Dobré noviny
Stredoškoláci z Košíc vyhrali súťaž s návrhom mesta budúcnosti, v ktorom sa bude každému dobre žiť
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Stredoškoláci z Košíc vyhrali súťaž s návrhom mesta budúcnosti, v ktorom sa bude každému dobre žiť

Smart City alebo mesto budúcnosti. Koncept inteligentného bývania predpokladá dokonalú komunikáciu samosprávy s občanmi a ekologické, zelené a funkčné prostredie, ktoré využíva digitálne technológie zasadené do lokálneho konceptu.
Smart City alebo mesto budúcnosti. Koncept inteligentného bývania predpokladá dokonalú komunikáciu samosprávy s občanmi a ekologické, zelené a funkčné prostredie, ktoré využíva digitálne technológie zasadené do lokálneho konceptu. — Foto: Pixabay, archiv študentov

Zelenšie parky a budovy, čistejšie prostredie, ekologická doprava, pohodové parkovanie, úrady, ktoré fungujú ako hodinky. Pozrite sa, ktoré mestá na Slovensku sa už menia na Smart City.

BRATISLAVA, KOŠICE, 28. januára - Stlačíte gombík a pripravíte si lahodné espresso z kávovaru, ktorý poháňa energia z vašich solárnych panelov. Vhupnete do elektromobilu, ktorý ste si cez noc dobili elektronabíjačkou vo svojej garáži. Pri používaní elektrospotrebičov máte pokoj na duši.

Zanechávate totiž štyrikrát menšiu uhlíkovú stopu ako zvyšok krajiny. Cesta do práce nie je nikdy stres. Cez mobilnú aplikáciu Moje mesto si rezervujete miesto, na ktorom potrebujete v daný deň parkovať. Keďže ste po víkendovom upratovaní zaplnili kontajnery na plast a na papier trochu skôr, cez aplikáciu požiadate o odvoz. Na LED verejné osvetlenie nabehla Viedeň už v roku 2010. Podľa viedenských odborníkov sú LEDky nielen ekologickejšie a úspornejšie, ale majú aj pozitívne účinky na zdravie človeka. Viedenskí vedci počas niekoľkoročného výskumu zistili, že verejné LED osvetlenie nenarúša tvorbu melatonínu a tým ani spánkový cyklus človeka. LEDky priťahujú o 80% lietajúceho hmyzu a znižujú mestský svetelný smog.

Vitajte v inteligentnom mestečku Alpha na východe Slovenska, ktoré navrhli študenti Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach.

V smart meste sa dobre žije. Každému.
V smart meste sa dobre žije. Každému. Foto: Pexels / A. Piquadio, Unsplash / B. Wicks

Inšpirovali sa nórskym príkladom

Tomáš Balog, Marcel Balogh, Adam Harčár a Lucia Jacková vyhrali so svojim projektom mesta budúcnosti inovačnú súťaž BeReady Awards spomedzi dvadsiatich štyroch tímov stredoškolákov. Súťaž zastrešuje SAIDE (Slovenská asociácia pre rozvoj inovácií vo vzdelávaní).

Zadaním tohto ročníka bolo navrhnúť energeticky nezávislé mestečko v podmienkach Slovenska. Bez priamych emisií a s využitím inteligentných technológií. V príprave návrhu im pomáhali konzultanti zo Slovenských elektrární, Deutsche Telekom, IT Solutions Slovakia, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, Maxman Consultants či projektu od Grow with Google - New Generation of Founders.

Zelená energia, systém solárnych panelov v domácnostiach, šetrenie zdrojov, daňové úľavy pre lokálnych výrobcov. S tým všetkým ráta model mesta Alpha košických študentov. Foto: Pexels / M. Orlova, Wien Energie / smartcity.wien.gv.a

Navrhli sme inteligentné ekologické mesto, v ktorom sa bude ľuďom lepšie a ľahšie žiť. Podrobne sme sa zaoberali najmä dopravou, keďže jej kolapsy zažívame denne aj u nás v Košiciach,“ prezrádza za tím študentov Tomáš Balog.

V otázke elektromobility sa inšpirovali nórskym príkladom. „Vďaka daňovým úľavám tvoria elektromobily v Nórsku viac než 50% nových predaných áut​. Nóra vyjde lacnejšie kúpiť si elektromobil ako auto s bežným spaľovacím motorom,“ pokračuje Tomáš.

Tím košických študentov obhajuje svoj návrh Smart city vo finále BeReady Awards. Foto: SAIDE

Daňové úľavy pre farmárov

Daňovými úľavami by mladí Košičania chceli podporiť aj miestnych farmárov. „Na biofarmách navrhujeme využívať systém smart senzorov. Vďaka nemu dokážeme predpovedať straty, ktoré môžu na farmu doľahnúť, keď ich chytia silné búrky, krupobitie, mráz,“ dopĺňa Lucia.

Porotu zaujala aj mobilná aplikácia Moje mesto a jej Smart poradca, ktorý obyvateľom mesta spočíta, ako efektívne nakladať s energiami a vo finále aj čo-to ušetriť. „Algoritmus zoptimalizuje najvýhodnejšie časy, kedy sa napríklad sprchovať, mať zapnuté svetlo a kedy ho vypínať,“ vysvetľujú Adam s Marcelom.

Autori návrhu mesta Alpha vytvorili aj mestskú mobilnú aplikáciu Moje mesto, pomocou ktorej si môžete požiadať o odvoz odpadu, rezervovať si parkovacie miesto či pomocou funkcie Smart poradca zistiť, ako môžete ušetriť spotrebu energií.
Autori návrhu mesta Alpha vytvorili aj mestskú mobilnú aplikáciu Moje mesto, pomocou ktorej môžete požiadať o odvoz odpadu, rezervovať si parkovacie miesto či pomocou funkcie Smart poradca zistiť, ako môžete šetriť energiami. Foto: SAIDE

Smart City = mesto, v ktorom chcete žiť

Smart city predstavuje mestá budúcnosti, ktoré ponúkajú kvalitný, ekologický a príjemný priestor na život. Všetko tu funguje ako hodinky. Samospráva má vďaka analýzam z IT technológií a softvérov prehľad o vašich potrebách a robí všetko preto, aby vám každodenný život uľahčila a zlepšila. V dopravnej, hospodárskej, bezpečnostnej, ekologickej aj sociálnej oblasti.

Podporuje udržateľný a ekologický systém dopravy, inteligentné technologické a klimatické riešenia.

Jedným z bodov konceptu Smart City je aj ekologická doprava a podmienky pre kolobežkárov a cyklistov.
Jedným z bodov konceptu Smart City je aj ekologická doprava vrátane lepších podmienok pre kolobežkárov a cyklistov. Foto: Unsplash / M. Strauss

Úroveň Smart City hodnotia viaceré rebríčky vrátane Smart City Indexu. Systém si všíma technologickú vyspelosť mesta v piatich kľúčových oblastiach: zdravie a bezpečnosť, mobilita, činnosti, príležitosti, a správa vecí verejných. V roku 2020 získali najvyššie hodnotenie Singapur, Helsinki a Zürich.

Drahé technológie vs. jednoduché riešenia

Profesor Maroš Finka, odborník na urbánnu ekológiu a priestorové plánovanie zo Slovenskej technickej univerzity, zdôrazňuje, že mnohé smart riešenia potrebujú len „sedliacky rozum“ a nie špeciálne drahé technológie. „Namiesto energeticky úsporných klimatizácií radšej použime mestskú zeleň, zelené strechy či prvky vody znižujúce efekt tepelných ostrovov. Tam, kde sa to dá, vymeňme rozsiahle kanalizačné systémy a veľkokapacitné čistiarne odpadových vôd za koreňové čističky vôd. Aj takéto riešenia sú rozumné, teda smart,“ myslí si odborník, ktorý v spolupráci s Jiao Tong Shanghai Univerisity rozbieha v Číne Smart City projekty pre viaceré čínske mestá vrátane niekoľkomiliónového bývalého banského mesta Jianan. Na Slovensku sa venuje projektom Smart City rozvoja, ktoré spadajú pod Nitriansky a Trenčiansky samosprávny kraj.

Zelené fasády fungujú vo Viedni ako chladiče. Zabraňujú tvorbe „tepelných ostrovov“, zlepšujú mestskú mikroklímu a vracajú do mesta punc prírody.
Zelené fasády fungujú vo Viedni ako chladiče. Zabraňujú tvorbe „tepelných ostrovov“, zlepšujú mestskú mikroklímu a vracajú do mesta čaro prírody. Foto: Smart City Wien

Osvietení starostovia Slovenska

Dobré noviny oslovili viacero odborníkov z oblasti Smart City na Slovensku. Podľa všetkých je koncept inteligentných miest v slovenských podmienkach ešte behom na dlhú trať. Potrebné dokumenty už pripravilo ministerstvo hospodárstva, ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie aj ministerstvo dopravy. Podľa oslovených odborníkom im však chýba jednotnosť. Profesor Finka pozitívne hodnotí aktivitu slovenských podnikateľov, akademických pracovísk a miest. Spoločne založili Slovak Smart City Cluster, združenie, ktorého cieľom je  podpora slovenských Smart City projektov. 

V prípade slovenských miest, ktoré už odštartovali svoju transformáciu smerom k „smart“, ide podľa profesora Finku však „skôr o samostatné aktivity ‚osvietených‘ primátorov a starostov ako o systémový proces transformácie miest. O to viac si podľa neho zaslúžia ocenenie tie mestá, ktoré sú pioniermi v smart oblasti. Medzi nimi sú Nitra, Trenčín, Kežmarok, Dubnica nad Váhom, Žiar nad Hronom či Hlohovec.

Obyvatelia Hlohovca využívajú už viacero benefitov na princípe Smart City. Foto: Instagram mesta Hlohovec

Hlohovec má LEDky, Bratislava parkovacie senzory

Zabezpečujeme vysokú transparentnosť samosprávy a do rozhodovania zapájame aj verejnosť,“ začína najdôležitejším smart kritériom stratég mesta Hlohovec Matúš Lukačovič. V Hlohovci funguje napríklad kompletný verejný systém osvetlenia na inteligentné LED žiarovky. Monitorujú naplnenosť kontajnerov a obyvateľom posielajú esemesky vždy, keď sa v meste deje niečo kľúčové.

Zriadili mestský elektromobil, ktorý funguje ako sociálny taxík pre verejnosť. „Ďalším smart riešením je monitorovací systém vodovodnej siete. Vďaka nemu môžeme ľahšie identifikovať úniky. Mestu sa tým darí šetriť verejné financie a na základe získaných dát realizovať obnovy vodovodov a jednotlivé opravy.“

Projekt revitalizácie bratislavského parku na Radlinského ulici. Magistrát nahradí asfalt vodopriepustnou kamennou dlažbou, aby lepšie využíval dažďovú vodu. Pribudnú cyklostojany, nové lavičky aj nové rastliny.
Projekt revitalizácie bratislavského parku pri Blumentáli a na Radlinského ulici (vľavo). Na Radlinského magistrát nahradí asfalt vodopriepustnou kamennou dlažbou, aby lepšie využíval dažďovú vodu. Pribudnú cyklostojany, nové lavičky aj nové rastliny. Foto: Instagram primátora Bratislavy Matúša Valla

Aj Bratislava sa môže pochváliť sympatickým smart konceptom. Hlavné mesto vytvorilo mestské laboratórium, v ktorom testuje rôzne inovácie a zaujímavé „inteligentné“ nápady. „Pilotné projekty sme zamerali na testovanie parkovacích senzorov. Dáta, ktoré pomocou nich získame, nám pomôžu sledovať obsadenosť a využívanie vybraných parkovacích miest. Ľahšie tak budeme môcť vyhodnocovať účinnosť a vhodnosť nastavených parkovacích pravidiel. Bratislavčania si budú môcť online skontrolovať, či je parkovacie miesto voľné alebo obsadené. A navyše, prísť k voľnému parkovaciemu miestu pomocou navigačnej aplikácie v mobile,“ vysvetľuje  Petra Dzurovčinová, splnomocnenkyňa pre inovácie z Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

Hlavné mesto sa teší aj z inovačného programu s Bloomberg Philantrophies a Harvardovou univerzitou. Príkladom je projekt tvorby komunitných záhrad či crowdfundingová kampaň „10 000 stromov“: „V nej sme si overili záujem obyvateľov prispieť mikročiastkami na výsadbu stromov a tiež ich záujem podieľať sa na výsadbe.“

Na LED verejné osvetlenie nabehla Viedeň už v roku 2010. Podľa viedenských odborníkov sú LEDky nielen ekologickejšie a úspornejšie, ale majú aj pozitívne účinky na zdravie človeka. Viedenskí vedci počas niekoľkoročného výskumu zistili, že verejné LED osvetlenie nenarúša tvorbu melatonínu a tým ani spánkový cyklus človeka. LEDky priťahujú o 80% lietajúceho hmyzu a znižujú mestský svetelný smog.
Na LED verejné osvetlenie nabehla Viedeň už v roku 2010. Podľa viedenských odborníkov sú LEDky nielen ekologickejšie a úspornejšie, ale majú aj pozitívne účinky na zdravie človeka. Viedenskí vedci počas niekoľkoročného výskumu zistili, že verejné LED osvetlenie nenarúša tvorbu melatonínu a tým ani spánkový cyklus človeka. LEDky priťahujú o 80% lietajúceho hmyzu a znižujú mestský svetelný smog. Foto: Smart City Wien 

Smart sú Viedenčania aj Estónci

Zatiaľ čo v Európe predbiehame ostatných v oblasti ‚eko‘ a ‚smart‘, čínske a ázijské mestá sú oveľa ďalej v praktickej realizácii prvkov smart rozvoja. Je to dané aj dynamikou urbanizácie v Číne a Ázii, s ktorou sa Európa nedá porovnať,“ hovorí profesor Finka.

Matúš Lukačovič vyzdvihuje inteligentné a ekologické Estónsko. „Estóncovi stačí jediná identifikačná kartička, ktorá v sebe obsahuje občiansky, vodičský, zdravotný aj volebný preukaz, MHD kartu, mestskú kartu a mnohé iné zároveň. Sprístupňuje vám všetky verejné služby online z pohodlia domova. Krajina využíva aj Open Data systém, vďaka ktorému si inštitúcie sami zisťujú potrebné údaje bez toho, aby ich od vás opakovanie žiadali.“

Proces výstavby nových budov bude vďaka projektu BRISE vo Viedni o 50% rýchlejší. Systém 3D vizualizácie umožňuje rýchle návrhy s ohľadom na okolité budovy, vzdialenosti, výškové rozdiely a mnoho ďalších detailov.
Proces výstavby nových budov bude vďaka projektu BRISE vo Viedni o 50% rýchlejší. Systém 3D vizualizácie umožňuje rýchle návrhy s ohľadom na okolité budovy, vzdialenosti, výškové rozdiely a mnoho ďalších detailov. Foto: Smart City Wien / smartcity.wien.gv.at

Odborníčka na inovácie z bratislavského magistrátu vyzdvihuje ako pozitívny príklad metropolu Rakúska. „Viedeň dlhodobo kraľuje rebríčkom najlepších miest na život vo svete. Už pri územnom plánovaní robia všetko preto, aby dosiahli príjemné prostredie na bývanie, prácu a trávenie času vonku. Pri plánovaní novej štvrte zohľadňujú trendy v počasí, ako sú smer vetra či slnečnosť. Počítačovou simuláciou v priebehu pár minút navrhnú scenáre, ako by mohla štvrť vyzerať na základe požiadaviek na občiansku vybavenosť, kancelárie či na bývanie,“ dodáva Petra Dzurovčinová.

Komunitný projekt viedenskej radnice umožňuje podieľať sa na výstavbe solárnych panelov aj jednotlivcom. Wien Energy, ktorý sa stará o správu fotovoltaických panelov, „vypláca“ Viedenčanom podiely v podobe energetických voučerov.
Komunitný projekt viedenskej radnice umožňuje podieľať sa na výstavbe solárnych panelov aj jednotlivcom. Spoločnosť Wien Energie, ktorá sa stará o správu fotovoltaických panelov, „vypláca“ Viedenčanom podiely v podobe energetických voucherov. Foto: Smart City Wien

Najlepšie fungujúce mesto na svete budú Helsinki

Bezkonkurenčným kráľom medzi európskymi inteligentnými mestami sú fínske Helsinki. Ako pri udeľovaní druhého miesta Smart City Index 2020 vyhlásil ich starosta Jan Vapaavuori, „našim cieľom je vytvoriť z Helsínk najlepšie fungujúce mesto na svete. Mesto sa zaviazalo, že vytvorí najatraktívnejšiu oblasť bezuhlíkovej dopravy na svete a jeho obyvatelia pôjdu vo využívaní alternatívnych zdrojov energie zvyšku sveta príkladom.

V prístave Kalasatama v centre mesta funguje napríklad inovačné laboratórium, v ktorom na dvoch tisícoch súčasných obyvateľov testujú smart city technológie a novinky. Cieľom je s ich pomocou znížiť čas potrebný na rutinné činnosti a ľuďom ušetriť každý deň hodinu voľného času navyše. V prístave testujú aj najrôznejšie elektrické dopravné prostriedky, majú tu školu budúcnosti aj inovatívne formy bývania, napríklad plávajúci apartmán.

Alternatíva helsinskej mikro chaty. Nolla cabin je navrhnutá tak, aby minimalizovala uhlíkovú stopu v každom ohľade.
Alternatíva helsinskej mikro chaty. Nolla cabin je navrhnutá tak, aby minimalizovala uhlíkovú stopu v každom ohľade. Foto: Instagram / Forum Virium, Helsinki Official

Ulica Tikkurila je zase testovacím laboratóriom klimatických zmien. Helsinčania experimentujú s výdobytkami technológií aj so zdravým rozumom. Merajú napríklad to, ako nás ovplyvní vypínanie radiátorov či vysádzanie zelených plôch.

Iným smart riešením by mohlo byť prevratné helsinské riešenie odpadov. Realita ako vystrihnutá z dielu Harry Potter a Tajomné Smart City ráta s „vysávačom odpadu“. Ten vcucne vaše odpadky a potrubím rýchlosťou sedemdesiat kilometrov za hodinu ich dopraví do zbernej centrály.

Na základe analýz zo systému e-zdravie mesto tiež samo identifikuje ohrozené skupiny pacientov a pošle im online pozvánky na vyšetrenia k odborným lekárom.

Helsinki chcú tiež v krátkom čase uľahčiť rodičom nástup detí do škôlky. Helsinské mamy už nebudú musieť prácne žiadať mesto o miesto. Samospráva im sama ponúkne miesto v najlepšie vyhovujúcej škôlke pre dieťa.

Už ste čítali?