Dobré noviny
Sú pannami z prísahy. Spoznajte svet tajomných albánskych burnesh, ktoré žijú život mužov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Sú pannami z prísahy. Spoznajte svet tajomných albánskych burnesh, ktoré žijú život mužov

Panny z prísahy. Vpravo Diana, ktorá sa rozhodla stať pannou z prísahy, keď mala len 17 rokov.
Panny z prísahy. Vpravo Diana, ktorá sa rozhodla stať pannou z prísahy, keď mala len 17 rokov. — Foto: Youtube/ National Geogrpahic, RT Documentary

Panna z prísahy? Nie, nemusí ísť len o mníšku, ale napríklad aj burneshu.

ALBÁNSKO 19. januára - Starodávna balkánska tradícia, ktorá zaväzuje mladé dievčatá, ktoré sa rozhodli nevydať sa, prežiť život ako muž, pričom sa zaviazať k celibátu, postupne vymiera.

Tradícia siaha do 15. storočia a bola rozšírená najmä v severnom Albánsku, Čiernej Hore a v Kosove. Dnes posledných pár desiatok panien z prísahy alebo albánsky burenesh žije v Albánsku. 

Albánsko.
Albánsko. Foto: Pixabay/amvenechristian

Silný patriarchát

Ako táto tradícia vznikla? Ešte dnes sa v niektorých odľahlých oblastiach niektoré rodiny či celé kmene riadia kódexom Kanuni, ktorý ustanovil panovník Lekë Dukagjini ešte v 15. storočí. (S týmto zákonom je spätý aj mediálne diskutovaný zákon krvnej pomsty.) Kanuni dáva do popredia patriarchát. V kódexe je priamo napísane, že majetok rodu sa dedí po mužskej línii a muž je pánom domu a rodiny, ženy sú brané ako mužov majetok.

Muži majú podľa kódexu veľa výhod. Môžu na rozdiel od žien piť alkohol a fajčiť na verejnosti, prijímať návštevy a robiť dôležité rozhodnutia. Na druhú stranu je ich zodpovednosťou ťažká manuálna práca a rodinná česť. Na ženy ostávajú klasické domáce práce ako starostlivosť o deti, starosť o domáce zvieratá, no nemajú veľa práv a - nesmú voliť či vlastniť pôdu, ale napríklad ani fajčiť.

Sociálna rola

Čo ak v takejto spoločnosti nie je žiaden mužský potomok? Jedno z dievčat v rodine prevezme rolu mužskej hlavy rodiny ako bursnesha - panna z prísahy. Ženy sa burneshami mohli stať aj v prípade, keď si nechceli vziať muža, ktorého im dávno dopredu vybrali. Bol to jediný spôsob, ako sa vyhnúť manželstvu a nepoškvrniť česť rodiny, čo by mohlo viesť ku krvnej pomste.

Stať sa pannou z prísahy však prekvapivo mohlo byť v tradičnej albánskej spoločnosti aj slobodným rozhodnutím ženy. Napríklad, ak žena túžila získať mužskú slobodu s ňou spojené aj dedičské práva, právo nosiť zbraň či právo dohadovať svadby. Za cenu celibátu tak ženy získavali lepšie postavenie a možnosti.

Porušenie celibátu sa trestá smrťou

Aby boli ženy považované za muža, musia zložiť nevratný sľub. Pred 12 svedkami pri ňom prisahajú, že budú doživotne dodržiavať celibát. Porušenie takéhoto sľubu sa trestá smrťou.

Po prísahe začnú burneshe o sebe hovoriť v mužskom rode a začnú sa obliekať a strihať ako muži. Zároveň preberajú mužské povinnosti. Ich premena v muža býva veľmi verná, o ženskej minulosti týchto mužov často nič netušia ani ľudia z okolia.

Prebrala miesto po mŕtvom bratovi

Jedna zo žijúcich Bursneh, Diana, (meno bolo pozmenené) v dokumente RT Documentary vysvetlila, ako vyzerala jej cesta panny z prísahy. Mala len 17 rokov, keď zložila prísahu. 

„Narodil som sa v horách, po tom, čo môj brat umrel,“ vysvetľuje. Jej matka pochádzala z Kosova, jej otec bol dôstojníkom albánskej armády umiestneným v Tropojë, keď sa narodila. Dievčatko strávilo prvých deväť rokov svojho života v tomto malom meste na hranici s dnešným Kosovom. Už vtedy bola divoška.

Na príspevku nižšie Diana ukazuje svoju fotografiu, keď bola len dievča, ešte s dlhými vlasmi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Oddiseefilms (@oddiseefilms)

 „Môj otec so mnou vždy zaobchádzal ako s chlapcom. Do istej miery som nahradil svojho staršieho brata, ktorý zomrel pred mojím narodením,“ dodala. V škole sa skôr venovala chlapčenským športom a často sa zapájala do šarvátok. Jej ženskosť však pripomínali husté dlhé vlasy, v 17 rokoch sa ich ale navždy zbavila. V tom čase svojmu ocovi povedala, že sa chce stať burneshou.

V príspevku nižšie bursneha Diana spieva typickú ľudovú albánsku pieseň.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Oddiseefilms (@oddiseefilms)

Ťažký život ženy

Paška Sokoli, ďalšia albánska burnesha, nemala jednoduché detstvo. Jej otec zomrel ešte v čase, kedy s ňou bola jej mama tehotná. Keď mala rok, mama ju opustila. Žila s ujom a starou mamou. Keby sa vydala, musela by ich opustiť. Navyše, jej strýko vážne ochorel, rodina bola od nej závislá. „Ako žena som nemala možnosť, šoférovať auto a odviesť strýka do nemocnice,“ povedala. Keď mala 35 rokov, mala dosť svojho ťažkého života ženy, zložila sľub a stala sa burneshou.

Miznúca tradícia

Paška vie, že dnešná generácia už nebude veľmi pokračovať v jej šľapajách. „Dnes je život otvorenejší, spoločnosť viac civilizovaná, vzdelanosť je vyššia, existuje veľa možností, keď chcú mladé ženy prijať rozhodnutie, aké som spravila ja, odporučila by som im, aby si to dobre premysleli, lebo raz, keď sa rozhodnete, musíte pri tom ostať,“ dodala.

S rastúcim zrovnoprávnením rovnosti a vymiznutím nútených sobášov počet panien z prísahy výrazne poklesol. Zostávajú ich pravdepodobne už len desiatky. 

Zdroj: Reflex National Geographic

Už ste čítali?