Ako postupovať pri liečbe covidu? Nezabúdajte na oddych, psychiku a tieto vitamíny
TASR
TASR

Ako postupovať pri liečbe covidu? Nezabúdajte na oddych, psychiku a tieto vitamíny

Odporúčania sa týkajú životosprávy či hygieny, zabúdať netreba ani na psychické zdravie.

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/pixabay

Bratislava 24. januára (TASR) – Bratislavský samosprávy kraj (BSK) spustil informačnú kampaň so základnými informáciami o tom, ako treba postupovať pri liečbe nového koronavírusu a na čo netreba zabudnúť, ak človek dostane pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19.

Odporúčania sa týkajú životosprávy či hygieny, zabúdať netreba ani na psychické zdravie. Radí tiež, ako postupovať pri vysokom krvnom tlaku či ťažkostiach s dýchaním či kedy volať zdravotnú záchrannú službu.

Dôležitý je oddych a spánok

„Od obyvateľov dostávame veľa otázok, čo v takomto prípade robiť. Keďže neexistuje žiadny oficiálny návod, rozhodli sme sa pre verejnosť spustiť informačnú kampaň. Myslime na to, že zdravie je len jedno a treba sa oň starať," odkazuje predseda BSK Juraj Droba.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/bratislavskykraj.sk/posts/10151551040859963

Dôležitý je oddych, dostatok spánku a pitie dostatočného množstva tekutín, ideálna je voda alebo bylinkový čaj. Jesť treba výživné a zdravé jedlá a užívať tiež vitamín D a C, selén či zinok. Zabúdať netreba ani na správnu hygienu a časté vetranie.

Pozornosť venujte aj psychickému zdraviu

Pozornosť treba venovať aj psychickému zdraviu, je dobré napríklad udržiavať sociálny kontakt s blízkymi cez telefón alebo internet. Ak je to nevyhnutné, treba vyhľadať pomoc odborníka.

Ak sa človek lieči na vysoký krvný tlak a nameria si nízky tlak, napríklad pre horúčku alebo dehydratáciu, kraj odporúča kontaktovať všeobecného lekára. Dôležité je taktiež sledovať dychovú frekvenciu.

V odporúčaniach, ktoré kraj zverejnil aj na svojej webovej stránke, nájdu obyvatelia informácie o tom, ako postupovať v prípade náhleho zhoršenia dýchania, čo treba užiť v prípade suchého kašľa alebo ak sa objavia ťažkosti s dýchaním pri námahe.

Pomôcť môže aj CRP test

Ignorovať netreba ani prípady, keď má človek mierne príznaky, ale inak sa cíti zdravý. Ak sa objaví horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, treba vyhľadať lekársku pomoc. Kraj odporúča napríklad aj obstarať si z lekárne domáci CRP test.

„Pomocou neho sa dá z krvi zistiť, či sa v dýchacích cestách oslabených vírusom nerozbieha aj bakteriálna superinfekcia, proti ktorej je potrebné predpísať antibiotiká,“ vysvetľuje kraj. Teplotu si treba merať viackrát denne.

„Je dobré s privolaním sanitky príliš dlho neotáľať, ale ani sa neunáhliť. Pokiaľ máte subjektívny pocit, že vaše dýchanie je veľmi obmedzené a nedarí sa vám zraziť teplotu klasickými spôsobmi, volajte sanitku,“ prízvukuje Juraj Štekláč, podpredseda BSK pre oblasť zdravotníctva.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…