Dobré noviny
Matematik Kollár: Vďaka Matovičovým vyjadreniam ľudia viac veria vedcom. Len mi je ľúto krajiny
Marián Balázs
Marián Balázs

Matematik Kollár: Vďaka Matovičovým vyjadreniam ľudia viac veria vedcom. Len mi je ľúto krajiny

Matematik Richard Kollár v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom hovoril o súčasnej pandemickej situácii - o plošnom testovaní, o očkovacej stratégii, ale aj o tom, čo by pomohlo znížiť úmrtnosť o polovicu.

BRATISLAVA 23. januára - V týchto dňoch sa ukazuje, že lockdown je účinný aj bez celoplošného testovania. Nie je to prvýkrát, keď sa potvrdzujú argumenty, návrhy a postoje vedeckej obce. Napriek tomu odborníci čelia opakovaným útokom premiéra Igora Matoviča.

O súčasnej situácii, plošnom testovaní, očkovacej stratégií, ale aj o tom, čo ho viedlo k tomu, aby sa zaoberal pandémiou na Slovensku, v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom vysvetľoval matematik Richard Kollár.

V rozhovore s Richardom Kollárom sa dozviete:

  • aká je súčasná situácia na Slovensku,
  • či je plošné testovanie dobrý nápad,
  • ako to vyzerá s očkovaním,
  • prečo začal riešiť pandémiu,
  • čo by najviac pomohlo.

V súčasnosti na Slovensku panuje lockdown a prebieha celoplošné testovanie. Matematik pripomína, že hoci lockdown pomáha, nezmení to tých, ktorí sú už infikovaní. „My to vidíme v tom, že na základe lockdownu menej infikujú ďalších,“ vysvetľuje pre Dobré noviny a dodáva, že bežne sa hovorí o 10-dňovom intervale od začiatku lockdownu, resp. jeho sprísnenia, keď by sa mali dať pozorovať prvé známky toho, že sa situácia zlepšuje.

Pozitívnejšie trendy

Naozaj prísne opatrenia boli u nás podľa neho zavedené 1. januára, preto odborníci čakali, že tieto prvé známky by mohli vidieť okolo 10. januára, ukázali sa však trochu skôr, pretože medzi Vianocami bolo obdobie nižšej mobility a pokoja s jedným rizikovým faktorom. „My sme sa veľmi obávali toho Silvestra. Vianoce výrazne urýchlili šírenie stretávaním ľudí, lebo nejaké iné aktivity vtedy neboli,“ hovorí.

Dodáva však, že čierne myšlienky sa v tomto ohľade nepotvrdili a počas Silvestra vraj bolo správanie dostatočné. Trendy, ktoré sú už pozitívnejšie, sú také vďaka tomu, že sme v obmedzeniach: „Stále máme obmedzenie pohybu, ekonomické obmedzenia sa pomerne vážne. Vďaka tomu sa tá situácia teraz zlepšuje, ale vidíme skúsenosť z iných krajín, že sa bude zlepšovať iba potiaľ, kým tieto opatrenia budeme mať.“

Zľava epidemiologička Alexandra Bražinová, riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Silvia Pastoreková, infektológ Peter Sabaka, biochemik Pavol Čekan, matematik Richard Kollár, virológ Boris Klempa a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Zľava epidemiologička Alexandra Bražinová, riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Silvia Pastoreková, infektológ Peter Sabaka, biochemik Pavol Čekan, matematik Richard Kollár, virológ Boris Klempa a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: TASR/Dano Veselský

Podľa Kollára je veľmi ťažká optimalizačná úloha nájsť správny moment na uvoľnenie opatrení. Čím neskôr to urobíme, tým väčšie sú sociálne a ekonomické, na druhej strane môžeme mať zdravotné škody.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?