Epidemiologička: Vakcína neprišla rýchlo, technológie na jej vývoj sú tu 10 rokov. Je absurdné, že o nej musíme ľudí presviedčať
Marián Balázs
Marián Balázs

Epidemiologička: Vakcína neprišla rýchlo, technológie na jej vývoj sú tu 10 rokov. Je absurdné, že o nej musíme ľudí presviedčať

Jediná cesta, ako sa dostať z tejto pandémie koronavírusu, je podľa odborníkov očkovanie. Na otázky o ňom prišla do relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom porozprávať epidemiologička Alexandra Bražinová.

BRATISLAVA 16. januára – Jediná cesta, ako sa dostať z tejto pandémie koronavírusu, je podľa odborníkov očkovanie. Prečo sa teda očkovať? Sú všetky vakcíny rovnako účinné? Je takéto očkovanie bezpečné? Má nejaké vedľajšie účinky? A ako dlho vydrží naša imunita po očkovaní?

Aj o týchto témach prišla do relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom porozprávať epidemiologička Alexandra Bražinová. Odborníčka pripomína, že očkovanie je najúčinnejšia prevencia voči ochoreniam, proti ktorým už máme k dispozícii vakcínu – a patrí medzi ne aj covid-19.

V rozhovore s Alexandrou Bražinovou sa dozviete:

  • prečo sa treba dať očkovať,
  • vysvetlenie, prečo bola vakcína vyvinutá tak „rýchlo",
  • či sú všetky vakcíny rovnako účinné a bezpečné,
  • ako dlho nás ochráni,
  • čo by mal robiť štát, aby presvedčil ľudí, že sa majú zaočkovať,
  • dokedy s nami ostane testovanie.

Uznáva, že očkovacie látky nie sú účinné na 100%, zároveň ale upozorňuje, že ak by človek patril k tomu malému percentu, ktoré ochorie napriek očkovaniu, tak ho vakcína ochráni pred závažným priebehom. „Chránim nielen samu seba, ale aj blízkych, pretože keď som zaočkovaná, neprenesiem tú infekciu na nich. A chránim, samozrejme, aj široké okolie,“ vysvetľuje pre Dobré noviny.

Absurdné, že sa musíme baviť o význame očkovania

Podľa Bražinovej je absurdné, že sa musíme baviť o význame a účinnosti očkovania. Existuje množstvo faktov a vedeckých štúdií, ktoré boli robené na veľkom počte ľudí, ktoré to dokazujú. Vysvetľuje, že najväčší rozvoj vývoja očkovacích látok prebehol v minulom storočí.

„Tie ochorenia, ktoré decimovali ľudstvo po tisícročia, takmer vymizli v priebehu posledných niekoľkých desiatok rokov vďaka očkovaniu. Ešte naši rodičia alebo starí rodičia sú z generácie, kde najmä na vidieku bolo vo viacdetných rodinách bežné, že niekoľko detí zomrelo na ochorenia, ktoré dnes už neexistujú,“ pripomína. Išlo o choroby ako záškrt, obrna či čierny kašeľ.Ktoré už teraz, našťastie, vďaka úspešnému a účinnému očkovaniu nemáme. Áno, je to absurdné a zvláštne, že o tom musíme stále hovoriť a presviedčať,“ zamýšľa sa.

Alexandra Bražinová.
Alexandra Bražinová. Foto: TASR/Dano Veselský

Mnohí ľudia sú prekvapení z toho, ako rýchlo boli vakcíny vyvinuté. Alexandra Bražinová vysvetľuje, že je to vďaka využitiu novej technológie mRNA vakcíny, ktorá sa v široko dostupných vakcínach doteraz nepoužívala. „Samotná technológia je známa, pokiaľ viem, od roku 2011. Už sa sleduje dlhodobo. Jediné, čo bolo nové, bolo to, že bola využitá pre vývoj tejto konkrétnej vakcíny,“ tvrdí.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…