Skombinujeme lockdown s masívnym testovaním, lockdown predĺžime do 7. februára, oznámili Matovič s Krajčím
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Skombinujeme lockdown s masívnym testovaním, lockdown predĺžime do 7. februára, oznámili Matovič s Krajčím

Premiér oznámil podrobnosti projektu, ktorý nazvali „Zachráňme spolu životy.“ Kontinuálne pretestovanie občanov začne už zajtra, 18. januára, bude trvať do 26. januára. 

Premiér Igor Matovič — Foto: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA 17. januára - Po celom týždni plnom rokovaní predstúpil premiér Igor Matovič pred novinárov a oznámil plány vlády na najbližšie dni a týždne. Už včera oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí, že vláda dolaďuje podrobnosti „celoplošného skríningového testovania.“ V nedeľu večer oznámil premiér podrobnosti.

Predstavitelia vlády opäť schválili celoplošné testovanie. Prvé kolo testovania nazval premiér skríningom, po ňom sa budú podľa výsledkov testovať regióny, v ktorých boli čísla nakazených najhoršie. Jediný z koaličných partnerov, kto nepodporil tento návrh, bola predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Vláda zároveň prijala uznesenie, vďaka ktorému predĺžia zákaz vychádzania do 7. februára. Od 27. januára bude zákaz vychádzania spočívať v tom, že podmienkou vstupu napríklad do práce bude negatívny antigénový či PCR test.​

Miesta na testovanie

Občania sa môžu ísť otestovať v mobilných odberových miestach, samosprávy dostanú podporu, aby začali zväčšovať kapacity.

Na tlačovej besede po boku premiéra vystúpil aj minister Krajčí a minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Ten dodal, že momentálne je celé Slovensko jedným veľkým ohniskom nákazy. 

Foto: TASR/Jakub Kotian

Testov máme dostatok, tvrdí minister zdravotníctva Marek Krajčí. K dispozícii ich máme 5,2 milióna, pričom minister hospodárstva podľa Krajčího avizoval, že je schopný obstarať ďalších 5,2 milióna.

Ľudia budú mať teda 9 dní na to, aby sa dali otestovať, vysvetlil minister práce Milan Krajniak. Občania sa pritom môžu otestovať na bežnom mobilnom odberovom mieste, ale aj u zamestnávateľa. „Verím, že na Veľkú noc budeme môcť stráviť čas s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili,“ hovorí Krajniak.

Lockdown pomáha

Premiér dodal, že lockdown pomáha, chcú ho však skombinovať s plošným masívnym testovaním. Len to je podľa neho spôsob, akým umocniť priaznivý vplyv lockdownu.

K výsledkom rokovania sa vyjadril na sociálnej sieti aj Richard Sulík, na tlačovej besede však s premiérom nevystúpil.

Ako hlavné dôvody, prečo k tomu pristúpili, označili nebezpečný druh nového koronavírusu – ktorý sa šíri z Británie, odbremenenie nemocníc, nutnosť vrátiť deti a študentov do škôl, chcú tým minimalizovať ekonomické straty obyvateľstva a podnikateľov, chcú zistiť presný počet nakazených, chcú tým pomôcť prejsť okresom postupne na takzvaný Covid Automat, a chcú takto vykonať nárazové pretestovanie vo veľkých firmách.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…