Dobré noviny
Čína zavádza análne testy na koronavírus, pretože sú presnejšie
Dobré noviny
Dobré noviny

Čína zavádza análne testy na koronavírus, pretože sú presnejšie

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Nová metóda testovania vyvolala u Číňanov vlnu pohoršenia, vedci však upozorňujú na jej výhody.

SOUL 27. januára - Mesiace trvajúce lockdowny a ľudia čakajúci v radoch na antigénové alebo PCR testy. To je každodenná realita nielen v Číne, ale aj vo zvyšku sveta. Ak si však Číňania mysleli, že už počas pandémie zažili všetko, boli na omyle. Najnovšie opatrenie tamojších úradov totiž prekonalo všetky očakávania.

Ako uvádza Washington Post, čínske úrady začali požadovať od občanov v domácej karanténe povinné testovanie výtermi z celkom iného telesného otvoru, než boli doteraz zvyknutí. Do ich domácností im začali prichádzať tampóny slúžiace ako análny test na prítomnosť koronavírusu v tele.

Čínske štátne úrady oznámili novinku len pred niekoľkými dňami a ihneď vyvolali vlnu nevôle. Až 80 percent účastníkov ankety na čínskej sociálnej sieti Weibo uviedlo, že by sa na nový druh testovania nepodujali.

Metóda nie je vhodná na celoplošné testovanie

Niektorí čínski lekári však tvrdia, že nové riešenie je absolútne vedecké a metóda je dokonca presnejšia, než výtery z nosohltanu. Avšak podobne ako u klasických antigénových testov, aj v tomto prípade má použitie novej metódy zmysel iba v uzavretých komunitách, napríklad v karanténnych strediskách. Na celoplošné testovanie, aké preferuje napríklad Slovensko, by nová metóda zrejme nebola vhodná.

Čínski odborníci podporujú novú metódu v kombinácii s klasickými antigénovými testami najmä z dôvodu vyššej presnosti. Ak k tomu pridáme testovanie análnym tampónom, môže to zvýšiť našu mieru identifikácie infikovaných pacientov, uviedla v nedeľu pre štátnu televíziu CCTV Li Tongzeng, špecialistka na infekčné choroby v nemocnici Beijing You’an v Pekingu. Ale samozrejme, keď vezmeme do úvahy, že zhromažďovanie análnych tampónov nie je také pohodlné ako výtery z krku, v súčasnosti ich obe dostávajú iba kľúčové skupiny, ako napríklad tí v karanténe, dodala odborníčka.

Boja sa osláv nového roka

K zavedeniu novinky dochádza len niečo vyše roka po tom, čo sa nový koronavírus začal v krajine rýchlo šíriť. Čínski úradníci sa obávajú blížiacich sa osláv príchodu nového lunárneho roka, ktorý sa očakáva na budúci mesiac a ktorý sa často označuje za najväčšiu migračnú udalosť na svete. Počas nepandemických rokov sa v čase sviatkov uskutočnia asi 3 miliardy výletov a návštev, čo znamená, že aj jediný tichý prípad koronavírusu by mohol rýchlo prerásť do nekontrolovaného šírenia po celej krajine.

Čína sa snaží pred sviatkami zaočkovať 50 miliónov ľudí, ale aj to sú menej ako 4 percentá celej populácie, čo je príliš málo na to, aby sa zabránilo hromadnému prenosu. Tamojší úradníci v posledných týždňoch sprísnili obmedzenia a desiatky miliónov ľudí sa ocitli v oblastiach s izolovanými ohniskami. Rovnako ako predtým, cestujúci prichádzajúci zo zahraničia idú priamo do dvojtýždňovej hotelovej karantény - teraz však pribudol tretí týždeň domácej karantény a štvrtý týždeň poskytovania denných správ zdravotníckym úradníkom.

Už ste čítali?