Dobré noviny
Tento prístroj môže zachrániť životy pacientom s covidom. Stojí pár eur, je dostupný aj na Slovensku
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Tento prístroj môže zachrániť životy pacientom s covidom. Stojí pár eur, je dostupný aj na Slovensku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

Lekári tvrdia, že pomôcka ľahko dostupná v lekárni či na eshopoch, pomáha u niektorých pacientov predísť fatálnemu koncu choroby covid-19.

BRATISLAVA 22. januára - Jednou zo záhad priebehu choroby spôsobenej koronavírusom je výrazne kolísajúci kyslík v krvi. Jeho hodnoty môžu u pacientov s ťažším priebehom klesnúť na nízke hodnoty za skutočne krátku dobu. Ak sa pacient z rizikovej skupiny lieči doma – napríklad senior alebo človek s inými pridruženými chorobami či obezitou, nie je napojený na prístroje, nemá ako zistiť, že mu životadôležitý kyslík v krvi klesol.

„Niekedy k nám prídu pacienti, ktorým sa rapídne zhoršil stav, aj keď im ešte pred pár hodinami bolo relatívne dobre. Vo väčšine prípadov to spôsobuje práve nízka saturácia kyslíka v krvi,“ hovorí pre BBC lekár Matt Inada-Kim. Podľa neho sú prípady, kedy už nevedeli pacientom pomôcť, pretože prišli neskoro.

Dostupný na internete

Existuje však veľmi jednoduchý spôsob, ako predísť fatálnemu koncu choroby. Riešením je pozorovanie saturácie kyslíka v krvi, keď je pacient v domácom liečení. A to je niečo, čo sa dá podchytiť ľahšie, ako sme si mysleli. Lekárne a rôzne internetové obchody predávajú prístroj s názvom pulzný oxymeter.

Foto: Archív

Nejde o žiadnu novinku, využívajú ho už športovci aj horolezci

Malý prístroj sa nasadí pacientovi na prst a meria saturáciu hemoglobínu kyslíkom v arteriálnej časti krvného riečišťa a srdcovú frekvenciu – zjednodušene povedané, na displeji prístroja vidíte hodnoty kyslíka v krvi, tep, tlak. Môžete tak včas rozpoznať niektoré vážne choroby spojené s dýchaním či odovzdávaním kyslíka do krvi – hodnoty, ktoré majú byť pozorne sledované práve pri covid pacientoch.

Nejde o žiadnu novinku, oxymeter používajú napríklad športovci, vrcholoví športovci, horolezci či turisti navštevujúci vysoké nadmorské výšky. S hodnotami kyslíka v krvi je totiž spojená napríklad výšková choroba, ale aj optimálne športové výkony. Prístroj je malý, spratný a funguje na batérie. Je veľmi ľahko dostupný a stojí v rozmedzí od 10 – 80 eur. Záleží na tipe, značke ale aj niektorých funkcionalitách.

Už ste čítali?