Dobré noviny
Vedec Čekan: Tvrdý lockdown tu nemáme. Plošné testovanie, tak ako ho plánujeme, nemá teraz zmysel
Marián Balázs
Marián Balázs

Vedec Čekan: Tvrdý lockdown tu nemáme. Plošné testovanie, tak ako ho plánujeme, nemá teraz zmysel

Študoval na Islande, pôsobil v USA a dnes sa jeho meno spája so slovenským PCR testom na nový koronavírus. Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bol vedec Pavol Čekan.

A ako sme na tom na Slovensku? Čekana teší to, že sa mnohí vedci - napríklad Alexandra Bražinová, Boris Klempa či Richard Kollár - dostali aj do medií. „Jednoducho mnohí skvelí ľudia, o ktorých Slovensko nevedelo, sú zrazu v prvej línii a ich každodenná práca je pomáhať Slovensku,“ tvrdí.

Veda si zaslúži väčšiu podporu

Aj napriek tejto popularizácii sme však podľa neho stále v čase, kedy je slovenská veda zaznávaná a nedostáva podporu, ktorú by si zaslúžila. „Zotrvačne stále zostávame v spomalenom procese, ako veľmi rýchlo môžeme tú vedu podporiť. Vidím to aj ja na komerčnej firme – tá je plná vedcov, nie je to nič iné ako aplikovaní vedci. Vidím, že mnohé veci, ak by sme si nedokázali financovať sami, tak jednoducho by sme na to nemali,“ upozorňuje odborník.

Slovenskí vedci v septembri darovali 100 000 kusov PCR testov na covid vo vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave.
Slovenskí vedci v septembri darovali 100 000 kusov PCR testov na covid vo vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

V súvislosti s tým pripomína, že vyvinuli aj nový test na už spomínaný britský variant koronavírusu. Ak vraj chcete takýto test vyvinúť, trvá to minimálne dva týždne, niekedy aj štyri. „My ste to urobili expresne. Stiahnete desať ľudí z dovolenky, ktorých musíte extra zaplatiť, pretože ako inak ich môžete motivovať. Ale od tejto krajiny sme na to nedostali ani euro. My sme to urobili na vlastné náklady. V podstate žijeme v krajine, kde môžeme len dúfať, že sa nám vrátia, alebo sme to proste znovu urobili vyslovene altruisticky. Vždy sme v takejto situácii a takto by to nemalo byť, vysvetľuje situáciu.

Chcelo by to validačné laboratórium

Slovensku by sa podľa neho zišlo referenčné validačné laboratórium, čiže laboratórium, ktoré vie napríklad porovnať typy jednotlivých testov, pričom na základe toho by sa mohlo zistiť, ktorý antigénový test je vhodný aj na plošné testovanie: „Keby sme mali niečo také - čo spĺňa niekoľko laboratórií na Slovensku - tak by sme tie informácie mohli mať. A ak by sme to spravili, tak by sme možno hneď v októbri vedeli, že testy Rapigen sú nepoužiteľné. Našťastie, nenakúpili sme ich až tak veľa.“

Väčšiu pozornosť by si vraj zaslúžili aj PCR testy a ich štandardizácia. „Aby sa nestávalo to, že jednoducho každý test na konci dňa spĺňa nejakú špecifikáciu, kritérium nákupu – nie som si však úplne istý, že výrobca naozaj rieši homológiu ich testu. Napríklad viete, ako prišli na britskú mutáciu? Testy istej značky zrazu mali strašne veľa negatívnych výsledkov, nedávalo im to zmysel. Ako je to možné? Vtedy prišli na to, že je problém,“ vysvetľuje.

Viac sa môžete dozvedieť v priloženom videorozhovore.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?