Dobré noviny
Štát im takmer nepomáha. Hladujúcim bez práce zadarmo varia manželia vo svojom oficiálne zavretom bistre
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Štát im takmer nepomáha. Hladujúcim bez práce zadarmo varia manželia vo svojom oficiálne zavretom bistre

Kis Kulacs Bisztró&Bár pomáha ľuďom.
Kis Kulacs Bisztró&Bár pomáha ľuďom. — Foto: Facebook/Kis Kulacs Bisztró&Bár

Pred reštauráciou sa často tvoria až niekoľko sto metrov dlhé rady. Pandémia nezasiahla len jej majiteľov, ale aj bežných ľudí, ktorým v ťažkých časoch pomáhajú.

BUDAPEŠŤ 20. januára - Norberta a jeho ženu Vivien pohľad na hladujúce rodiny, ktoré kvôli pandémii prišli o prijem, pripravoval o spánok. Preto sa manželia Bangovi rozhodli premeniť svoje budapeštianske bistro Kis Kulacs na útočisko vzájomnej pomoci.

Bangovcov prinútila pandémia zavrieť podnik, napriek tomu, aspoň raz do týždňa otvárajú jeho „brány“ a rozpália sporáky, aby pripravili jedlo a rozdávali základné potraviny zadarmo, píše agentúra AFP.

O jedlo zadarmo je veľký záujem

A to aj napriek tomu, že aj keď ekonomika v Maďarsku upadla do recesie, štát poskytol podnikateľom minimálnu podporu. Našich južných susedov zasiahla nezamestnanosť a mnohí tvrdia, že nemajú inú možnosť, ako sa obrátiť na bistro. Preto sa pred bistrom tvoria dlhé rady, ktoré sa zvyknú predlžiť až na stovky metrov.

„Sme jedinou reštauráciou v centre Budapešti, ktorá poskytuje jedlo zdarma,“ povedala 35-ročná Vivien, zatiaľ čo nakladala kuracie ragú do misiek s cestovinami, pripravenými na zabalenie.

Chcú pomáhať za každú cenu

„Zriekli sme sa Vianoc a dovolenky u príbuzných. Nemohli sme spať, pretože sme vedeli, že ľudia nemajú čo jesť,“ ozrejmila.

Manželia kúpili podnik pred dvoma rokmi. Predtým, ako udrel vo svete koronavírus, organizovali v ňom malé koncerty. Dnes namiesto lovu zákazníkov a turistov, pomáhajú. „Videli sme prichádzať veľmi veľké množstvo rodín s deťmi, a tak sme si sľúbili, že im budeme naďalej pomáhať. Za každú cenu,“ zveril sa 48-ročný Norbert.

Slabá podpora štátu

V dave je veľa ľudí, ktorí hovoria, že vinou pandémie prišli o prácu, ako napríklad Cecília Jakab, 37-ročná slobodná matka troch detí, ktorá upratovala kancelárie, kým ju aj s 49 ďalšími kolegami a kolegyňami prepustili. „Už nedokážeme platiť účty, ale vďaka Norbimu a Vivi sa aspoň moje deti môžu dosýta najesť, povedala vďačná matka.

Podľa oficiálnych štatistík počet nezamestnaných vzrástol len mierne. Miera nezamestnanosti sa v novembri pohybovala okolo 4,5 percenta. Vláda však poskytuje minimálnu podporu. Táto suma, obmedzená na 130 percent minimálnej mzdy, sa pohybuje v prepočte okolo 500 eur mesačne. Ale po troch mesiacoch vyplácanie podpory končí, čo je podľa európskych štandardov extrémne krátke obdobie. 

„Nič už nedostávame, preto tu končí toľko ľudí,“ potvrdzuje 47-ročný kuchár András Mezo, ktorý trpezlivo čaká pred reštauráciou. Od marca je bez práce.

Pomoc od jednotlivcov

„Premiér Viktor Orbán vychvaľuje to, čo nazýva spoločnosťou založenou na práci, a stavia sa proti sociálnemu štátu vo všetkých podobách. Je presvedčený, že nikto by nemal dostávať príjem, ktorý nie je výsledkom práce, aj keď zamestnanci platia príspevky na sociálne poistenie,“ vysvetľuje pre Aktuálně.cz ekonóm Zoltán Pogátsa.

„Nakoniec vláda vynaložila relatívne skromnú sumu na záchranu pracovných miest. Mohla ich zachrániť oveľa viac, keby zaviedla program podobný tomu, ktorý funguje v susednom Rakúsku,“ zdôraznil. 

„Pomáha nám len súkromný sektor, alebo jednotlivci,“  posťažoval sa Norbert Bango. Od orgánov bez ohľadu či štátnych alebo miestnych, nedostal žiadnu pomoc. Napriek tomu vo svojom podniku v posledných mesiacoch rozdal desiatky tisíc jedál.

Nepriznaná núdza

Miestna radnica, ktorú po minuloročných voľbách ovládla opozícia, sa sťažuje, že im štát odobral príjmy z daní, ktoré im dovoľovali podporovať sociálne programy, ako je potravinová pomoc v núdzi.

Ani vláda, ani úrady vo štvrti, kde sa nachádza reštaurácia Bangových, neodpovedali AFP na zaslané otázky. „Úrady nechcú priznať núdzu, ktorá na mieste panuje,“ roztrpčene okomentoval situáciu 44-ročný dobrovoľník Zoltán Swanda pomáhajúci v bistre Kis Kulacs.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Zdroj: Aktualně.cz

Už ste čítali?