Dobré noviny
FOTO: Ako vyzerá život vo Wu-chane rok po tom, ako ho zasiahol „neznámy zápal pľúc“?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

FOTO: Ako vyzerá život vo Wu-chane rok po tom, ako ho zasiahol „neznámy zápal pľúc“?

Vpravo: Tržnice vo Wu-chane pred koronou. Vľavo: Prázdne druhé poschodie tržnice, kde sa momentálne predávajú okuliare.
Vpravo: Tržnice vo Wu-chane pred koronou. Vľavo: Prázdne druhé poschodie tržnice, kde sa momentálne predávajú okuliare. — Foto: Reprofoto: Daily mail, Reuters

Pozrite si video a snímky z Wu-chanu rok po prepuknutí pandémie koronavírusu.

WU-CHAN 19. januára - Prvé ohnisko choroby identifikovanej ako „záhadný zápal pľúc“ sa objavilo vo Wu-chane, hlavnom meste čínskej provincie Chu-pej, v decembri roku 2019. V tom čase málokto tušil, že nový koronavírus sa rozšíri do celého sveta.

Ako jeden z prvých medzinárodných reportérov dorazil do Wu-chanu ešte počas prvého januárového týždňa Thomas Yau z The Post Shanghai, aby sa dozvedel niečo viac o novom víruse. O rok neskôr sa na miesto vrátil, aby videl, ako pandémia ovplyvnila 11-miliónové mesto, ktoré je označované za prvé ohnisko koronavírusu SARS-CoV-2.

Uzavretie tržnice a tvrdý lockdown

Na začiatku vypuknutia vtedy neznámej choroby najviac prípadov spájalo jedno miesto, ktorým bola tržnica s morskými plodmi a živými zvieratami. Prvého januára čínska vláda rozhodla o jej uzavretí. Keďže v roku 2002 epidémiu SARS-u pravdepodobne spôsobil zvierací vírus, ktorý sa stal patogenným pre človeka, s miestom sa spájali obavy.

Zo začiatku ľudia vo Wu-chane nemali veľké obavy. „Vôbec nám to nepripomína SARS,“ povedal pre The Post Shanghai miestny muž. Situácia sa však nezlepšovala. Už 23. januára preto prišiel takmer trojmesačný tvrdý lockdown, ktorý zafungoval.

Okolie tržnice v marci po tom, čo bola zatvorená.
Okolie tržnice v marci po tom, čo bola zatvorená. Foto: Wikimedia/China News Service

V apríli, po 76 dňoch, sa Wu-chan vymanil z lockdownu. S pomocou tisícok miestnych dobrovoľníkov, ktorí dodávali potraviny a vozili chorých ľudí do nemocníc, vďaka lekárom a sestrám, ktorí pracovali až do vyčerpania, a za asistencie pracovníkov, ktorí v priebehu niekoľkých dní postavili dočasné nemocnice na odľahčenie preplnených zariadení, Wu-chan pandémiu pokoril.

V uliciach opäť vládne ruch

Reportér Thomas Yau sa po roku vrátil na najfrekventovanejší bulvár s obchodmi v meste: „Cítim sa tu podobne, ako prvý týždeň, keď som dorazil do mesta, vládne tu pokoj.“

Reštaurácie pozdĺž hlavnej tepny v meste sú nabité ľuďmi, v noci sa ňou ozývajú hlasné rozhovory. „Nebojím sa, myslím si, že Wu-chan je dnes bezpečný,“ povedal vo videu miestny obyvateľ. Na meste ešte stále badať známky po lockdowne. Kde-tu stoja modré búdky, ktoré slúžili ako kontrolné stanice pre susedstvá.

Január vo Wu-chane. Život sa vracia do normálu. — Foto: TASR/AP
Január vo Wu-chane. Život sa vracia do normálu. — Foto: TASR/AP
Január vo Wu-chane. Život sa vracia do normálu. — Foto: TASR/AP
Január vo Wu-chane. Život sa vracia do normálu. — Foto: TASR/AP
Január vo Wu-chane. Život sa vracia do normálu. — Foto: TASR/AP
Január vo Wu-chane. Život sa vracia do normálu. — Foto: TASR/AP

Snaha obnoviť tržnicu

Tržnica je stále pomerne prázdna, hoci mesto sa ju snaží oživiť, uvádza agentúra Reuters. Stala sa symbolom prudkej politickej a vedeckej bitky okolo pôvodu vírusu. Peking naďalej zápasí s USA a ďalšími krajinami a obviňuje ich zo zaujatosti.

Nedávno, 14. januára, do mesta dorazil tím WHO, aby vyšetril, kde bolo skutočné ohnisko nákazy koronavírusu a či úrady postupovali dostatočne. Nezávislá komisia tento týždeň konštatovala, že je „jasné“, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Odborníci tvrdia, že trh stále zohráva pri vyšetrovaní dôležitú úlohu a preto je nepravdepodobné, že bude zničený, hoci veľká časť výskumu sa bude spoliehať na vzorky odobraté bezprostredne po vypuknutí pandémie.

Polovica januára - múry okolo trhu. — Foto: TASR/AP
Obyvatelia Wu-chanu s rúškami stojaci pred tržnicou, ktorá mala byť ohniskom pandémie koronavírusu. — Foto: TASR/AP
Obyvatelia Wu-chanu s rúškami stoja pred tržnicou, ktorá mala byť ohniskom pandémie koronavírusu. — Foto: TASR/AP

Tržnica už nie je ako predtým

Prístup na tržnicu je naďalej značne obmedzený. Ľudia, ktorí ju navštívili pred uzavretím a tvrdým lockdownom, si pamätajú rušnú budovu so stovkami stánkov rozdelených do sekcií s mäsom, morskými plodmi a zeleninou.

Na druhom poschodí nad prázdnym trhom v júni znovu otvorili obchody s okuliarmi a optometrickým vybavením. Miestna vláda nedávno nasadila k vysokým modrým barikádam obklopujúcim túto oblasť listové zelené rastliny. Na trh sa pomaly vracia život.

Ruch, jasné svetlá a hluk mesta však ukazujú, že mesto sa vrátilo do akéhosi normálu.

Už ste čítali?