Ako v skutočnosti vyzerala Kleopatra?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Ako v skutočnosti vyzerala Kleopatra?

Egyptskej kráľovnej Kleopatre väčšina z nás pripisuje rysy americkej herečky Liz Taylor, ktorá ju stvárnila v kultovom veľkofilme. Jej krásu podčiarkuje fakt, že sa do nej bezhlavo zamiloval Julius Caesar a jeden z jeho nástupcov Marcus Antonius. 

Elizabeth Taylor ako Kleopatra v kultovom filme z roku 1963. — Foto: Wikimedia/20th Century Fox

BRATISLAVA 13. januára - Už stovky rokov Kleopatra (69 pred Kr - 30 pred Kr.) inšpiruje umenie všetkého druhu. Rímski básnici ju opisovali ako „ženu neprekonateľnej krásy, ktorá je schopná uhranúť akéhokoľvek muža“. Horatius dokonca označil jej šarm za „smrtiaci“. Cassius Dio, rímsky historik gréckeho pôvodu, napísal, že mala „príjemný hlas a vedela, ako použiť svoj šarm, aby bola atraktívna pre všetkých.“

Módna ikona

Je známe, že v čase, keď sa Kleopatra zdržiavala s Caesarom v Ríme, udávala tón miestnej módy. Hoci tam ako vládkyňa nepriateľskej ríše nebola príliš vítaná, rímske ženy začali kopírovať jej účes i štýl obliekania. 

Zaujímavosťou je, že je autorkou jednej z prvých kníh o kozmetike. Jej recepty na krásu napísané na papyruse sa zachovali až dodnes.

Jej podobizeň bola prispôsobovaná dobe a prostrediu

Keďže telo Kleopatry nebolo doposiaľ objavené, vedci sa dlhé roky snažia dopátrať k tomu, ako v skutočnosti vyzerala. „Väčšina dochovaných obrazov a sôch sú anachronické vynálezy, ktoré vypovedajú skôr o ich vlastnej dobe ako o samotnej téme. Aj súčasné diela môžu klamať,“ tvrdí egyptológ Robert Bianchi, keďže sú podľa neho prekryté „politickými alebo ideologickými záujmami“. 

Existujú však určité potenciálne zdroje. Medzi najsľubnejšie patria mince vyliate za jej vlády - portréty, ktoré majú ďaleko od očarujúcej vládkyne zo strieborného plátna. 

Kleopatra a Marcus Aurelius vyobrazení na minci.
Kleopatra a Marcus Antonius vyobrazení na minci. Foto: Pinterest/artic.edu

Mince na obrázku vyššie boli zhotovené počas jej manželstva s Marcom Antoniom. Na jednej strane mince je jej tvár, na druhej tvár Marca Antonia. Tvár Kleopatry sa zdá byť prehnane romantizovaná, aby sa ponášala na jeho. Slávna vládkyňa je na nej vyobrazená s veľkým nosom, ostrou bradou a zapadnutými očami. Je možné, že toľko ospevovaná kráľovná v skutočnosti vyzerala skôr ako muž? 

Ako vidíme, každá minca, vykreslila inú ženu podľa toho, čo v tom čase potrebovala politicky získať.
Ako vidíme, každá minca, vykreslila inú ženu podľa toho, čo v tom čase potrebovala politicky získať. Foto: Reprofoto:moco-choco

Výnimočný intelekt

Ak sa chceme dopátrať k pravej podobe Kleopatry, musíme si najprv odmyslieť tradičné egyptské črty, pretože Kleopatra pochádzala z gréckej dynastie Ptolemaiovcov, ktorý sa pri moci v Egypte udržali takmer 300 rokov. Jej predkovia v skutočnosti ani nevedeli po egyptsky, Kleopatra bola údajne prvou vladárkou svojho rodu, ktorá reč poddaných plynule ovládala. Dohromady hovorila deviatimi jazykmi, čo jej výrazne pomohlo v kariére i diplomacii.

Nebývalý záujem o štúdium cudzích jazykov naznačuje, že sa Kleopatra od mladosti nestarala len o svoj zovňajšok, ale aj o intelekt. A musela byť mimoriadne ambiciózna. 

Spor s bratom

Kleopatra bola najstaršou dcérou z dlhej línie mocných egyptských faraónov. Po smrti matky, v 14 rokoch, sa stala spoluvládkyňou a zástupkyňou svojho otca. Politické skúsenosti teda získala už v mladom veku. Keď mala 18 rokov, jej otec, vtedajší kráľ, zomrel. Stala sa tak kráľovnou Egypta. V počiatkoch svojej vlády sedela na tróne spolu so svojím bratom Ptolemaiom XIII., Egypt ich ustanovil manželmi. Takéto spojenectvo bolo v tejto dobe bežné. Egyptská tradícia totiž velila, aby božská krv panovníkov zostala v kráľovskej rodine.

Lenže Kleopatra bola bojovníčka. Brata z jeho postu obratne vyšachovala a vlády sa ujala sama. Z tejto doby tiež pochádzajú mince, ktoré kráľovnej prisudzujú nelichotivú podobu. Ponúka sa možnosť, že sa Kleopatra nechala vyobraziť schválne s mužnými rysmi, aby získala dôveru poddaných. Výrazný nos a ostrá brada boli totiž v starom Egypte znakom sily a moci.

Strieborný denár s portrétom Kleopatry vystavili v múzeu Univerzity v Newcastli 14. februára 2007.  Marcus Antonius možno miloval Kleopatru pre jej intelekt. To je záver, ktorý britskí akademici vyvodili z rímskeho denára zobrazujúceho chýrnu egyptskú kráľovnú.
Strieborný denár s portrétom Kleopatry vystavili v múzeu Univerzity v Newcastli 14. februára 2007. Marcus Antonius možno miloval Kleopatru pre jej intelekt. To je záver, ktorý britskí akademici vyvodili z rímskeho denára zobrazujúceho chýrnu egyptskú kráľovnú. Foto: TASR/AP

Keď jej brat dovŕšil 16 rokov, chcel začať vládnuť. So svojím radcom Pothiniom začal pripravovať Kleopatrinu smrť. Aby sa zachránila, utiekla do Sýrie. V exile sa snažila prežiť. Potrebovala získať spojenca, preto sa obrátila na Caesara. Rímsky vodca bol vraj okamžite okúzlený jej dôvtipom aj krásou. Splodili spolu syna, Ptolemaiosa, no Caesar bol v tom čase ženatý, ich syna prezývali bastard.

Marcus Antonius

Jej panujúci brat Ptolemaios XIII. neskôr umrel a podmanivá vládkyňa mohla opäť zasadnúť na egyptský trón v spojenectve s rímskym imperátorom.

Dozor nad Egyptom po smrti Caesara prebral Marcus Antonius, ktorý sa s egyptskou vládkyňou zblížil, z lásky splodila dvojčatá – Alexandru Héliu a Kleopatru Seléne. Nakoniec zaľúbenci bojujúci s Rímom svoj osud ukončili. V auguste roku 30 pred Kr. Octavianus spolu s Agrippom napadli Egypt. Bez možnosti ďalšieho úniku Antonius, brániaci Egypt, spáchal samovraždu nabodnutím sa na vlastný meč.

Kleopatre bolo po jej zajatí Octavianom povolené viesť Antoniov pohrebný rituál. Keď zistila, že Octavianus ju plánuje využiť ako ukážku svojho triumfu v Ríme, pokúsila sa viackrát o samovraždu, úspešná bola až v strede augusta toho istého roka, ako sa o život dobrovoľne pripravil aj jej milovaný Marcus Antonius. 

Posadnutosť jej zovňajškom

Niektorí vedci tvrdia, že veľký záujem o jej zovňajšok je neprimeraný. „Prečo sme takí posadnutí tým, či bola atraktívna alebo nie?“ Pýta sa egyptologička Sally-Ann Ashtonová, „keď by sme sa na ňu skutočne mali pozerať ako na silnú a vplyvnú vládkyňu spred 2 000 rokov?“ Kleoapatra krajinu udržiavala nezávislou 20 rokov. Jej majetok bol taký veľký, že keď Rimania po jej smrti drancovali Egypt, znížili dane v Ríme z 12 na 4 percentá. 

Zdroj: Discover magazine

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…