„Kto hovorí, že potrebujeme masívne očkovanie, je hlupák,“ urazil vedcov Matovič. Vzdelanci na jeho slová reagujú
Martina Bednárová
Martina Bednárová

„Kto hovorí, že potrebujeme masívne očkovanie, je hlupák,“ urazil vedcov Matovič. Vzdelanci na jeho slová reagujú

Premiér už za svojho nepriateľa nepovažuje len Richarda Sulíka ale aj vzdelaných vedcov, ktorí podporujú masívne očkovanie. Vynadal im do hlupákov.

Premiér je okrem členov svojho poslaneckého klubu pohádaný už takmer s každým. Najnovšie nazval lekárov a vedcov hlupákmi. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA 13. januára - Nemilé prekvapenie čakalo všetkých odborníkov a vedcov, ktorí sa vyjadrili v prospech masívneho očkovania na Slovensku. Vakcíny sú totiž jediným účinným preventívnym liekom pred covidom-19.

Na Slovensku sa situácia každým týždňom zhoršuje, premiér razí cestu celoplošného testovania. Imunológovia, infektológovia, matematici a lekári nepovažujú tento čin za správny. Zhodujú sa, že energiu a silu vysilených zdravotníkov by sme mali smerovať práve k očkovaniu.

Premiér nazval hlupákmi všetkých, ktorí nepodporujú celoplošné testovanie ale masívne očkovanie. Tisíce vakcín visia v systéme ako nevyužité, očkujeme pomaly a neefektívne. Na kampaň o očkovaní bolo vyčlenených len niekoľko desiatok tisíc eur, čo je v porovnaní s vyspelými a okolitými štátmi neporovnateľne málo. Zároveň sa objavujú škandály o zbytočne prednostne zaočkovaných mladých športovcov. „Ak preočkujeme mladých ľudí do 35 rokov, klesne nám úmrtnosť o menej ako 0,5%. Ak dôchodcov nad 80 rokov, úmrtnosť klesne minimálne o 40%,“ vyjadril sa dátový analytik Martin Smatana. Premiér však napriek dlhodobému varovaniu lekárov a vedcov o zbytočnosti celoplošného testovania vidí v tejto opätovnej celoslovenskej akcii „jediné riešenie“.

Všetci sú hlupáci

Matematici a vzdelaní ľudia, ktorí založili Facebookovú skupinu Dáta bez pátosu dlhodobo, podrobne a trpezlivo vysvetľujú súčasnú situáciu tak, ako to v skutočnosti je. Viackrát vyvrátili rôzne grafy a vyjadrenia premiéra, ktorými sa Matovič vyzbrojil na tlačovej besede. Inak tomu nie je ani dnes. Vzdelanci reagovali na vyjadrenia o hlupákoch skutočne podráždene. „Pán Igor Matovič,  neotierajte si o nás hubu. My platíme Vás a je pravda, že nás nemusíte ani počúvať, ani čítať, ani len evidovať, ale NEOTIERAJTE SI O NÁS HUBU.“ Píše sa v príspevku, ktorý okrem iného opäť vyvracia Matovičove tvrdenia o tom, že Slovensko je jedno veľké ohnisko nákazy.

Stránka dlhodobo poukazuje na dostupné, pomerne jednoducho zvládnuteľné a lacné kroky, akými by sa dala zlá pandemická situácia zmierniť. Proti Matovičovým ostrým slovám vystúpil aj virológ Boris Klempa. Podľa vedca slová predsedu vlády v súčasnej napätej spoločenskej atmosfére v dôsledku ťažkej pandemickej situácie nijako nepomáhajú, povedal vedec pre TASR.

„Môj názor zostal konzistentný so stanoviskom, ktoré sme sformulovali ešte na jeseň v rámci iniciatívy 'Veda pomáha covid-19'“, povedal Klempa.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…