Dobré noviny
Výskumníci sú v úžase: 5000-ročná krištáľová dýka, ktorú našli v Španielsku, nemá obdoby
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Výskumníci sú v úžase: 5000-ročná krištáľová dýka, ktorú našli v Španielsku, nemá obdoby

Úchvatná krištáľová dýka.
Úchvatná krištáľová dýka. — Foto: Miguel Angel Blanco de la Rubia

Mysticky pôsobiaca dýka mohla mať v prehistorickej iberskej spoločnosti symbolickú úlohu. 

SEVILLA 20. januára - V hrobke neďaleko španielskej Sevilly našli výskumníci pozostatky niekoľkých ľudí pochovaných podľa rituálu, rovnako ako oslňujúci artefakt: nádhernú dýku vyrobenú z krištáľu. Komplikovane vytesaná dýka bola podľa vedcov zhotovená najmenej pred 3000 rokmi pred Kristom, čo z nej robí technicky najsofistikovanejší a esteticky najpôsobivejší krištáľový predmet z obdobia pravekej Ibérie, ktorý bol doposiaľ nájdený. Píše portál ZME Science.

Vzácnosť

Pravekí ľudia si zväčša svoje nástroje vyrábali z rohovca a kremeňa. Nástroje vyrobené z krištáľu boli v praveku oveľa neobvyklejšie, ľudia však napriek tomu vyvinuli techniku ​​výroby, ktorá sa objavila počas neskorého praveku v určitých európskych regiónoch, napríklad aj na juhozápade Pyrenejského polostrova.

Keďže nástroje boli zložitejšie na výrobu a boli zhotovované z menej dostupného materiálu, predpokladá sa, že boli pre ľudí vzácnejšie. Aj dnes stojíme pred krištáľovou dýkou v úžase, ako sa na ňu pozerali vtedajší ľudia?

Nájdená dýka.
Nájdená dýka. Foto: Miguel Angel Blanco de la Rubia

Významné nálezisko

Táto znamenitá dýka, ktorá má takmer 22 centimetrov, bola nájdená v jednej z ôsmich megalitických hrobiek vo Valencina de la Concepción, miesta neďaleko španielskej Sevilly, ktoré je považované za jedno z najvýznamnejších pre štúdium doby medenej v Ibérii. 

Vedci odkryli pozostatky najmenej 25 osôb, spolu s množstvom luxusných predmetov vrátane rubášov, jantárových korálikov, ako aj krištáľových čepelí šípov. Našli aj fragmenty zlatých čepelí, predmety zo slonoviny, a samozrejme, oslnivú krištáľovú dýku.

Pre elitných jedincov

Krištáľová dýka s slonovinovou rukoväťou a puzdrom a krištáľové čepele šípov bola umiestnená v zadnej časti hlavnej komory. Žiadne iné predmety tam neboli uložené, čo je podľa vedcov podozrivé. V ostatných hroboch sa nachádzali predmety nižšej kvality a z menej vzácnych materiálov.

V blízkosti náleziska nie sú k dispozícii nijaké zdroje kremeňa, čo naznačuje, že materiály pochádzali zďaleka. Vedci tvrdia, že je to dôvod, prečo mohli byť tieto krištáľové dýky a hroty šípov vyhradené pre niekoľko elitných jedincov, ktorí si ich mohli dovoliť.

Rukoväť dýka bola vyrobená zo slonoviny.
Rukoväť dýka bola vyrobená zo slonoviny. Foto: Miguel Angel Blanco de la Rubia

Aký mali vzácne predmety význam?

„Na jednej strane to malo spoločenský význam kvôli exotickosti materiálu a skutočnosti, že jeho transformácia si vyžadovala veľmi špecifické schopnosti a pravdepodobne určitý stupeň technickej špecializácie. Pravdepodobne predstavujú pohrebné predmety prístupné iba elite tohto časového obdobia. Spojenie čepele dýky s rukoväťou vyrobenou zo slonoviny, tiež inej ako miestnej suroviny, ktorá musela mať veľkú hodnotu, naznačuje vysoké postavenie ľudí, ktorí takéto predmety používali.“ uviedli vedci z univerzity v Granade a univerzity v Seville v štúdii publikovanej v Quaternary International.

„Na druhej strane musel mať horský krištáľ symbolický význam ako surovina so špeciálnymi významami a konotáciami. Literatúra poskytuje príklady spoločností, v ktorých kamenný krištáľ a kremeň symbolizujú vitalitu, magické sily a spojenie s predkami,“ dodali. 

Už ste čítali?