Dobré noviny
Slovenskí vedci: Celoplošné testovanie nie je dobrý nápad. Toto je lepšie riešenie
TASR
TASR

Slovenskí vedci: Celoplošné testovanie nie je dobrý nápad. Toto je lepšie riešenie

Na snímke vedec a biochemik Pavol Čekan
Na snímke vedec a biochemik Pavol Čekan — Foto: TASR/Dano Veselský

Zhodli sa na tom počas online diskusie o očkovaní, ktorú organizoval predseda strany Spolu Juraj Hipš.

„Na tom, že testovanie je jedným z nástrojov riešenia pandémie, hoci to nie je ani všeliek, ani atómová bomba, sme sa zhodli všetci. Testovanie treba používať efektívne, účelne, tam, kde má najväčší dosah," uviedla Remišová pre TASR.

Čo navrhuje Remišová?

Strana Za ľudí podporuje testovanie v najviac postihnutých okresoch, kde má najväčší význam, a tiež v podnikoch, ktorým treba pomôcť vytvoriť infraštruktúru na testovanie. „Čo sa týka konkrétneho návrhu riešenia, ten premiér s ministrom zdravotníctva ešte nepredložili. Vyjadrím sa, keď riešenie uvidím,“ reagovala na zámer celoplošného testovania.

Podľa Remišovej sa treba sústrediť na očkovaciu kampaň, pretože očkovanie sa zatiaľ ukazuje ako jediné trvalé riešenie pandémie. „Tu navrhujem zlepšiť komunikáciu a osvetu medzi ľuďmi. Pre úspech očkovania a dodržiavanie opatrení je komunikácia zo strany vlády mimoriadne dôležitá,“ dodala.

Návrh Matoviča

Celoplošné testovanie avizoval premiér Igor Matovič (OĽANO) po pondelkovom rokovaní vlády. Opakovať sa má v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta. Pretestovanie sa má zrealizovať o necelé dva týždne.

Samosprávy v najpostihnutejších regiónoch premiér vyzval, aby, pokiaľ majú na to kapacity, uskutočnili testovanie už najbližší víkend. Absolvovanie testu má byť podmienkou na uplatnenie si výnimky zo zákazu vychádzania vrátane cesty do práce či pobytu v prírode.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?