Skombinujeme lockdown s masívnym testovaním, lockdown predĺžime do 7. februára, oznámili Matovič s Krajčím
Premiér oznámil podrobnosti projektu, ktorý nazvali „Zachráňme spolu životy.“ Kontinuálne pretestovanie občanov začne už zajtra, 18. januára, bude trvať do 26. januára.

BRATISLAVA 17. januára - Po celom týždni plnom rokovaní predstúpil premiér Igor Matovič pred novinárov a oznámil plány vlády na najbližšie dni a týždne. Už včera oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí, že vláda dolaďuje podrobnosti „celoplošného skríningového testovania.“ V nedeľu večer oznámil premiér podrobnosti.
Predstavitelia vlády opäť schválili celoplošné testovanie. Prvé kolo testovania nazval premiér skríningom, po ňom sa budú podľa výsledkov testovať regióny, v ktorých boli čísla nakazených najhoršie. Jediný z koaličných partnerov, kto nepodporil tento návrh, bola predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
Vláda zároveň prijala uznesenie, vďaka ktorému predĺžia zákaz vychádzania do 7. februára. Od 27. januára bude zákaz vychádzania spočívať v tom, že podmienkou vstupu napríklad do práce bude negatívny antigénový či PCR test.
Miesta na testovanie
Občania sa môžu ísť otestovať v mobilných odberových miestach, samosprávy dostanú podporu, aby začali zväčšovať kapacity.
Na tlačovej besede po boku premiéra vystúpil aj minister Krajčí a minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Ten dodal, že momentálne je celé Slovensko jedným veľkým ohniskom nákazy.
Testov máme dostatok, tvrdí minister zdravotníctva Marek Krajčí. K dispozícii ich máme 5,2 milióna, pričom minister hospodárstva podľa Krajčího avizoval, že je schopný obstarať ďalších 5,2 milióna.
Ľudia budú mať teda 9 dní na to, aby sa dali otestovať, vysvetlil minister práce Milan Krajniak. Občania sa pritom môžu otestovať na bežnom mobilnom odberovom mieste, ale aj u zamestnávateľa. „Verím, že na Veľkú noc budeme môcť stráviť čas s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili,“ hovorí Krajniak.
Lockdown pomáha
Premiér dodal, že lockdown pomáha, chcú ho však skombinovať s plošným masívnym testovaním. Len to je podľa neho spôsob, akým umocniť priaznivý vplyv lockdownu.
K výsledkom rokovania sa vyjadril na sociálnej sieti aj Richard Sulík, na tlačovej besede však s premiérom nevystúpil.
Ako hlavné dôvody, prečo k tomu pristúpili, označili nebezpečný druh nového koronavírusu – ktorý sa šíri z Británie, odbremenenie nemocníc, nutnosť vrátiť deti a študentov do škôl, chcú tým minimalizovať ekonomické straty obyvateľstva a podnikateľov, chcú zistiť presný počet nakazených, chcú tým pomôcť prejsť okresom postupne na takzvaný Covid Automat, a chcú takto vykonať nárazové pretestovanie vo veľkých firmách.