Odborníčka na zdravý dizajn radí: Nábytok vie posilniť imunitu, obklopte sa týmito materiálmi a farbami
Júlia Mekyňová
Júlia Mekyňová

Odborníčka na zdravý dizajn radí: Nábytok vie posilniť imunitu, obklopte sa týmito materiálmi a farbami

Dánsky fenomén Hygge povýšila na odbornú úroveň. Prezrádza, ako si zachovať pohodu a spokojnosť v home officoch, aký nábytok a farby vyvolávajú nepohodu a stres. Prečo by sme si do bytu mali kúpiť niečo z dreva alebo prírodné.

Doc. Ing. Veronika Kotrádyová, PhD. sa venuje výskumu zdravotných účinkov interiérového dizajnu na človeka. Najväčšie pozitívne účinky sa podľa nej skrývajú v prírodných materiáloch. — Foto: Archív V. Kotrádyovej, Pexels / T. Ellio

BRATISLAVA 23. januára - Prof. Ing. Veronika Kotrádyová, PhD. vedie na Fakulte architektúry STU laboratórium zdravého dizajnu (Body Conscious Design Laboratory). S výskumnou špecializáciou „Dizajn s ohľadom na človeka“ pôsobila na univerzite v Berkley. Prednášala na univerzitách v Európe a v USA. Je autorkou troch kníh o zdraviu prospešnom dizajne. Aktuálne sa venuje experimentálnemu výskumu použitia dreva a prírodných materiálov v nemocničnom prostredí.

V rozhovore sa dozviete:

  • ako si vytvoriť zdravý home office aj v malom byte, ktorý zdieľate s rodinou
  • ako vplýva (ne) poriadok na sústredenie a pohodu
  • aké hygge „zlepšováky“ sa môžeme naučiť od Dánov
  • aký nábytok nás upokojí a aký spôsobuje stres
  • ktoré materiály prospievajú nášmu imunitnému systému
  • čomu sa doma vyvarovať
  • čo v žiadnom prípade nepatrí do spálne

Hygge a home office

Home office je našou realitou už celé mesiace. Aké pravidlá dodržiavať, aby sme sa stále cítili doma príjemne?

Najdôležitejšie je fyzicky odčleniť miesto na prácu a na školu od ostatného obytného priestoru. Potrebujeme zdravo oddeľovať prácu od súkromného života. Oplatí sa investovať do kvalitnejšieho nábytku na prácu doma a preorganizovať si domov tak, aby bol rozčlenený na zóny. Home office má aj svoje výhody. Môžeme polohovať a zariadiť si ho neformálne s použitím ergonomického nábytku či prvkami, ktoré nabádajú k väčšej kreativite a hravosti.

Pracovnú zónu v prostredí home office je dobré si vizuálne odčleniť. Napríklad zástenou či závesom z prírodného textilu.
Pracovnú zónu v prostredí home office je dobré si vizuálne odčleniť od zvyšného priestoru. Foto: Unsplash / C. Nielson

Ak nemáme pracovňu, ako si čo najefektívnejšie vytvoriť vlastný pracovný ostrovček?

Riešením môže byť oddelený kút. Pracovný priestor je dôležité niečím vizuálne predeliť. Závesom, deliacou priečkou či jednoduchou zástenou. Ideálne je, ak sa dá odstrániť a presúvať podľa potreby. Pomôcť môžu aj iné ľahké textilné prvky (rolety, závesy, ...), ktoré naznačia fyzické oddelenie a dajú sa ľahko poskladať.

Ako ovplyvnil home office vás?

V jednej izbe máme univerzitu, v druhej gymnázium. Utvrdila som sa v tom, že dlhodobý home office mi neprospieva. Dodržiavanie termínov a stres s tým spojený znášam z domu oveľa horšie. Chýba mi priama spätná väzba a osobný kontakt s kolegami, študentami, zákazníkmi. Keď celé hodiny hovorím do obrazovky, cítim sa ochudobnená o veľkú mieru neverbálnej komunikácie a interakcie.

Snažím sa nepracovať v posteli, pri niekoľkých hodinách s laptopom by si to odniesla chrbtica. Podstatné je, aby sme polohy pri práci pravidelne striedali. V tejto dobe je obzvlášť aktuálny výrok nórskeho dizajnéra kľakačiek, ergonomických stoličiek a alternatívnych pracovných konceptov, Petra Opsvika, že najlepšia telesná poloha je tá ďalšia. Aj občasný presun z postele na pohovku, či k jedálenskému stolu pomôže si udržať dobrú mentálnu kondičku.

Poriadnym uprataním priestoru si zároveň upraceme vo vlastnej hlave, tvrdí nielen známa japonská odborníčka na poriadok, Marie Kondo, ale aj doc. Veronika Kotrádyová.
Poriadnym uprataním priestoru si zároveň upraceme vo vlastnej hlave, tvrdí nielen známa japonská odborníčka na poriadok, Marie Kondo, ale aj doc. Veronika Kotrádyová. Foto: Pexels / M. Vakhtbovych

Prečo potrebujeme poriadok

Akú dôležitú úlohu zohráva doma poriadok?

Preorganizovaním a dôsledným uprataním svojho domova si zároveň upratujeme dôležité veci vo vlastnej hlave. Poriadok v byte odzrkadľuje náš systém fungovania v živote. Ak nás priestor kvôli zapratanosti a nepraktickosti irituje a dlhodobo frustruje, nevieme medzi vecami nič nájsť, neporiadok môže vyvolávať konflikty, nepokoj a stres. Aj tomu najväčšiemu „zberateľovi“ sa uľaví, keď sa premôže, všetko si zosystematizuje a poriadne vytriedi. Základom je dostatok úložného a dobre členeného priestoru. 

Hygge

Hygge rovná sa sviečky, teplo, pokoj, pohoda. Autorstvo pohodou preniknutého slovíčka patrí Dánom, jedným z najspokojnejších národov na svete. Hygge znamená vedieť si užívať prítomný okamih, zabudnúť na starosti a tešiť s krásnych príjemných drobností. Hygge je teplá deka, mäkký vankúšik, voňavá sviečka, obľúbená kniha, dobrý spánok a všetko, čo vám robí dobre na duši.

Drsná klíma a nedostatok slnečného žiarenia vedú Dánov prirodzene k zútulňovaniu svojich príbytkov.
Drsná klíma a nedostatok slnečného žiarenia vedú Dánov prirodzene k zútulňovaniu svojich príbytkov. Foto: Pexels / M. Mccammon, J. Meulen

Čo sa máme naučiť od Dánov

Ste obdivovateľkou škandinávskeho dizajnu. Práve Dáni sú milovníci fenoménu Hygge. Čo z ich prístupu sa vám najviac pozdáva?  

Pre Škandinávcov je kvalita interiéru záležitosťou „prežitia“. Majú drsnejšiu klímu a väčšinu roka menej denného svetla a slnečného žiarenia, preto im na príjemných interiéroch výnimočne záleží. V zachovanej ľudovej architektúre vidno, že už v minulosti venovali bytovej kultúre mimoriadnu pozornosť. Majú prirodzený sklon maximalizovať denné svetlo a zútulňovať svoje obydlia. Páči sa mi ich komplexný a ohľaduplný prístup človeka k prírode. Ich jednoduchosť, dôraz na lokálne prírodné materiály, čisté detaily, živé, pestré vzory na textile a na kvalitu.

Aké „hygge“ zlepšováky by sme sa mohli od Dánov naučiť?

Menej sa orientovať na cenu a viac na trvanlivosť, ekológiu a kvalitu. Používať zemité a pastelové odtiene na stenách a bytovom textile. Kombinovať ich s autentickými prírodnými materiálmi, najmä drevom. Dopriať si doma rôzne formy sedenia a odpočinkových polôh. Vytvoriť v priestoroch zákutia, ktoré nás budú pri pobyte v nich doslova objímať.

Hrejivé deky simulujúce objatie

Špeciálne v čase epidémie a home officov je dôležité venovať sa malým každodenným radostiam. Vytvorte si večerný či víkendový hygge rodinný rituál. Schúľte sa do deky, nalejte si šálku vareného vína alebo čaju z byliniek a vyhláste doma kino večer alebo pravidelné večerné čítanie. Pocit tepla, jemnej mäkkosti a objatia navodia aj hygge deky Warm Hug. Súprava je navrhnutá tak, aby evokovala hrejivé objatie, navodila pocit harmónie, tepla, radosti a uznania. Deky v rôznych farebných odtieňoch môžete pravidelne prať a využiť aj ako dekoráciu na sedačku.

Hygge je čaro vytvárania príjemných rituálov a momentov. Vymyslite si aj ten váš, ktorý prospeje vašej duši, vášmu partnerovi aj celej rodine.
Hygge je čaro vytvárania príjemných rituálov a momentov. Vymyslite si aj ten váš, ktorý prospeje vašej duši, vášmu partnerovi aj celej rodine. Foto: dormeo.sk

Ktoré krajiny vás ešte inšpirujú zdraviu prospešným dizajnom?

Okrem Škandinávie aj Rakúsko a Japonsko. Rada sa tam vraciam „nadýchať“ sa dobrého dizajnu. V Rakúsku je mojou srdcovkou najzápadnejšia časť, Vorarlberg. Nájdete tu úžasné realizácie drevostavieb z lokálneho dreva s dokonalými, perfektne premyslenými interiérmi. V obyčajných dedinách nájdete skvosty, diela lokálnych architektov, so silným ekologickým a sociálnym kontextom. Prospievajú regionálnemu rozvoju, vrátane uvedomelého turizmu.

Čo najviac obdivujete na Japonsku?

Absolútne vyvážený, harmonický, prevažne horizontálny zen dizajn. Pôsobí blahodarne na náš nervový systém. Nájdeme ho skôr v pôvodných stavbách zo šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Hoci aj ten už pomaly ustupuje výškovým stavbám a krikľavému západnému dizajnu. Japonci majú úctu k tradícii, remeselníkom a k ich umeniu. Predmety úžitkovej spotreby dokonale opracovávajú sofistikovanými nástrojmi a obrovskú dávku trpezlivosti a perfekcionizmu, k čomu sú vedení od detstva.

V Japonsku obdivuje Veronika Kotrádyová vyvážený, harmonický zen dizajn, ktorý pôsobí blahodarne na nervový systém človeka.
V Japonsku obdivuje Veronika Kotrádyová vyvážený, harmonický zen dizajn, ktorý pôsobí blahodarne na nervový systém človeka. Foto: Unsplash / P. Galimberti, M. Deckers

Materiály, ktoré prospievajú zdraviu

Čomu venovať doma špeciálnu pozornosť, aby sme si zdravým bývaním posilnili imunitu a celkovú pohodu?

Kupovať si v prvom rade veci, ktoré sa dajú zvliekať, prať a ľahko vymieňať. Pozor tiež na zapratané kúty, kam sa nevieme dostať. Sú to semeništia, kde sa držia nečistoty a prach.

Inovatívne zdravé matrace

Kvalita a čistota použitých materiálov ovplyvňuje kvalitu spánku a tým aj na silu nášho imunitného systému. Matrace by sme podľa odborníkov mali každých osem až desať rokov vymeniť. Ak sa u vás práve láme „medzičas“, pri výbere nového vám pomôžu aj zdravotné ukazovatele matracu. Na začiatku roka 2021 predstavili výrobcovia inovatívnu novinku.  

Nový matrac Lux od Dormeo s hrúbkou 30 centimetrov zabezpečuje čisté a priedušné prostredie na spánok. Kombinácia opornej peny Ecocell®, AER pamäťovej peny a  technológie CleanEffect® Essential poskytuje ochranu proti mikróbom, baktériám a prachovým roztočom. Navyše, vďaka štrnásťcentimetrovej  vrstve taštičkových pružín rozdelených do piatich zón pohodlia sa budete budiť odpočinutý a spokojný.

Poriadok bez rušivých elementov, zemité farby, čistota prostredia a kvalitné matrace sú jedným z hlavných predpokladov dobrého a zdravého spánku.
Poriadok bez rušivých elementov, zemité farby, čistota prostredia a kvalitné matrace sú jedným z hlavných predpokladov dobrého a zdravého spánku. Foto: Pexels / M. Vakhtbovych

Prírodné materiály majú vraj v interiéroch doslova „liečivé“ účinky. Čo spraví nábytok z dreva, doplnky z korku či prírodného textilu?

Človek prirodzene inklinuje k prírodným materiálom a prírodu navodzujúcim riešeniam. V interiéroch, v ktorých dominuje drevo, hlina, korok, ovčia vlna dokáže náš nervový systém a celé telo ľahšie odbúrať stres a lepšie sa uvoľniť. Pomáhajú vytvoriť domácku atmosféru dokonca aj vo verejných priestoroch. Prostredie vytvorené z prírodných materiálov s minimom povrchovej úpravy vyvoláva pozitívne emócie a pôsobí upokojujúco a regeneratívne na celý nervový systém človeka. Tým dokáže napríklad zefektívniť liečbu a skrátiť pobyt v nemocničnom zariadení alebo v inom exponovanom prostredí.

Miestnosť na odsávanie materského mlieka na Klinike neonatológie LF UPJŠ a DFN v Košiciach. Doc. Kotrádyová v spolupráci s prednostom MUDr. Petrom Krchom a OZ Novorodenec zrevitalizovala a zariadila priestor prírodnými materiálmi.
Miestnosť na odsávanie materského mlieka na Klinike neonatológie LF UPJŠ a DFN v Košiciach. Doc. Kotrádyová v spolupráci s prednostom MUDr. P. Krchom a OZ Novorodenec zrevitalizovala a zariadila priestor prírodnými materiálmi. Foto: Archív V. Kotrádyovej

Osobne nedáte dopustiť na drevo. Aj kvôli jeho pozitívnym účinkom na zdravie a psychiku človeka...

Japonci už v osemdesiatych rokoch minulého storočia zistili, že drevo vyvoláva v ľuďoch pozitívne emócie. Najväčší benefit získame z nábytku či doplnkov zo surového dreva (bez akejkoľvek povrchovej úpravy lakom, voskom či olejom), ktoré má úplne otvorené póry. Pôsobí antibakteriálne a antimikróbne, reguluje a udržiava správnu vlhkosť kvalitu ovzdušia. V takomto interiéri zotrvávajú prospešné záporné ióny dlhšie, môžeme hovoriť o priaznivej iontovej mikroklímou. Veľmi jednoducho povedané, drevo bez povrchovej úpravy čistí vzduch.

Experimentálna čakáreň zariadená neopracovaným drevom na Národnom onkologickom ústave v Bratislave.
Experimentálna čakáreň zariadená neopracovaným drevom na Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Foto: Archív V. Kotrádyovej

Záleží na tom, aké percento nábytku tvorí prírodný materiál? Rátajú sa aj malé dizajnové drevené doplnky?

Najväčší zmysel má použitie na veľkých plochách, ktoré nie sú namáhané, opotrebovávané, môžu dýchať a zlepšovať mikroklímu priestoru. Ideálne sú stropy či obklady stien. Ak to z rôznych dôvodov nie je možné, účinné môžu byť aj menšie objekty z dreva a ostatných prírodných materiálov, či dekoratívne a dizajnové doplnky.  

Čím väčšiu plochu zaberá doma prírodný materiál, tým viac pozitívnych účinkov z neho vaše teloi pocíti. Pokiaľ nemáte priestor na redizajn, ráta sa aj drobný úžitkový či dizajnový doplnok.
Čím väčšiu plochu zaberá doma prírodný materiál, tým viac pozitívnych účinkov z neho vaše telo pocíti. Pokiaľ nemáte priestor na redizajn, ráta sa aj drobný úžitkový či dizajnový doplnok. Foto: kusokdreva.sk

ČO NEPATRÍ DO SPÁLNE

Pričom sa odborníkovi na zdravé interiéry zježia vlasy na hlave?

Krikľavé farby na veľkých plochách v miestnostiach, kde si máme oddýchnuť. Tiež veľa lacných napodobením materiálov a lesklých tvrdých plôch. Krikľavé farby prehnane stimulujú náš nervový systém, lesklé a tvrdé plochy v nás vyvolávajú obozretnosť, navodzujú odmietavú atmosféru a odrádzajú od dotyku.

Príliš veľa lesklých tvrdých povrchov navodzuje atmosféru neprijatia, krikľavé farby dajú zase zabrať nervovému systému.
Príliš veľa lesklých tvrdých povrchov navodzuje atmosféru neprijatia, krikľavé farby dajú zase zabrať nervovému systému. Foto: Pexels / M. Vakhtbovych

Čo za žiadnych okolností nepatrí do spálne?

Televízor, krvavočervená farba a studené biele svetlo. Krikľavá červená farba nás príliš aktivizuje. Podporuje hormonálnu činnosť a dvíha tlak. To je síce prospešné pre intímny život, o to menej pre spánok. Pri televízore sa dobre zaspáva, jeho žiarenie a zvuk však znižujú kvalitu prvej časti spánkového cyklu. Vylučuje studené svetlo a elektrosmog. Vhodnejšie je si pred spaním čítať knihu pri teplejšom žltom svetle. Ľahšie sa nám navodí uvoľňovanie melatonínu a tým celková pohoda pre spánok.

Ochranca detského spánku

Existuje zázračná technika, ktorá pomôže deti dostať do postele a zabezpečiť im pokojný a neprerušovaný spánok? Áno, je však súborom rôznych malých detailov. Ideálne je pred spaním stlmiť kúrenie, izbičku poriadne „zatemniť“ a vyvetrať. Minimálne hodinu pred spaním nepoužívať smartóny a tablety. Upokojujúce účinky má aj spoločný rituál, napríklad v podobe jemnej masáže alebo čítania rozprávok či obľúbená hračka, ktorá „chodí spinkať“ spolu s dieťaťom.

K náladovým sovám Hoo-Hoo si dokážu deti vytvoriť vzťah. Jemná hrejivá deka, vankúš a hračka zároveň ponúka ďalší dôležitý benefit. Sovičku môžete vybrať dieťatku doslova na mieru, takú, ktorá najlepšie zodpovedá jeho povahe, charakteru, nálade. V podobe vankúša môže so svojou sovou večer zaspávať a zdriemnuť si s ňou aj počas dňa.

Detský rituál prípravy na spánok. Funguje zatemnenie a dôsledné vyvetranie miestnosti, rozprávka a mäkká, jemná hračka, s ktorou môže vaše dieťa zaspávať. Foto: dormeo.sk

Článok bol pripravený v spolupráci s dormeo.sk. 

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…