Epidemiologička: Vakcína neprišla rýchlo, technológie na jej vývoj sú tu 10 rokov. Je absurdné, že o nej musíme ľudí presviedčať
Marián Balázs
Marián Balázs

Epidemiologička: Vakcína neprišla rýchlo, technológie na jej vývoj sú tu 10 rokov. Je absurdné, že o nej musíme ľudí presviedčať

Jediná cesta, ako sa dostať z tejto pandémie koronavírusu, je podľa odborníkov očkovanie. Na otázky o ňom prišla do relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom porozprávať epidemiologička Alexandra Bražinová.

Išlo najmä o izolovanie tej časti z vírusu, ktorá najsilnejšie zapôsobí vytvorenie imunity, čo bol práve ten spike proteín. „Táto vakcína bola podľa mojich vedomostí pripravená už vo februári, resp. tá technológia. Išlo tam len o dokončenie laboratórnej prípravy a o prebehnutie celého klinického skúšania na všetkých tých predpísaných počtoch ľudí, aby sa odsledovali nežiadúce účinky,“ hovorí.

Vakcíny, ktoré máme zatiaľ k dispozícii, sú založené na spomínanej technológii mRNA. „Do tela sa dostáva časť mRNA, čo je messengerová ribonukleová kyselina. To je gén, ktorý kóduje vznik toho typického spike proteínu vírusu. Keď si predstavíme vírus Sars-CoV-2 ako takú guľu, ktorá má špicaté výbežky, tak to sú ten s-proteín,“ hovorí Bražinová.

Tretia vakcína od firmy AstraZeneca je založená na inej technológii, ako však vraví odborníčka, bežnému človeku to môže byť jedno, keďže vyvolávajú rovnakú imunitnú odpoveď. Keď sa teda ľudia pýtajú, že ktorou vakcínou sa majú zaočkovať, tak odpovedá, že tou, ktorá bude k dispozícii. „Nie je v tom rozdiel. Čo sa týka účinnosti, sú rovnaké.“

Ako dlho nás ochránia?

Epidemiologička pripomína, že keďže pandémia je tu s nami ešte krátko, veľa vecí nevieme, ani to, ako dlho vydrží postvakcinačná imunita. „Z dostupných vedeckých štúdií sa odhaduje, že táto imunita vydrží niekoľko mesiacov, minimálne zhruba polroka, ale hovoríme o tzv. protilátkovej špecifickej imunite. Keď človek prekoná infekciu prirodzenou cestou, tak protilátková imunitná odpoveď vydrží minimálne 3 až 6 mesiacov, potom hladina protilátok klesá. Ešte neviem, či to tak bude aj po očkovaní,“ vysvetľuje.

Alexandra Bražinová.
Alexandra Bražinová. Foto: TASR/Martin Baumann

Dobrou správou však je, že máme aj tzv. bunkovú imunitu. Vedecké štúdie totiž ukazujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou vydrží oveľa dlhšie, pričom je možné, že aj roky. Podľa Bražinovej však vedecký konsenzus ešte nie je – je tak celkom možné, že sa budeme musieť chodiť preočkovávať po istom období.

Dve dávky sú nevyhnutnosť

Minimálne najbližší polrok s nami ostane aj testovanie, keďže istý čas trvá, kým si telo po očkovaní vybuduje imunitnú odpoveď: „Po prvej dávke to trvá minimálne desať dní až 2 týždne, kým sa začnú tvoriť tie protilátky. Maximálnu imunitnú odpoveď dosiahneme až zhruba dva týždne po druhej dávke.“

Ak sa človek zaočkuje iba prvou dávkou, jeho imunitná odpoveď nemusí byť dostatočne silná, aby zabránila infekcii. „Tie dve dávky sú nevyhnutnosť. Tak je to vedecky odsledované, že to najspoľahlivejšie funguje,“ upozorňuje a odporúča, aby sa dali zaočkovať aj ľudia, ktorí už ochorenie prekonali – ale až ku koncu obdobia, kedy by mali mať imunitu.

Chýbajúca štátna kampaň

Zo strany štátu zatiaľ chýba kampaň, ktorá by presvedčila nerozhodnutých, aby sa išli očkovať. Áno, malo to bežať už od novembra. Netrúfam si hodnotiť, prečo to tak nie je. Predpokladám, že je to tým, že proste máme veľa starostí so všetkými možnými aspektmi pandémie – zdravotníctvo na tom momentálne je veľmi zle,“ myslí si Bražinová.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…