Dobré noviny
Šipoš a Kollár nevylúčili po schválení v EÚ použitie ruskej vakcíny
TASR
TASR

Šipoš a Kollár nevylúčili po schválení v EÚ použitie ruskej vakcíny

Poslanec Miroslav Kollár.
Poslanec Miroslav Kollár. — Foto: TASR/Michal Svítok

V prípade schválenia ruskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v rámci Európskej únie (EÚ) sa možno zaoberať jej použitím na Slovensku.

Bratislava 24. januára (TASR) - V prípade schválenia ruskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v rámci Európskej únie (EÚ) sa možno zaoberať jej použitím na Slovensku. Koaliční poslanci Michal Šipoš (OĽANO) a Miroslav Kollár (Za ľudí) sa na tom zhodli v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Zástupcovia opozície Erik Tomáš (nezaradený) z mimoparlamentnej strany Hlas-SD a Richard Takáč (Smer-SD) skonštatovali, že ich strany podporujú očkovanie, no na dobrovoľnej báze. Takáč si preto myslí, že napríklad pri cestovaní by nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

Efektívne fungovanie vakcinačných centier

Šipoš zdôraznil, že občanom treba dať tú najlepšiu a najbezpečnejšiu vakcínu, ktorá je momentálne na trhu. Pripomenul, že zakontrahovaných je dostatok vakcín pre vyše 80 percent dospelých. Vyzdvihol očkovaciu stratégiu Slovenska.

„Postupne to otvoríme aj pre ľudí, ktorí sú mladí a zdraví, potom sa začne aj očkovacia kampaň,“​ doplnil. Kollár si myslí, že zamerať sa okrem obstarávania vakcín treba tiež na efektívne fungovanie vakcinačných centier.

Kollár: Testovaním nikto nevyzdravie

Zmysel skríningového testovania na ochorenie COVID-19 vidí Šipoš najmä v odhalení lokálnych ohnísk. Ide podľa neho o alternatívu k tvrdému lockdownu. Kollár poznamenal, že testovaním nikto nevyzdravie. „Sme presvedčení, že celoplošné testovanie v tejto chvíli nie je efektívne využitie kapacít,“ uviedol. Sústrediť sa podľa neho treba na očkovanie. Tomáš a Takáč taktiež nepodporujú celoplošné testovanie.

So zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách začne strana Hlas-SD po zložení petičného výboru. Aj Smer-SD považuje referendum podľa Takáča za jedinú cestu. Zdôraznil, že by malo byť apolitické. Strana podľa neho rokuje so združeniami či zväzmi.

Zároveň však uviedol, že referendum má byť „bodkou“, využiť treba podľa neho aj predošlé kroky, Smer-SD v tejto súvislosti iniciuje mimoriadnu schôdzu parlamentu. Šipoš komentoval, že predčasné voľby znamenajú predčasné prepustenie ľudí, ktorí pôsobili za predchádzajúcej vlády a v súčasnosti sú vo väzbe.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?