Vedec Čekan: Tvrdý lockdown tu nemáme. Plošné testovanie, tak ako ho plánujeme, nemá teraz zmysel
Študoval na Islande, pôsobil v USA a dnes sa jeho meno spája so slovenským PCR testom na nový koronavírus. Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bol vedec Pavol Čekan.
Vedec sa vyjadril aj k problému niektorých antigénových testov. Tvrdí, že v dobe, keď sa testy vrátane tých neslávne známych značky Rapigen nakupovali, používali sa v nemocniciach na symptomatických pacientoch, čiže na ľuďoch, ktorí mali veľa virálnej nálože. Iné informácie k dispozícii neboli, pričom Slovensko ich išlo použiť na niečo iné.
„Zrazu netestujete len chorých, ale testujete chorých, chorých bezpríznakových a zdravých. Niektoré testy na to nie sú pripravené. To kritérium nákupu bolo, aké bolo. Realita je taká, že nie všetky dobre zareagovali v tom plošnom testovaní," vysvetľuje. Dodáva, že my sme tam boli testovaní značkou SD Biosensor, ktorá spoločne s testami Abbott, ktoré sme tiež kúpili, vo validačných testoch patria medzi tie najlepšie.
Pomohol veľký európsky grant
Firma MultiplexDX, ktorú zakladal, sa zviditeľnila aj tým, že vyvíja PCR testy na nový koronavírus a množstvo ich aj darovala. Ako tvrdí, majú šťastie. „Pred pandémiou sme boli firma, ktorá bola veľmi silná vo vývoji diagnostických metód pre onkológiu. Koncom roku 2019 sme získali veľký európsky grant, takmer 3 milióny z Bruselu, ako prvá slovenská firma v plnej výške. To nám dopomohlo, že sme mohli rozšíriť stavy vedcov v rámci našej firmy. Mnohí z nich sú prakticky navrátilci zo zahraničia. Zároveň sme mali oveľa lepšiu finančnú kondíciu,“ hovorí Čekan.
Situácia však nebola úplne ružová. Aj napriek pomoci Nadácie ESET vraj vývoj prvých testov nebol ziskový, práve naopak – nestačilo to ani na výrobné náklady. „Koniec roka bol už celkom dobrý v tom, že naozaj prišli aj komerčné predaje – samozrejme, neboli to nejaké veľké čiastky, ale pre firmu ako sme my, ktorá sa stále cíti byť vedecko-výskumná a nie úplne komerčný subjekt, sme na tom stále dobre," myslí si.
Čekan dodáva, že je to akoby niekto nad nimi držal ochrannú ruku - aj vďaka tomu môžu pokračovať aj v onkologickom výskume. Objednávky mali z rôznych krajín z Maďarska či Česka, no rokujú aj so Saudskou Arábiou a Kanadou.
Základný pilier úspešnej krajiny
Veda a výskum sú podľa neho jedným zo základných pilierov úspešnej krajiny a spoločnosti, pričom by sme ich mali podporovať a stavať na nich. Veda totiž prináša nielen výsledky, ktoré vieme uchopiť v každodennom živote, ale aj fakty - a tie sú pravda, tvrdí biochemik.
Dodáva, že štáty, ktoré investujú do vedy, neinvestujú preto, že sú bohaté: „Oni sú bohaté preto, že investujú do vedy. To je možno pre niektorých ťažké na pochopenie, ale naozaj, investícia do vedy sa oplatí. Vidia to škandinávske krajiny, vidí to Nemecko, vidí to USA a vyspelý západný svet vôbec.“
Viac sa môžete dozvedieť na ďalšej strane.