Dobré noviny
NASA ocenila Slováka Tomáša. Príbeh obrovského sklamania premenila na krásny úspech
Pavol Hirka
Pavol Hirka

NASA ocenila Slováka Tomáša. Príbeh obrovského sklamania premenila na krásny úspech

Tomáš Slovinský so snímkou, ktorú ocenila aj NASA
Tomáš Slovinský so snímkou, ktorú ocenila aj NASA — Foto: slovinsky.art

NASA si opäť všimla krásnu fotografiu Slováka.

BRATISLAVA 25. januára - Slovenský fotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský je už známym pojmom, pričom NASA si jeho krásne fotky všimla už viackrát. Tentokrát sa však k fotografii sopky z Čile, ktorú NASA vybrala za snímku dňa, viaže zaujímavý príbeh. Ten sa síce nezačal dobre, ale skončil sa pekným zadosťučinením.

Ako uviedol Tomáš na jeho stránke, v decembri sa spolu s ďalšími tromi nadšencami (Čechmi Petrom Horálkom, Mariánom Runkasom a Josefom Kujalom) vydali na expedíciu až do Čile, kde chceli zachytiť Slnko počas úplného zatmenia. Ako hovorí, „za expedíciou do Čile stojí obrovské sklamanie, no i nesmierny úspech v podobe Astronomickej snímky dňa NASA".

Od unikátneho javu ich delil iba kúsok

Expedícia dopadla podľa jeho slov úspešno-neúspešne: „Zatiaľ čo sa v celom svete spomínala korona v súvislosti s vírusom covid-19, my sme sa už niekoľko mesiacov vopred pripravovali pozorovať a vyfotografovať slnečnú korónu, ktorá ľuďom roky vyčaruje na tvári slzy a zmätok, no v presne opačnom význame, na aký sme pri tomto slove zvyknutí."

Fotka, ktorá sa stala NASA snímkou dňa.
Fotka, ktorá sa stala NASA snímkou dňa. Foto: Tomáš Slovinský

Napriek obrovskému úsiliu, niekoľkodňovému cestovaniu a snahe vybaviť si špeciálne povolenie vstupu do Argentíny uviazli v Chile, kde oblačnosť znemožňovala vidieť tento unikátny jav. Od neho ich delil ich kúsok - povestných 100 kilometrov naprieč Andami medzi Chile a Argentínou, kde bolo takmer úplne dokonalé počasie.  Prekážkou však boli obmedzenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19.

Argentína predĺžila opatrenia a začala sa otvárať pre návštevníkov až deň po zatmení.Viete si asi predstaviť tú atmosféru celej výpravy, ktorú by som prirovnal k chvíľam na pohrebe. Hoci sa na vyše 2 minúty deň ponoril do úplnej tmy, Slnko sa cez oblaky ukázalo až po úplnej fáze zatmenia. Delili nás skutočne iba minúty od famózneho úkaz. Opäť ďalší dôkaz, že nad prírodou nevyhráme,“ opisuje Slovinský celú situáciu.

Nakoniec z toho vznikla úžasná fotografia

Hneď na druhý deň sa rozhodli užiť si aspoň to, čo im niekoľkodňová snaha neumožnila. Po zotmení sa vydali loviť aj nočné klenoty prírody. „Naše kroky smerovali k jednej z najaktívnejších sopiek v Slnečnej sústave – Villarrica. Dokonalé podmienky, ktoré sme v tú noc mali, bolo len ťažké nezachytiť. Nádherná južná obloha, ktorá sa nad sopkou rozprestierala dala naším očiam skutočne ‚zabrať‘,“ napísal riaditeľ občianskeho združenia Astronómia pre všetkých.

Fotografia, ktorú NASA ocenila, zachytáva aktivitu sopky Villarrica, najznámejšie južné súhvezdie Južný Kríž, temnú hmlovinu Uhoľné vrece, či hviezdnu „pôrodnicu“ Carinu, ktorá sa na snímke týči v ľavom hornom rohu a svojím ružovým sfarbením pôsobí ako skutočný klenot, uvádza sa na stránke.

Jeho kolega Horálek v spolupráci s Josefom Kujalom z Astronomickej spoločnosti Hradec Králové zhotovil detailnú fotografiu Južného kríža a Magellanových mračien, ktorú NASA ocenila už na Nový rok.

Už ste čítali?