Matematik Kollár: Vďaka Matovičovým vyjadreniam ľudia viac veria vedcom. Len mi je ľúto krajiny
Marián Balázs
Marián Balázs

Matematik Kollár: Vďaka Matovičovým vyjadreniam ľudia viac veria vedcom. Len mi je ľúto krajiny

Matematik Richard Kollár v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom hovoril o súčasnej pandemickej situácii - o plošnom testovaní, o očkovacej stratégii, ale aj o tom, čo by pomohlo znížiť úmrtnosť o polovicu.

Dôležité je, že čím sa dostaneme nižšie, tým pomalšie budeme neskôr stúpať. „Ešte je dôležité, že keď sa dostaneme dostatočne nízko, začnú fungovať nástroje, ktoré pri takýchto veľkých číslach nefungujú – ako sú napríklad trasovanie kontaktov či vyhľadávanie ohnísk,“ hovorí. Tieto základné systémové nástroje sú podľa neho funkčné pod úrovňou 1000 prípadov denne.

Ako pripomína, s ideou celoplošného testovania sa zahrávalo viacero krajín (Rakúsko, Veľká Británia), no po prvých výsledkoch to zavrhli, pričom dôvodov bolo niekoľko. „V tomto nie je vo vedeckej obci žiaden rozpor. Celá vedecká obec hovorí, že treba efektívne testovať,“ tvrdí Kollár. Vzhľadom na súčasný stav v nemocniciach, kde je aj napriek pozitívnejšiemu trendu stále priveľa hospitalizovaných ľudí, na veľké víkendové testovania tak nemáme ľudské zdroje.

Odborník hovorí najmä o vyčerpanosti zdravotníkov, napríklad aj ambulantných lekárov či sestier, ktorí by v prípade opakovaného testovania robili aj 20 dní bez prestávky. „Aj finančné zdroje samospráv sú dôležité. Niektoré hovoria, že je to pre nich veľmi ťažké a nevedia zabezpečiť niektoré veci,“ upozorňuje.

Lokálne testovanie by bolo lepšie

Lokálne testovanie zachytáva veľmi veľký počet infikovaných a takisto je podľa Kollára efektívnejším vynaložením zdrojov, pričom zdravotník je za ten čas efektívnejší: „Rovnako tak je to efektívnejšie pre ľudí – môžu sa objednať cez ten týždeň. Aj pre tých ľudí je to dlhšie rozložené, lepšie si vedia vybrať ten čas. Je to jednoznačne zdravotne bezpečnejšie.“

Na snímke vpravo poľský zdravotník počas celoplošného skríningu na ZŠ s MŠ Hurbanova v Martine 23. januára 2021.
Na snímke vpravo poľský zdravotník počas celoplošného skríningu na ZŠ s MŠ Hurbanova v Martine 23. januára 2021. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Zároveň pripomína, že v mobilných odberných miestach pracujú ľudia pravidelne, pričom mnohí, ktorí robili výtery v prvom plošnom testovaní, často neboli ani zaučení. „Je to kvalitnejšie. My už testujeme 400-tisíc ľudí týždenne, to už je plošné testovanie. Tvrdenie, že u nás nie je plošné testovanie, nie je pravdivé,“ myslí si.

Sme zaplavení dátami

Lokálne testovanie je podľa neho vynikajúce v kombinácii s lockdownom. „Videli sme to v Trenčíne, ktorý stúpal, pred Vianocami sa otestoval a cez Vianoce nevideli rastúci trend, ale zastavili sa. Videli sme, že to funguje dokonca aj na dobrovoľnej báze. Veríme, že takýto postup by nám mohol pomôcť aj v budúcnosti, hlavne keď sa bude zvyšovať to zaočkovanie obyvateľstva – tak by sme mohli prežiť tú pandémiu, ale musíme vytrvať,“ vyzýva.

Richard Kollár vysvetľuje, že celá pandémia sa komunikuje najmä číslami a aj pre neho je ich strašne veľa. „Sme zaplavenými informáciami, dátami. Je strašne ťažké vyznať sa v tom. Vyžaduje to naozaj veľa znalostí a citu na tú prácu s dátami a analýzou dát,“ tvrdí. Dodáva, že dnes pracuje s rezortom zdravotníctva na niektorých projektoch, pričom sa ukazuje, že nemajú dostatočný počet ľudí. „Prísun tých matematikov je, že robia v tom poriadok. Zo všetkých čísel prinášajú to, čo obsahujú,“ približuje prácu matematikov.

Čo vraví na vyjadrenia Matoviča?

Kollára neprekvapili ani vyjadrenia Matoviča na adresu vedcov. Tie prišli po tom, čo odborníci začali volať po masívnejšom očkovaní, nie testovaní. „Mne to príde úplne prirodzené. Práve tí ľudia, ktorí nie sú schopní napísať diplomovú prácu, opovrhujú tými, ktorí ju napíšu, lebo to považujú za zbytočné zdržovanie,“ nebral si matematik servítky pred ústa.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…