Dobré noviny
Úmrtnosť ľudí na covid môže klesnúť až o desiatky percent. Stačí spraviť jednu vec
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Úmrtnosť ľudí na covid môže klesnúť až o desiatky percent. Stačí spraviť jednu vec

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

V Česku a na Slovensku môžu výrazne klesnúť počty obetí na koronavírus. Až o 70%, vypočítali vedci.

BRATISLAVA / PRAHA 15. januára - Účinná vakcína proti ochoreniu covid-19 je na trhu už niekoľko týždňov a krajiny sa postupne pripravujú alebo už v prevažnej väčšine spustili masívne očkovanie obyvateľov. Na Slovensku sú v prvej skupine, ktorá je očkovaná, práve tí, ktorí s ochorením bojujú v prvej línii - zdravotníci či terénni sociálni pracovníci a zamestnanci domovov sociálnych služieb. Aktuálne na Slovensku zaočkujeme približne 3000 ľudí denne. 

S očkovaním treba zrýchliť, najmä u tých najstarších

Odborníci upozorňujú aj na to, že s očkovaním by mali všetky krajiny sveta výrazne zrýchliť a najmä v prvom rade zaočkovať tých najstarších obyvateľov.

Fakty totiž vraj hovoria o tom, že ak by sme zaočkovali všetkých ľudí nad 80 rokov, úmrtnosť na covid-19 by klesla o viac ako 40%. Na svojom profile na Facebooku to tvrdí dátový analytik Martin Smatana a na margo očkovania celebrít a mladých športovcov dodáva, že ak sa preočkujú ľudia mladší ako 35 rokov, úmrtnosť klesne o menej ako 0,5%.

Českí vedci spravili podrobnú štúdiu, ktorá priniesla ešte zaujímavejšie výsledky.

Odbremenia zdravotníkov

Ak Česi zaočkujú milión najstarších občanov, úmrtnosť na covid sa zníži o 70%. Pri zaočkovaní druhého milióna o čosi mladších občanov, ako sú tí najstarší, sa úmrtnosť zníži o ďalších 15 percentuálnych bodov. To sú veľmi pozitívne vyhliadky.

Okrem záchrany bezbranných občanov a cenných životov by sa tak odbremenili zdravotníci, uvoľnili miesta v nemocniciach, ušetrili zdroje – a to nielen hmotné a finančné, ale najmä ľudské. „Kľúčom k úspešnému očkovaniu je jeho organizačné zvládnutie v zmysle, aby sa čím skôr dostali vakcíny k najstarším občanom,“ uviedlo podľa portálu iDnes.cz Centrum pre modelovanie biologických a spoločenských procesov BISOP.

Riziko úmrtia na chorobu exponenciálne rastie u každého podľa spomínaného centra už po 50-ke. „Je teda dôležité pristupovať inak k 75-ročným ľuďom, k 65-ročným ľuďom... Očkovať by sme mali od tých najstarších, tak docielime najlepšie výsledky,“ dodávajú vedci.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?