Dostatok energie vďaka zimným športom
Inzercia
Inzercia

Dostatok energie vďaka zimným športom

Aj vy patríte medzi tých, ktorí si radi dávajú novoročné predsavzatia? Pokiaľ ste sa na začiatku tohto roka rozhodli pravidelne športovať a práve sa chystáte na zimnú lyžovačku, nepodceňte vhodnú lyžiarsku výstroj, ani kvalitné oblečenie.

Lyžovanie utužuje zdravie a poskytuje skvelé zážitky. — Foto: dreamstime.com

Medzi najobľúbenejšie zimné športy patrí lyžovanie, ktoré utužuje zdravie a poskytuje skvelé zážitky. Čerstvý horský vzduch však vyhľadávajú aj ľudia, ktorí si chcú oddýchnuť tiež psychicky. Napríklad ľudia s kožnými ochoreniami, ktorým diagnóza spôsobuje negatívne pocity a stres. Hoci psoriáza či iné druhy ekzémov nepatria medzi infekčné ochorenia, to, že sa prejavujú viditeľnými zápalmi na koži, často spôsobuje ľuďom s kožnými ochoreniami rôzne nepríjemné situácie, preto radi vyhľadávajú  relax vo vysokohorskom prostredí. Zimná príroda a horská klíma pôsobí blahodarne nielen na telo, ale aj na myseľ. Rovnako, ako aktívny pohyb a zdravý životný štýl, eliminuje množstvo negatívnych pocitov. 

Výstroj a oblečenie

Pri žiadnom zimnom športe nie je vhodné podceniť výber výstroja, ani odevov, ktoré si hodláte so sebou na zimnú dovolenku vziať. Lyžiarska bunda, otepľovačky, teplá čiapka, rukavice či šál patria k nenahraditeľnému oblečeniu športovca v zime. Vetrovka, nohavice a rukavice musia byť odolné pred snehom a dažďom. Ideálne je, keď sú zateplené, aby dopriali radosť z pohybu aj vo veľmi chladnom počasí. K lyžiarskemu výstroju patria nielen lyže, lyžiarky a paličky, ale aj lyžiarske prilby a okuliare, ktoré chránia hlavu a oči športovca nielen pred nepriazňami počasia, ale najmä pri pádoch. Dobrý výber lyžiarskej výbavy a kvalitné zimné oblečenie určite ocení každý nielen na svahu, ale aj mimo neho, počas celej dovolenky na horách.

Dôležitá aklimatizácia 

Čím je lyžovačka kratšia, tým rýchlejšie vyprchá i novonadobudnutá energia z nej. Neporovnateľne prospešnejšia je pre fyzickú kondíciu aj pre psychiku lyžovačka v dĺžke sedem či desať dní, než krátkodobé lyžovanie. Je dobré vedieť, že o čo dlhšiu dovolenku na horách absolvujete, o to väčšie zásoby energie si so sebou prinesiete späť do pracovného a rodinného života. Aklimatizácia je dôležitý proces, preto pri lyžovačke je v prvých dňoch potrebné počítať aj s prechodnou svalovou únavou, najmä ak patríte medzi športovcov začiatočníkov. Aby boli následky aklimatizácie čo najmenšie, dôležitá je vhodná lyžiarska výbava a oblečenie. Teplá lyžiarska bunda, nepremokavé otepľovačky a čiapka, ktorá zakryje aj uši sú základom správneho oblečenia lyžiara. A lyžovanie v zasneženej prírode si oveľa lepšie užijete tiež vtedy, keď nepodceníte ochranné prvky lyžiarskej výbavy a hlavu i oči si budete chrániť kvalitnou lyžiarskou prilbou a lyžiarskymi okuliarmi.        

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…