Dobré noviny
Vedec Čekan: Tvrdý lockdown tu nemáme. Plošné testovanie, tak ako ho plánujeme, nemá teraz zmysel
Marián Balázs
Marián Balázs

Vedec Čekan: Tvrdý lockdown tu nemáme. Plošné testovanie, tak ako ho plánujeme, nemá teraz zmysel

Študoval na Islande, pôsobil v USA a dnes sa jeho meno spája so slovenským PCR testom na nový koronavírus. Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bol vedec Pavol Čekan.

BRATISLAVA 13. januára - Študoval na Islande, pôsobil v USA a dnes sa jeho meno spája so slovenským PCR testom na nový koronavírus. Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bol biochemik Pavol Čekan, šéf spoločnosti MultiplexDX, ktorý porozprával nielen o súčasnej situácii a jej možnom riešení, ale aj o sebe a o jeho životnej ceste.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v pondelok (11. 1.) oznámil, že výsledkom dohody vlády je organizácia celoplošného testovania, ktoré sa bude opakovať v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta. Matovič avizoval, že pretestovanie sa má zrealizovať o necelé dva týždne. S týmto nápadom však nesúhlasia mnohí odborníci a patrí medzi nich aj Čekan.

V rozhovore s Pavlom Čekanom sa dozviete:

  • aké netradičné boli jeho začiatky,
  • prečo sa vrátil na Slovensko,
  • čo si myslí o pláne plošného testovania,
  • aké je možné riešenie súčasnej situácie,
  • čo vraví na kauzu nekvalitných antigénových testov.

Problémom podľa neho je aj to, že na Slovensku je už prítomný britský variant nového koronavírusu, ktorý je infekčnejší. „Človek, ktorý ho má, dokáže infikovať o 50% viac ľudí okolo seba. S touto informáciou by mali kompetentní ľudia, ktorí rozhodujú o tom, ako by to malo byť, naozaj mali zvážiť, čo sú tie riziká alebo benefity buď celoplošného, alebo lokálneho, alebo kombinácii testovaní,“ povedal Pavol Čekan pre Dobré noviny.

Tvrdý lockdown tu nemáme

Systém, aký u nás momentálne funguje, by tvrdým lockdownom nenazval. „My nemáme tvrdý lockdown,“ komentuje situáciu. Dodal, že celoplošné testovanie by vláda mala zvážiť: „Z vedeckého hľadiska nedáva zmysel celoplošné testovanie tak, ako ho ideme plánovať, kvôli tomu britskému variantu. Zrazu sa zvyšuje možnosť infekcie na danom testovacom mieste.“

Aké kroky sú podľa neho potrebné dovtedy, kým sa ukončí očkovanie? „Vždy to závisí od tej pandemickej situácie daného regiónu. Ak je trochu lepšia, tak to trasovanie a testovanie je veľmi významná vec. Dokáže stále kontrolovať vírus, aby sa nešíril nekontrolovane,“ myslí si Čekan.

Nezabudnúť na očkovanie

Krajinám vo veľmi ťažkej situácii, ako sú napríklad Írsko, Česká republika či Slovensko, vraj nezostáva nič iné ako lockdown. „Popritom treba zintenzívniť práve to očkovanie, aby ste v momente, keď začnete otvárať lockdown, mali zaočkovanú aspoň kritickú infraštruktúru alebo všetkých tých starších, kde je tá smrtnosť násobne vyššia ako u mladších ročníkov. Na to nemožno zabúdať, pretože očkovacia kampaň neprebehne za niekoľko týždňov alebo mesiac, ale bude trvať povedzme až do začiatku leta,“ upozorňuje vedec.

Pavol Čekan.
Pavol Čekan. Foto: Facebook/Pavol Cekan

Ak by sme na to išli vedecky, tak v dnešnej dobe by sme podľa Čekana mali za posledné dva týždne pretestovať všetky pozitívne vzorky z PCR testov a zistiť, aká je prevalencia britského kmeňa: „Ak sa blíži k 20% - 30% všetkých vzoriek, nemáme inú šancu ako veľmi rýchlo zareagovať povedzme tvrdým lockdownom.“

Viac sa môžete dozvedieť na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?