Dobré noviny
Počuli ste už o týchto inšpiratívnych slovenských projektoch? Zlepšiť život ľudí v núdzi môžete malým gestom aj vy
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Počuli ste už o týchto inšpiratívnych slovenských projektoch? Zlepšiť život ľudí v núdzi môžete malým gestom aj vy

Malé skutky dobra, ktoré spravíme pre iných, robia podľa psychológov aj nás samých naplnenejšími a šťastnejšími.
Malé skutky dobra, ktoré spravíme pre iných, robia podľa psychológov aj nás samých naplnenejšími a šťastnejšími. — Foto: Vagus, Lidl

Slovenské neziskové organizácie a podnikatelia spustili inšpiratívne projekty na pomoc ľuďom v núdzi. Malým gestom môžete prispieť aj vy.

BRATISLAVA 30. januára - Majú dvadsať, tridsať, štyridsať. Prichádzajú s vysokoškolským diplomom, s maturitou, s výučným listom či bez neho. S troma, dvoma či s jedným dieťaťom. „Všetky tieto ženy sú týrané. Ohrozuje ich vlastný partner, ktorý si neplní vyživovaciu povinnosť. Vo svojej primárnej rodine žena nenachádza emočnú ani finančnú podporu. Žije z rodičovského príspevku, ktorý sa spolu s prídavkom na dieťa pohybuje okolo tristo eur na mesiac, opisuje Daniela Gáliková, riaditeľka krízového centra Brána do života, typický osud obetí domáceho násilia.

Je nereálne, aby si z tohto príjmu dokázala platiť podnájom, stravu a ešte sa aj postarať o dieťa. Systém náhradného výživného pomôže, no kým si ho matka vybaví, prejde aj šesť mesiacov. Dovtedy musí niekde žiť. Práve to je naša cieľová skupina,“ hovorí.

Týraným ženám pomáha bezpečné ubytovanie a prídel potravín

V bratislavskom krízovom centre nájde bezplatné ubytovanie, právne poradenstvo, sociálnu a psychologickú podporu sedemnásť žien. Ubytovanie je skromné, ale účelné. Každá klientka má k dispozícii vlastnú izbu, zdieľané sociálne zariadenia a spoločnú kuchyňu. Sociálne pracovníčky jej pomáhajú s hľadaním vhodnej práce či s vybavením škôlky pre dieťa, najdôležitejším faktorom, aby sa mohla opäť zamestnať.

Riaditeľka centra pre obete násilia Brána do života, Daniela Gáliková, v akcii.
Riaditeľka centra pre obete násilia Brána do života Daniela Gáliková (vľavo) v akcii. Foto: Lidl / Brána do života

Obete domáceho násilia si často nedokážu zabezpečiť ani stravu či základné životné potreby. Potravinová zbierka je preto pre ne obrovskou pomocou. Daniela Gáliková každý týždeň nasadne do svojho auta a namieri do piatich bratislavských prevádzok Lidl: „Prejdem všetky pridelené obchody a z vyzbieraných potravín od ľudí vyberiem zásoby pre naše klientky.

Vytúžená káva, kečup, kakao

Návrat auta je v krízovom centre svetlým bodom dňa. „Ženy prijímajú potraviny s obrovskou radosťou a pokorou. Samé sa rozdelili do skupín. Každý týždeň rozdáva iná skupinka. Robia to spravodlivo a poctivo, podľa počtu detí a toho, kto má čo rád, kto čo potrebuje doplniť. Nadobúdajú tým aj nové zručnosti. Učia sa manažovať prídel a vyjsť z toho, čo dostanú.

Na odbyt ide mlieko, olej, detské výživy, kečup, paštéty či trvanlivé mäsové konzervy. „Veľmi ich poteší dobrá káva, sladkosti, kakao, vyratúva Daniela Gáliková. Z potravín z Lidla pripravujú v Bráne do života aj uvítacie potravinové balíčky, ktoré dostáva pri príchode do centra každá nová klientka.

Projekt Pošli tašku

Projekt Pošli tašku spustila Slovenská katolícka charita na začiatku prvej vlny pandémie covid-19. Spája dobrovoľníkov z celého Slovenska so seniormi, ktorí potrebujú pomôcť s nákupmi potravín. „Seniorom, ktorí si svoj nákup dokážu zaplatiť, dobrovoľníci nakúpia podľa zoznamu. Potraviny im doručia ku dverám a senior za ne dobrovoľníkovi zaplatí, vysvetľuje Monika Molnárová zo Slovenskej katolíckej charity. Druhou skupinou sú seniori, ktorým na nákup neostáva dostatok peňazí. Zo zásob z potravinovej zbierky poskytujú seniorom tašku plnú základnej drogérie a trvanlivých potravín. Poznáte seniora, ktorý by potreboval tento typ pomoci? Pomôžete aj tým, že o ňom dáte vedieť Slovenskej katolíckej charite.

Do potravinovej zbierky Lidl sa zapojila aj Slovenská katolícka charita. Potraviny zbiera pre Denný stacionár v Humennom, Diecéznu chariu v Žiline, Dom Charity sv. Gianny a pre Trnavskú arcidiecéznu charitu. Ak jej ostanú zásoby, posielajú ich v projekte Pošli tašku seniorom v núdzi.
Do potravinovej zbierky Lidl sa zapojila aj Slovenská katolícka charita. Potraviny zbiera pre Denný stacionár v Humennom, Diecéznu charitu v Žiline, Dom Charity sv. Gianny a pre Trnavskú arcidiecéznu charitu. Ak jej ostanú zásoby, posielajú ich v projekte Pošli tašku seniorom v núdzi. Foto: Pexels / K. Holes, A. Shvets

Potraviny pre 90 neziskoviek Slovenska

Zbierku potravín pod názvom Podeľ sa a pomôž spustil Lidl už v októbri 2020 a potrvá počas celého roka 2021. Prebieha vo všetkých 147 predajniach Lidl na celom Slovensku. Pridať sa k myšlienke potravinovej pomoci môžete jednoduchým spôsobom. Stačí, ak časť svojho nákupu odovzdáte po zaplatení do koša s označením „Podeľ sa pomôž“. Potraviny si každý týždeň prerozdelí viac než deväťdesiat neziskových organizácií, ktoré sa starajú o týrané matky, rodiny v krízových situáciách, seniorov, ľudí bez domova či inak znevýhodnené skupiny.

„Ľudia nachádzajúci sa v náročných životných situáciách potrebujú pomoc čo najrýchlejšie a často dlhodobo. Našťastie, existuje mnoho lokálnych organizácií, ktorých poslaním je pomáhať tým najzraniteľnejším. Práve tie sa Lidl vo svojej najnovšej iniciatíve ‚Podeľ sa a pomôž‘ rozhodol podporiť, prezrádza Tomáš Bezák zo spoločnosti Lidl.

Pomoc z potravinovej zbierky čerpá viac než 90 neziskových organizácii po celom Slovensku. „U nás ide najviac na odbyt ryža, mlieko, cestoviny, kolienka,“ hovoríVladimír Jonáš z jednej z najdlhšie pôsobiacich nocľahárni na Slovensku, Domov pre každého. Ľuďom bez domova a v hmotnej núdzi poskytujú počas aktuálne pandemickej situácie 24 hodín otvorenú nocľaháreň, útulok, stredisko osobnej hygieny.
Pomoc z potravinovej zbierky čerpá viac než 90 neziskových organizácii po celom Slovensku. „U nás ide najviac na odbyt ryža, mlieko, cestoviny, kolienka,“ hovorí Vladimír Jonáš z jednej z najdlhšie pôsobiacich nocľahárni na Slovensku, Domov pre každého. Ľuďom bez domova a v hmotnej núdzi poskytujú počas aktuálnej pandemickej situácie nonstop otvorenú nocľaháreň, útulok a stredisko osobnej hygieny. Foto: Lidl / Komunitná nadácia Liptov

Potraviny zo zbierky hrajú dôležitú úlohu aj v živote a osvojovaní si nových zručností bratislavského krízového centra Repuls, v ktorom sa primárne starajú o osamelé matky a rodiny v krízovej životnej situácii. „Najčastejšie sa na nás obracajú ľudia, ktorí niečo v živote stratili. Zameriavame sa prioritne na podporu potrieb detí, ale pracujeme aj s rodičmi dieťaťa a s celou rodinou, hovorí riaditeľka centra Miram Jamrišková.

Neformálna škola varenia 

Potraviny zo skladu rozdeľujú klientom, ktorí sa v centre sami stravujú. „Pri príprave jedla im často pomáhajú naši sociálni pracovníci. Varenie patrí k základným zručnostiam, ktorá však chýba mnohým našim klientom. Vďaka darovaným potravinám dokážu v krízovom centre poskytnúť rodinám v núdzi nielen jedlo, alebo môžu ich ho aj naučiť pripraviť.

Projekt Uvar obed

OZ Vagus poskytuje dennú sociálnu starostlivosť ľuďom bez domova. Aktuálne hľadá dobrovoľníkov, ktorí pomôžu s prípravou obeda. „Tímy dvoch, maximálne troch ľudí môžu obed pripraviť u nás v bratislavskom dennom zariadení Domec, alebo z prostredia domova a k nám ho už len prinesú. Ide približne o 50 porcií. Suroviny si môžu zabezpečiť sami, môžu však použiť aj náš sklad potravín či symbolický finančný príspevok, hovorí Alexandra Karová, riaditeľka OZ Vagus. Okrem prípravy obeda Vagus vyzýva, aby ste ľudí na ulici, ktorých stretnete v zimných mesiacoch, informovali o možnostiach pomoci. Vagus pripravil praktický informačný prehľad najužitočnejších možností.

Do potravinovej zbierky môžete prispieť trvanlivými potravinami, ako sú ryža, cestoviny, múky, zaváraniny, konzervy a ďalšie. Ak podľa odborníkov na výživu vyberáme rozumne, dokážeme aj v spektre trvanlivých potravín nájsť tie zdraviu prospešné.

„Vyzdvihla by som najmä strukoviny, obilniny, ovocné a zeleninové šťavy, orechy, kvalitné čaje, kávy a čokoládu, niektoré druhy sušeného ovocia, hovorí Ivka Maheľová, výživová špecialistka a zakladateľka konceptu Jedálničky.sk z platformy zdravého životného štýlu Fitshaker.

Servírovanie obedu vo Vaguse.
Servírovanie obedu vo Vaguse. Foto: Vagus

Aj trvanlivé potraviny dodajú výživu

Strukoviny odporúča konzumovať dva až trikrát do týždňa: „Obsahujú vysoký podiel rastlinných bielkovín. Ich množstvo je nevyhnutné zvýšiť u ľudí, ktorí nekonzumujú dostatok mäsa. Tiež vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu tráviaceho systému, podporuje trávenie a chráni pred ochoreniami čriev. Cícer pomáha pri problémoch s menopauzou a pomáha znižovať zápaly, šošovica zlepšuje mozgové funkcie, hrach zvyšuje využitie bielkovín v organizme. Fazuľa znižuje depresiu a málokrvnosť.“

Projekt Daruj knihu, pomôž s večerou

Kresťania v meste už niekoľko rokov pripravujú polievky pre ľudí bez domova. „Tímov, ktoré varia, máme dosť. Potrebujeme však pomôcť pri výdaji večere, hovorí Lenka Antalíková z platformy Kresťania v meste. Čo to v praxi znamená? Jeden dvojčlenný tím má na starosti servírovanie večere, druhý prípravu teplých nápojov. Vyzdvihnú polievku v prepravnej nádobe od rodiny, ktorá ju v daný deň varila, a pod bratislavským mostom Lafranconi ho do jednorazového riadu servírujú šesťdesiatim stravníkom. Ak dobrovoľníci nemajú auto, Kresťania v meste mu ho poskytnú.

Pomôcť môžete aj darovaním kvalitnej knihy, ktorá čitateľa inšpiruje, rozveselí, poteší. Super knižku môžete po lockdowne priniesť do centrály, odkiaľ poputuje do mobilnej knižnice pre ľudí bez domova. Platforma stále zbiera aj teplé deky, spacáky a pánske hrejivé športové zimné oblečenie určené na ulicu a do nečasu. Prihlásiť sa k obom projektom môžete Lenke Antalíkovej.

Fazuľa zlepší spánok aj úzkosti 

Fazuľa je bohatá na vitamíny skupiny B, ktoré chránia pred depresívnymi náladami, citovou labilitou, poruchami spánku či zníženým výkonom. Vitamín B1 (tiamín) je dôležitý pre mozgové bunky a správne fungovanie pamäte. Nedostatok vitamínu B3 (niacínu) sa môže v tele prejaviť nespavosťou, bolesťami hlavy či únavou. Obsahuje aj kyselinu listovú a neesenciálnu aminokyselinu tyrozín.Tá pôsobí povzbudzujúco a cez tvorbu neurotransmiterov podporuje dobrú náladu. Je tiež bohatá na mangán, ktorý znižuje pocity únavy, a tryptofán, ktorý pozitívne vplýva na spánok. Ukazuje sa ako ideálna potravina pre ľudí, ktorých vo zvýšenej miere ohrozujú poruchy spánku, úzkosti, stres.

Zvýšený výkon, viac dobrovoľníkov, viac ľudí bez domova, ktorí sa nakazili covidom. Aj to je realita najväčšej bratislavskej nocľahárne Depaul. Vďaka veľkému množstvo dobrovoľníkov však situáciu stále dobre zvládajú. Foto: Depaul Slovensko

Z obilnín odporúča Ivka Maheľová pridať do potravinovej zbierky aj kuskus, bulgur, jačmenné krúpy: „Z bezlepkových je to pšeno, pohánka, ryža quinoa, či amarant. Obilniny vždy boli súčasťou stravy aj našich predkov, ide o úplne prirodzené druhy potravín, z ktorých sa dajú pripraviť chutné zdravé vegetariánske i mäsité recepty.

Projekt Hľadá sa zdravotník, karty, krížovky

Karanténne mestečko pre ľudí bez domova, ktoré zriadil bratislavský magistrát, zháňa posily. „Zdravotnícky personál, lekárov, sestry, medikov, ktorí by nám vedeli vypomôcť pár hodín denne či zhruba desať hodín za týždeň, hovorí Iveta Chovancová z Karanténneho mestečka. Ak chcete pomôcť ako zdravotník, stačí poslať e-mail Martinovi Freundovi na martin.freund@bratislava.sk.

Pomôžete aj dobrým časopisom alebo krížovkou. „Ľudia trávia u nás desať dní. Snažíme sa spraviť všetko preto, aby bol ich pobyt nielen znesiteľný, ale aj príjemný. Preto nám pomôže všetko, čo ich môže počas karantény a liečby rozptýliť. Najmä časopisy, karty, krížovky.

Odkaz skrytý v taške potravín

Ako vyberať zaváraniny a kompóty? „Dôležité je čítať zloženie a vyberať konzervy s čo najmenším pridaním aditív. Vhodné sú čalamády, nakladaná cvikla, uhorky, kapia, uchovajú si istý podiel vitamínov a minerálov. Samozrejme, nie je to sto percent ako v prípade čerstvej cvikle či kyslej kapusty, no vždy je lepšie jesť aspoň zaváranú zeleninu či konzervované strukoviny ako žiadne, radí expertka na zdravú výživu Ivka Maheľová.

Najväčšia nocľaháreň pre ľudí bez domova v Depaul Slovensko je rozdelená na dve časti. Bežnú a červenú zónu, v ktorej sa zamestnanci a dobrovoľníci starajú o ľudí s COVID-19 dvadsaťštyri hodín týždenne.
Najväčšia nocľaháreň pre ľudí bez domova v Depaul Slovensko je rozdelená na dve časti. Bežnú a červenú zónu, v ktorej sa zamestnanci a dobrovoľníci starajú o ľudí s COVID-19 dvadsaťštyri hodín denne. Foto: Depaul Slovensko

Zdá sa, že potravinová zbierka znamená pre zapojené neziskové organizácie viac ako len pravidelný prísun potravy. „Ľudia nemajú radi, keď je na niekom páchané násilie a radi pomôžu, hovorí Daniela Gáliková.

Každý týždeň, keď idem pre potraviny, som prekvapená mierou solidarity a láskavostí od zákazníkov Lidl, ktorí potraviny darujú. Nie je to pre nás len materiálna pomoc. Krabicu mlieka vnímajú naše klientky viac ako len mlieko. Je za ňou odkaz od nás ostatných, že nám ich situácia nie je ľahostajná, že v nej nie sú sami. Že sme ich pripravení ako spoločnosť podporiť.“

Projekt Adoptuj si posteľ

Zima, mráz a covid-19 predstavujú zvýšené náklady aj na ubytovaciu starostlivosť pre občianske združenie Depaul Slovensko. „Sme vďační za dobrovoľníkov, ktorí nám aj fyzicky pomáhajú v troch ubytovacích zariadeniach pre ľudí bez domova. Aktuálne sa nám však veľmi zvýšili výdavky, najväčšou formou pomoci je pravidelný alebo jednorazový príspevok v projekte Adoptuj si posteľ, hovorí Jozef Kákoš, riaditeľ Depaul Slovensko. Príspevkom začínajúcim od 9 eur môžete pokryť mesačné náklady na posteľ v nocľahárni a v útulku sv. Vincenta de Paul a v útulku sv. Lujzy de Marrilla.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Už ste čítali?