Dobré noviny
Historický moment. Kamala Harrisová sa stala prvou ženou - viceprezidentkou USA
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Historický moment. Kamala Harrisová sa stala prvou ženou - viceprezidentkou USA

Viceprezidentka Kamala Harrisová.
Viceprezidentka Kamala Harrisová. — Foto: Instagram/Kamala Harris

Harrisová sa stala vôbec prvou ženou - viceprezidentkou Spojených štátov i prvou Afroameričankou a Američankou ázijského pôvodu na tomto poste.

WASHINGTON 20. januára - Joe Biden v stredu pred západným krídlom washingtonského Kapitolu zložil slávnostnú prísahu a stal sa tak 46. prezidentom Spojených štátov amerických. Slávnostnú prísahu krátko predtým zložila aj nová viceprezidentka USA Kamala Harrisová, čím sa postarala o historický moment v dejinách USA. Stala sa tak vôbec prvou ženou - viceprezidentkou Spojených štátov i prvou Afroameričankou a Američankou ázijského pôvodu na tomto poste.

Zvolená americká viceprezidentka Kamala Harrisová (vľavo) skladá prísahu vedľa svojho manžela Douga Emhoffa počas inaugurácie 46. prezidenta USA Joea Bidena a 49. viceprezidentky Kamaly Harrisovej v americkom Kapitole vo Washingtone.
Zvolená americká viceprezidentka Kamala Harrisová (vľavo) skladá prísahu vedľa svojho manžela Douga Emhoffa počas inaugurácie 46. prezidenta USA Joea Bidena a 49. viceprezidentky Kamaly Harrisovej v americkom Kapitole vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Kamala Devi Harrisová sa narodila 20. októbra 1964 v Oaklande v Kalifornii. Jej matka Shyamala Gopalanová pricestovala do USA ako 19-ročná z Indie, stala sa biologičkou. Otec Donald Harris je ekonómom, emeritným profesorom Stanfordovej univerzity a pochádza z Jamajky.

Kamala Harrisová často s rodičmi navštevovala krajiny, z ktorých pochádzali, vyrastala v multietnickom prostredí. Rodičia sa rozviedli, keď mala sedem rokov. Ostala v starostlivosti matky, s ktorou sa neskôr ako 12-ročná presťahovala do Montrealu v kanadskej provincii Québec. Neskôr úspešne vyštudovala politológiu a ekonómiu na Howardovej univerzite vo Washingotone, D.C. Získala tiež doktorát z práv na Kalifornskej univerzite.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kamala Harris (@kamalaharris)

Prvá žena vo funkcii generálnej prokurátorky v Kalifornii

Začala pôsobiť na úradoch prokuratúry v okresoch Alameda a San Francisco, neskôr na radnici v San Franciscu. V roku 2003 ju zvolili za okresnú prokurátorku v San Franciscu. Do jej agendy patrila násilná trestná činnosť – vraždy, vlámania či sexuálne útoky. Presadzovala druhú šancu pre páchateľov, ktorí boli usvedčení z užívania drog, zasadila sa tiež o potlačenie detskej prostitúcie.

Vo voľbách v roku 2010 ju zvolili za generálnu prokurátorku Kalifornie za Demokratickú stranu. Žiadna žena pred ňou takúto funkciu v najľudnatejšom štáte USA nedosiahla. Svoju pozíciu obhájila opäť aj v roku 2014. Bojovala za lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti, presadzovala právo osôb rovnakého pohlavia na sobáš a vyslovovala sa proti trestu smrti.

Medzi jej priateľov patril aj zosnulý syn prezidenta Bidena Beau

V tomto období sa zoznámila s demokratom Joeom Bidenom. Medzi jej priateľov patril aj Beau Biden, syn prezidentského kandidáta, ktorý v roku 2015 ako 46-ročný podľahol nádorovému ochoreniu. V roku 2016 bola Kamala Harrisová zvolená za senátorku zastupujúcu štát Kalifornia.

Na celoštátnom zjazde 19. augusta 2020 nominovala Demokratická strana vtedy 77-ročného Joea Bidena, bývalého senátora za štát Delaware a dvojnásobného viceprezidenta USA počas osemročného mandátu Baracka Obamu, za svojho oficiálneho prezidentského kandidáta. Ďalší deň oficiálne nominovala na viceprezidentský post Kamalu Harrisovú.

Kamala Harrisová bola prvou ženou, ktorá zastávala funkciu generálnej prokurátorky v americkom štáte Kalifornia.
Kamala Harrisová bola prvou ženou, ktorá zastávala funkciu generálnej prokurátorky v americkom štáte Kalifornia. Foto: TASR/AP

Harrisová je v poradí treťou ženou, ktorá sa o post viceprezidentky USA uchádzala vo farbách jednej z dvoch veľkých politických strán. Prvou bola v roku 1984 Geraldine Ferrarová – demokrat Walter Mondale však neuspel a prezidentské kreslo získal druhý raz po sebe republikán Ronald Reagan. Sarah Palinová bola republikánskou viceprezidentskou kandidátkou v roku 2008, keď sa o najvyšší post uchádzal senátor John McCain. Toho však porazil Barack Obama. Kamala Harrisová ako prvá žena v histórii uspela.

Nie som poslednou ženou v tomto úrade

Aj keď som možno prvou ženou v tomto úrade, nebudem poslednou. Pretože každé dievčatko, ktoré sa dnes večer na nás díva, vidí, že toto je krajina možností,“ uviedla Harrisová počas svojho povolebného prejavu v noci zo 7. na 8. novembra 2020.

Zbor voliteľov v Spojených štátoch potvrdil 14. decembra víťazstvo Joea Bidena a Kamaly Harrisovej. Americký Kongres oficiálne potvrdil výsledky prezidentských volieb na spoločnom zasadnutí oboch komôr 7. januára 2021.

Kamala Harrisová sa v roku 2014 vydala za právnika Douglasa Emhoffa, ktorý má z prvého manželstva syna Colea a dcéru Ellu, žijú v Los Angeles.

Už ste čítali?