Dobré noviny
Aká účinná je prvá z dvoch dávok vakcíny proti koronavírusu? Štúdia hovorí jasne, dávajte si pozor
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Aká účinná je prvá z dvoch dávok vakcíny proti koronavírusu? Štúdia hovorí jasne, dávajte si pozor

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Očkovacia látka účinná proti covidu je podávaná v dvoch etapách. Medzi nimi sú potrebné niekoľkotýždňové rozostupy. Ako sú počas nich chránení ľudia?

LONDÝN 18. januára - Očkovacia látka účinná proti covidu je podávaná v dvoch etapách, medzi ktorými sú potrebné niekoľkotýždňové rozostupy. Ako sú počas nich chránení ľudia? V Anglicku dokonca oddialili čas podania druhej vakcíny z 3 až 4 týždňov na 12.

Počas toho časového rozostupu môžu podľa portálu BBC ľudia nadobudnúť pocit, že sú dostatočne chránení pred vírusom a že je oveľa nižšia šanca sa nakaziť a tak ohroziť seba a okolie. Nie je to však tak. Čo sa teda deje z pohľadu imunity v čase od podania prvej časti vakcíny do tej druhej, finálnej? Do akej miery vakcíny po podaní prvej časti fungujú?

Ľudia podľahnú pocitu, že už sú za vodou

Prvá časť vakcíny, takzvaný „booster“, pripraví bunky na lepšie a tým pádom efektívnejšie prijatie druhej časti vakcíny, ktorá mobilizuje T-lymfocyty a chránia tak telo pred vírusom. Portál si položil otázku, čo sa deje počas dní a týždňov od podania prvej vakcíny a najmä do akej miery je efektívna.

Ľudia majú totiž už po prvej dávke tendenciu nedodržiavať pravidlá a podľahnú pocitu, že sa môžu bezstarostne stretnúť s rodinou či priateľmi - v spoločnosti si dávajú menej pozor. Je to veľmi nebezpečné.

Čo ukazujú štúdie?

Štúdia vykonaná firmou Pfizer-BioNTech uverejnená ešte v decembri minulého roka hovorí jasne. Presne 36 523 ľudí pri testoch účinnosti vakcíny dostalo buď Pfizer vakcínu, alebo placebo. Ukázalo sa, že po prvej dávke bola vakcína úspešná na 53%.

Aj to malo svoje neduhy – 53-percentná imunita zaúčinkovala až na dvanásty deň od podania prvej dávky. Ide o výrazne nižšiu účinnosť a ochranu ako druhá dávka vakcíny, respektíve obe dokopy. Tieto dáta zbierali výskumníci od prvého dňa po podaní vakcíny. Existuje však aj druhá štúdia, ktorá poukazuje na efektívnosť prvej dávky až vo výške 90%.

Rozdiel v zbere dát bol, že ľudí, ktorým podali prvú časť vakcíny, začali pozorovať až na 15. až 21. deň od podania látky. Práve v tom čase, ako uvádza už prvá štúdia, začína látka naplno účinkovať. Z toho vyplýva, že čím viac času ubehne od podania, tým sú očkovaní ľudia imúnnejší proti nákaze. Prvé dni po očkovaní, ba dokonca prvé dva týždne, by mali všetci očkovaní dodržiavať striktné opatrenia presne tak, ako by očkovaní vôbec neboli.

Po podaní 1. dávky sa správajte, akoby ste ju nedostali

Pri anglickej vakcíne od spoločnosti AstraZeneca taktiež vyšla štúdia popisujúca úspešnosť prvej dávky vakcíny. Ľudia sa ňou rovnako očkujú v dvoch fázach. Štúdia vyšla v januári tohto roka, ide teda o aktuálny text. Dokazuje, že prvá dávka vakcíny je účinná v 64,1% prípadoch. Po podaní druhej časti vakcíny by mala byť látka účinná až v 90-tich percentách.

Vakcína Moderna, ktorú máme už fyzicky na Slovensku a ďalšie desaťtisíce kusov sú objednané, podľa uverejnených štúdií vytvára ochranu po prvej dávke vakcíny až v 80,2% prípadov. Po podaní aj druhej časti by mala byť úspešná v 95,6% (u ľudí vo veku 18-65 rokov, u ľudí nad 65 rokov to je podľa štúdie 86,4%).

Vedci sa teda zhodujú, že po podaní prvej časti vakcín sa majú ľudia správať tak, akoby žiadnu vakcínu ešte nedostali. Je totiž rozdiel v dňoch od podania prvej dávky. Imunita sa postupne zvyšuje, ale existuje možnosť, že sa človek nakazí.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?