Kedy to konečne pochopíme? Veľryby nie sú vzácne pre mäso, ale živé. Pomáhajú zlepšovať klímu!
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Kedy to konečne pochopíme? Veľryby nie sú vzácne pre mäso, ale živé. Pomáhajú zlepšovať klímu!

Najväčšie tvory na svete odhaľujú vzácne tajomstvá, ktoré si my ľudia nedokážeme vážiť dostatočne. Možno nás tento fakt presvedčí.

Veľryby uviaznuté na pobreží Nového Zélandu. — Foto: TASR/AP

MAINE 20. januára - Niektoré druhy veľrýb boli na pokraji vyhynutia. Komerčný rybolov majestátnych tvorov ich postupne vyhubil, zachránili ich na poslednú chvíľu zákazy lovu. Aj tie niektoré krajiny stále porušujú. Predpokladá sa, že ľudia vyhubili 66 – 90% populácie obrovských rýb. Pravdou však je, že sushi ekosystém na svete nezachráni. Veľryby ale možno áno.

Veľryby ochladzujú zem

Najväčšie cicavce na svete totiž pomáhajú z hlbín oceánov zlepšovať klímu. Zjednodušene – ochladzujú našu Zem. Ako je to možné? „Ľudia na pevnine priamo ovplyvňujú klímu – zväčša tým zlým spôsobom. Ťažba uhlia, výrub lesov, zásahy do prírody. To všetko priamo ovplyvňuje uhlík uložený v suchozemských systémoch,“ tvrdí vedecký článok. „Vyzerá to tak, že v otvorenom oceáne uhlíkový cyklus neovplyvňujú ľudské zásahy,“ dodáva štúdia. Rezervoárom oxidu uhličitého v oceánoch sú živočíchy.

A keďže veľryby patria medzi najväčšie tvory v slaných vodách, obsahujú aj najviac oxidu uhličitého. Keď prirodzene uhynú, ich obrovské telá klesnú na dno. A všetok uhlík, ktorý sa v nich ukladá, sa postupne presunie do povrchových vôd či ďalej do morí, kde zostáva roky. V štúdii uverejnenej v roku 2010 sa píše, že predtým, ako začal lov veľrýb, na dno oceánov sa ukladalo až 1,9 milióna ton uhlíka ročne.

Foto: TASR/AP

To je ekvivalent príkladu, že by sme z ciest stiahli až 410 tisíc automobilov ročne, ktoré by prestali znečisťovať ovzdušie. Keď sa však začalo s lovom veľrýb, obrovské tvory zabili a spracovali, množstvo oxidu uhličitého sa uvoľnilo do atmosféry.

Andrew Pershing, morský vedec na univerzite v Maine odhaduje, že v priebehu 20. storočia lov veľrýb vypustil do ovzdušia až 70 ton oxidu uhličitého. To však nie je všetko.

Dôležité výkaly

Veľmi významné su exkrementy, ktoré tieto veľké cicavce vylučujú. Ich výkaly bohaté na železo vytvárajú ideálne prostredie pre rast fytoplanktónu. Ten je síce mikroskopický, ale má obrovský vplyv na atmosféru planéty a zachytáva odhadom 40% všetkého vyprodukovaného oxidu uhličitého, čo je štvornásobok toho, čo zvládnu amazonské pralesy. „Lov veľrýb je veľká tragédia. Ich samotná násilná smrť je znečistením pre planétu, a ich samotný život nesmierne prospešný na to, aby sa Zem ochladzovala. Teraz je chrániť ich a nechať sa čo najviac rozmnožiť dôležitejšie ako kedykoľvek pred tým," hovorí vedec.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…