Dobré noviny
Politológ: Zmena prezidenta USA je dobrá pre Slovensko. Trump a jeho konšpirácie by mali byť varovaním pre svet
Marián Balázs
Marián Balázs

Politológ: Zmena prezidenta USA je dobrá pre Slovensko. Trump a jeho konšpirácie by mali byť varovaním pre svet

O súčasnej situácii v Spojených štátoch prišiel porozprávať politológ a profesor Jozef Bátora.

BRATISLAVA 20. januára - Prezidentské voľby v USA priniesli významnú zmenu. Čo všetko môže znamenať z hľadiska štýlu politiky, kvality demokracie, alebo aj vzťahu k Európe a Slovensku? Na tieto otázky prišiel do relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom zodpovedať politológ a profesor Jozef Bátora.

Prezidentské voľby, ktoré sa v Spojených štátoch uskutočnili v novembri, priniesli poriadnu drámu. Z nej napokon vyšiel víťazne kandidát demokratov Joe Biden, ktorý porazil dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa. Ten však prehru odmietal prijať, pričom následok jeho vyjadrení, bol napokon bezprecedentný incident v Kapitole, sídle Kongresu, do ktorého 6. januára prenikli jeho priaznivci.

V rozhovore s Jozefom Bátorom sa dozviete:

  • čo očakáva od nového prezidenta USA,
  • ako sa dotkne táto zmena Slovenska,
  • či sa podarí Bidenovi pokus o zmierenie spoločnosti,
  • prečo sa najviac teší na priateľskú tvár Ameriky.

Bátora verí, že Spojené štáty sa vrátia k svojej tradičnej úlohe, ktorou je garant liberálnej demokracie vo svete. „Akosi sa v posledných rokoch spreneverovali tejto úlohe a tým hodnotám liberálnej demokracie, ktoré prezident Trump svojimi spôsobmi systematicky podkopával. Je vysoko pravdepodobné, že prezident Biden bude vracať Ameriku do tej tradičnej úlohy, ktorú má vo svete," vysvetlil pre Dobré noviny.

Spoľahnutie sa na USA

Prezidentské obdobie Donalda Trumpa bolo charakterizované rôznymi formami rozdeľovania nielen americkej spoločnosti, tvrdí Bátora. Spôsoby Trumpa hodnotí ako kontroverzné – priniesol vraj rôzne zvláštne praktiky, ako sú napríklad alternatívne fakty, čo podporovalo tendencie k hoaxom.

Podľa odborníka je pravdepodobné, že Biden sa vráti k tradičnej politike amerických prezidentov: „Čiže zodpovednosť voči svojej demokratickej úlohe ako prezidenta demokratickej krajiny, ktorý sa spolieha na základné fakty, povedzme na vedecky výskum, a dodržiava základné demokratické pravidlá. To je to, čo predpokladám bude hlavnou zmenou – opäť sa bude dať na Ameriku a na jej prezidenta spoľahnúť vo vyjadreniach.

Dôvody Trumpovej prehry

Prečo Trump nakoniec prehral? Bátora pripomína, že Spojené štáty sú postavené na idei o tom, že ľudia z rôznych kultúr, rôznych národov a s rôznymi históriami dokážu žiť v jednej komunite, v ktorej žijú v nových podmienkach vo vzájomnej tolerancii.

Jozef Bátora.
Jozef Bátora. Foto: TASR/Martin Baumann

„To je práve to, čo sa tomuto prezidentovi podarilo úspešne podkopávať a v podstate zničil veľkú mieru tejto súdržnosti, ktorá je momentálne veľmi krehká. Mnohí toho už mali po krk bez ohľadu na to, či boli republikáni alebo demokrati. To je to, čo v konečnom dôsledku pravdepodobne rozhodlo,“ upozorňuje odborník.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?