Švédsko volí v boji s pandémiou novú stratégiu, ich model sa v druhej vlne neosvedčil
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Švédsko volí v boji s pandémiou novú stratégiu, ich model sa v druhej vlne neosvedčil

Švédska cesta, zdá sa, narazila na svoje mantinely. Nová legislatíva signalizuje veľký odklon od miernych protiepidemických opatrení a spoliehania sa na osobnú zodpovednosť každého jednotlivca.

Švédsky premiér Stefan Löfven — Foto: TASR/AP

ŠTOKHOLM 13. januára - Švédsko oproti iným európskych krajinám nezaviedlo na jar prísne epidemiologické opatrenia. Táto severská krajina k ich sprísneniu pristúpila až v dôsledku prudkého nárastu prípadov nákazy vlani v jeseni.

Švédsky parlament v piatok schválil návrh dočasného zákona o pandémii. Do platnosti vstúpil v nedeľu 10. januára a dáva vláde dočasne rozšírené právomoci ukladať obmedzenia, uvádza portál Euronews.

Odporúčania už nestačia

Švédsky premiér Stefan Löfven naznačil, že problém tkvie v tom, že odporúčania prestali fungovať. „Rady a odporúčania fungovali na jar, ich dodržiavanie však klesalo, takže prišiel čas na zákazy,“ povedal podľa hnonline.sk.

Nový zákon umožňuje vláde zavrieť reštaurácie obchody a verejnú dopravu v rámci boja proti šíreniu pandémie koronavírusu. Za porušenie nových obmedzení bude po novom vo väčšine prípadov hroziť pokuta, čo predtým nebolo možné.

Švédsky premiér Stefan Löfven.
Švédsky premiér Stefan Löfven. Foto: TASR/AP

Zákon bol schválený deň potom, čo Švédsko zasiahlo historicky najvyšší počet denných úmrtí na koronavírus, ktorý bol doteraz zaznamenaný. Vo štvrtok pribudlo 277 mŕtvych, pripomína Euronews.

Zákaz vychádzania stále nie je možný 

„Bolo zjavné, že Švédsko potrebuje legislatívu, ktorá bude úspešná v boji s covidom a obmedzením nákazy,“ vyhlásil Löfven. Zákon, naopak, neumožňuje obmedziť cestovanie či vyhlásiť zákaz vychádzania.

Premiér uviedol, že vláda sa ešte nerozhodla ukončiť podnikanie, ale je pripravená tak urobiť, informuje agentúra Reuters„Toto nie je niečo, čo berieme na ľahkú váhu, ide o život a zdravie ľudí,“ zdôraznil Löfven.

Postupné zavádzanie opatrení

Švédski experti sa spoliehali na to, že premorené obyvateľstvo nebude zasiahnuté druhou vlnou tak ťažko ako obyvateľstvo krajín, ktoré zaviedli tvrdú karanténu. Silnejúca druhá vlna pandémie v tejto severskej krajine však postupne viedla k opusteniu od jedinečného modelu.

V novembri nadobudol účinnosť zákaz zhromaždenia viac ako ôsmich ľudí na verejnosti a od minulého štvrtka v krajine platí odporúčanie nosiť ochranné rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy.

Vo Švédsku začali platiť nové obmedzenia.
Vo Švédsku začali platiť nové obmedzenia. Foto: TASR/AP

Desaťmiliónové Švédsko má spomedzi všetkých škandinávskych krajín najvyššiu mieru úmrtí v prepočte na obyvateľa. Od piatku do utorka pribudlo v krajine 17 395 nových prípadov koronavírusu. Štatistiky Zdravotnej agentúry podľa Daily Mail ukazujú, že krajina má teraz v nemocnici viac pacientov s koronavírusom ako v ktorejkoľvek fáze pandémie.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…