Dobré noviny
Zástupkyňa lekárov: Komunikácia vlády je veľmi zlá. Po pandémii hrozí hromadný odchod zdravotníkov
Marián Balázs
Marián Balázs

Zástupkyňa lekárov: Komunikácia vlády je veľmi zlá. Po pandémii hrozí hromadný odchod zdravotníkov

Odborníci už na jeseň upozorňovali, že v dôsledku zlej pandemickej situácie nám hrozí kolaps nemocníc. Aká je situácia v zdravotníctve dnes?

BRATISLAVA 28. januára - Odborníci už na jeseň upozorňovali, že v dôsledku zlej pandemickej situácie nám hrozí kolaps nemocníc. Aká je situácia v zdravotníctve dnes? Aké je manažovanie rezortu a prečo sa niektorí občania nevedeli dovolať svojim lekárom?

Aj o týchto témach rozprávala Zuzana Dolinková, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorá bola hostkou relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom. Reč prišla, samozrejme, aj na celoplošné testovanie, ktoré premiér Igor Matovič nazval skríningom.

Ďalšie kolo celoplošného testovania prebehlo aj napriek tomu, že s tým nesúhlasili koaliční partneri a odborníci, na ktorých sa predseda vlády viackrát oboril. Ako vraví Dolinková, dosť ťažká a komplikovaná je aj situácia v komunikácii medzi odbornou verejnosťou a ministerstvom zdravotníctva.

V rozhovore so Zuzanou Dolinkovou sa dozviete:

  • čo si myslí o celoplošnom testovaní,
  • aká je situácia ambulantných lekárov,
  • čo nám hrozí po pandémii,
  • aké veci by zlepšila v rezorte zdravotníctva.

„Z nášho pohľadu celoplošné testovanie bude odčerpávať sily z nemocníc a z ambulancií. Tie sú pritom už dnes absolútne vyťažené. Lekári nielenže fyzicky vyšetrujú pacientov, ktorí prídu do ambulancie, ale popritom majú desiatky až stovky telefonátov denne, pretože telemedicína sa stala veľmi častým zdravotným výkonom, ktorý v ambulancii poskytujú,“ vysvetľuje Zuzana Dolinková pre Dobré noviny.

Testovať by sme mali tam, kde to má zmysel

Dodáva, že lekári navyše vystavujú množstvo potvrdení vrátane toho o prekonaní covidu a mnohí z nich chodia dobrovoľne pomáhať do nemocníc. „Myslíme si, že testovanie a masívne testovanie je určite dobrý nástroj na zvládanie pandémie, ale je to len jeden z nástrojov, ktoré musíme používať. Musíme naozaj dodržiavať prísne opatrenia, ako je lockdown, a testovať tam, kde vieme, že to má zmysel,“ prízvukuje.

Dolinková pripomína, že nespochybňujú testovanie ako také - je to nástroj, ktorý výrazne pomôže dostať chorých ľudí do karantény, aby nenakazili ďalších. „Ale tá komunikácia ja celkovo veľmi zlá. Bojím sa, že keď nám skončí núdzový stav a táto pandémia, tak zdravotníci budú zo Slovenska hromadne odchádzať. Možno aj toto k tomu prispeje," obáva sa.

Zuzana Dolinková
Zuzana Dolinková. Foto: TASR/Pavol Zachar

Mnohí lekári sú vraj nalomení už teraz. Ilustrovala to na príklade lekárky, ktorá žije v pohraničnom území. Je to podľa nej človek, ktorý chce pracovať pre ľudí na Slovensku aj napriek pandémie. Dostala ponuku zo susedného štátu, vedenie nemocnice ju však vraj nepotešilo. „Prišla s požiadavkou, či by jej vedeli aspoň nejakým spôsobom upraviť platové podmienky. Napriek tomu, že v čase pandémie voláme, aby nám prišli pomôcť lekári zo zahraničia, odpoveď bola taká, že keď sa jej nepáči, môže pracovať v zahraničí,“ tvrdí Dolinková.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?