Dobré noviny
Živili sa nelegálnym výrubom pralesa, teraz ho chránia. Vďaka jednému gestu klesla ťažba v lese o 90%
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Živili sa nelegálnym výrubom pralesa, teraz ho chránia. Vďaka jednému gestu klesla ťažba v lese o 90%

Za nelegálnym výrubom pralesov sú aj ľudia, pre ktorých je to jediný spôsob získania peňazí.
Za nelegálnym výrubom pralesov sú aj ľudia, pre ktorých je to jediný spôsob získania peňazí. — Foto: Instagram: Standfortrees

Chudobné komunity v blízkosti pralesov majú záujem o jeho ochranu. Chýba im však dostupná zdravotná starostlivosť.

BORNEO/BRAZÍLIA 24. januára – Výrub pralesov nie je len výsledkom pôsobenia vlád a developerov. Pre ľudí z vylúčených chudobných komunít je obchodovanie s drevom častokrát jediným zdrojom obživy. Žijú z menej ako jedného dolára na deň.

V určitých oblastiach Brazílie a ostrova Borneo sa však podarilo zmeniť nelegálnu ťažbu na aktívny boj za ochranu pralesa.

Čo sa teda stalo? Do chudobných oblastí ostrova Borneo poznačených masívnym výrubom prišli tri ženy a pýtali sa ľudí na ich život.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Yayasan Alam Sehat Lestari (@alamsehatlestari)

Zistili, že domáci obyvatelia chcú chrániť les, ale nevidia žiadnu inú alternatívu prežitia. V okolí sa navyše bez peňazí nevedeli dostať k dobrej zdravotnej starostlivosti. A tak sa zradila schéma, ktorá masívny výrub zastavila o 70 percent.

Lekárom platia prácou

V roku 2007 nezisková organizácia otvorila na ostrove Borneo prvú kliniku ASRI, ktorá domorodcom poskytovala zdravotnú starostlivosť na vyššej kvalite. Za jej služby však nežiadala len peniaze. Starostlivosť bola hradená aj v naturáliách – sadenicami, hnojom, ručnými prácami a predovšetkým prácou na ochrane blízkeho pralesa pred nelegálnou ťažbou.

Za 14 rokov sa výrub pralesa znížil o 90%. Za ten čas podarilo na ostrove obnoviť nielen 200 km2 lesa, ale s dostupnou zdravotnou starostlivosť klesla aj úmrtnosť novorodencov až o 67 percent.

Model, ktorým si chudobní môžu zachovať ľudskú dôstojnosť a zároveň byť súčasťou trvalej zmeny, sa rozšíril aj do Brazílie či na Madagaskar.     

Už ste čítali?