NanoConcept prináša nanotechnológie využiteľné v bežnom živote
Inzercia
Inzercia

NanoConcept prináša nanotechnológie využiteľné v bežnom živote

Nanotechnológie už dávno nie sú len teóriou či technológiou určenou pre vedecké účely a priemyselné využitie. Nachádzajú uplatnenie v bežnom živote. Pomáhajú chrániť odevy i ďalšie interiérové textílie, šetria čas pri upratovaní, aj chránia ďalšie k znečisteniu citlivé materiály, trebárs na našich záhradách.

Pre dnešnú prechemizovanú dobu sú nanotechnológie doslova spásou

Nanotechnológie menia vlastnosti látok na úrovni atómov (doteraz sa to robilo len na úrovni molekúl), vďaka čomu vznikajú materiály s novými vlastnosťami. Typickým odvetvím je chemická nanotechnológia. Jedným zo subjektov, ktorý v tejto oblasti úspešne pôsobí, je NanoConcept. Ten sa zameriava predovšetkým na využitie nanotechnológií pre ochranu povrchov. Ide o rôzne impregnácie využiteľné v bežných oblastiach života. Sú tiež ekologickou alternatívou k doposiaľ masívne používanej chémii, ako pri tradičných impregnáciách, tak napríklad pri čistení a upratovaní.

Nanotechnológie udržujú textil suchý a čistý

Impregnácie sa dnes používajú, ale ich účinnosť je nízka a krátkodobá. Nano impregnácia textilu a kože dokáže viac. Naimpregnujte si ňou svoje oblečenie do nečasu, rovnako ako topánky. Špina po oblečení rýchlo skĺzne, odevy a obuv sa naviac nepremočia. Pokožka pod nano impregnáciou však môže bez problémov dýchať. Iba ona dokáže napodobniť funkčné vodeodolné membránové materiály. Na oblečení táto impregnácia vydrží až osem praní. Naviac sa odev nešpiní, takže sa takmer nemusí prať. Rovnaká impregnácia dokáže ochrániť aj naše interiérové textílie. Trebárs sedačku pred rozliatym vínom či iným znečistením.

Život nie je len upratovanie. Urobte si ho menej náročným

V kúpeľni to ide napríklad s využitím nano ochrany kúpeľne proti usadzovaniu špiny a vodného kameňa. Impregnácia nedovoľuje vodnému kameňu ani špine pevne sa na našej sanite či batériách usadiť. Stačí raz za rok naniesť túto nano ochranu a upratovanie je potom možné bez chémie, bez odstraňovačov vodného kameňa, aj bez abrazívnych prostriedkov. Vystačí vám handrička, alebo si zadovážte nano hubku. Tento malý zázrak pripomína bežnú kuchynskú špongiu, ale dokáže omnoho viac. Trebárs odstrániť stopy po liehových fixkách, ale aj grafity.

Čisto a krásne aj na záhrade

Vo vonkajšom prostredí chceme taktiež udržať veci ako nové. Či už ide o betónové stavby a výrobky, dlažby z kameňa či betónu, keramické kvetináče a ďalšiu keramiku. Aj v tom nám pomôžu nanotechnológie. Dokážu zabrániť usadzovaniu machov, lišajníkov, ale tiež zabraňujú fľakom od ovocím zafarbeného trusu vtákov, od hnojív používaných pre výživu rastlín, či trebárs od oleja zo záhradnej kosačky. Nano impregnácia betónu a kameňa je ďalším užitočným pomocníkom.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…