometrového úseku D1 pomôže podľa Žgravčákovej odľahčiť dopravu na cestách I/18 v lokalite Strážov a I/64 smerom na Rajec. „Prinesie vyšší komfort z jazdy, zvýši plynulosť, rýchlosť a bezpečnosť premávky. Zároveň zníži nehodovosť a vysoké zaťaženie hlukom, čím zlepší kvalitu životného prostredia v priľahlých obciach a v meste Žilina. Jeho súčasťou sú dva tunely, Ovčiarsko a Žilina,“ priblížila.

Najdlhší dvojrúrový tunel v prevádzke

Zdôraznila, že tunel Ovčiarsko je aktuálne svojou dĺžkou takmer 2,5 kilometra najdlhším dvojrúrovým tunelom v prevádzke. Na výstavbe diaľničného úseku sa podieľalo združenie stavebných firiem Doprastav, Strabag, Váhostav a Metrostav.

Na snímke novootvorený úsek diaľnice D1.
Na snímke novootvorený úsek diaľnice D1. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Zmluvná cena za výstavbu, spolufinancovanú Európskou úniou, je 445,166 milióna eur bez DPH, spresnila vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie NDS. Diaľničný privádzač Lietavská Lúčka – Žilina spája mesto Žilina s diaľnicou D1. Začína sa tesne pred diaľničnou križovatkou Lietavská Lúčka. Po 2,5 kilometri sa na svojom konci napája na existujúci úsek cesty I/64 v križovatke Solinky v Žiline.

Zlepšovanie dopravnej situácie

Novootvorený úsek D1 podľa Žgravčákovej prináša obyvateľom južných častí mesta Žilina ako Solinky, Vlčince, Bánová, Hliny, Bytčica či Bôrik výhodnejší vjazd do mesta cez diaľnicu.

„Dopravnú situáciu v meste Žilina zlepšíme aj vybudovaním spojovacej vetvy v okružnej križovatke Solinky a realizáciou úprav cesty prvej triedy I/64, čím bude doprava plynulejšia. Tranzitná doprava nad 7,5 tony zostane zatiaľ vedená rovnako, ako je to v súčasnosti," konkretizovala s tým, že dopravné značenie osadené na začiatku úseku zakáže vjazd týmto nákladným vozidlám na diaľnicu.
 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…