Dobré noviny
Nová vyhláška hygienikov: Kde od vás budú chcieť doklad o negatívnom teste a kto má výnimku?
TASR
TASR

Nová vyhláška hygienikov: Kde od vás budú chcieť doklad o negatívnom teste a kto má výnimku?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Prevádzkovateľ zariadení je oprávnený požadovať predloženie dokladu o negatívnom teste, respektíve doklad o výnimke.

Pravidlo neplatí ani pre onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu, alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napríklad biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby.

Ďalšie výnimky

Test nepotrebujú ani osoby, ktoré mali od 18. januára až 26. januára nariadenú izoláciu regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom a nemuseli sa podrobiť testu na ochorenie COVID-19. Výnimku majú aj deti do desiatich rokov.

V ďalších priestoroch vrátane škôl majú navyše výnimku aj osoby nad 65 rokov veku, žiaci nultého ročníka, prvého až štvrtého ročníka základnej školy a žiaci základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vo všetkých ročníkoch. Test sa nevyžaduje od dieťaťa ani pri vstupe do základnej školy či do zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Test nepotrebujete ani v obchode

Negatívny test nie je potrebný pri nákupe s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb v najbližšej maloobchodnej predajni ani v lekárenskom zariadení. Nevyžaduje sa ani v zdravotníckom zariadení pri návšteve s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, alebo sprevádzania blízkej osoby a príbuzného.

Rovnako test nie je nutný v zariadení, kde sídli všeobecný lekár či pediater danej osoby. Výnimka platí aj na cestu na PCR alebo antigénový test na ochorenie COVID-19. Bez testu možno ísť aj na pohreb, sobáš či krst blízkej osoby.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?